יום שישי, 18 בספטמבר 2020

ממתינים לסעודיה

 

גורמים במפרץ מעריכים כי סעודיה ממתינה לתוצאות הבחירות לנשיאות בארה"ב ורק אח"כ תקבע את עמדתה הסופית בנושא הנורמליזציה עם ישראל.

ממשל טראמפ מפעיל לחץ כבד על בית המלוכה הסעודי להתקדם לקראת נורמליזציה עם ישראל, הסעודים חוששים מתסיסה פנימית ומתגובה איראנית.

 

 

חתימת הסכמי הנורמלזיציה בין ישראל לאיחוד האמירויות ובחריין בבית הלבן היא מכה קשה לפלסטינים ול"ציר הרשע" בראשותה של איראן מבחינה מדינית ומבחינה מורלית.

ההסכמים מחזקים את מעמדה של ישראל במזרח התיכון כמעצמה אזורית חזקה, החלומות לעקור אותה מהמזרח התיכון מתפוגגים אט אט אצל שונאיה,אחרי 72 שנים הציונות מנצחת שוב ומוכיחה כי היא יכולה לחיות בשלום ובהרמוניה עם המדינות הערביות המתונות באזור.

לא מדובר רק בנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות ובחריין אלא בהקמת ברית מדינית-צבאית בראשות ארה"ב נגד סכנת ההתפשטות האיראנית במזרח התיכון, הציר הסוני חובר לארה"ב וישראל כנגד איראן, אולם, הוא זקוק למנהיגת המחנה הסוני שהיא סעודיה.

ראש המוסד יוסי כהן העניק ב-17 בספטמבר ראיונות לערוצים 12 ו-13 והביע הערכה כי עד לסוף השנה אפשר וסעודיה תצטרף אף היא לתהליך הנורמליזציה עם ישראל.

הוא לא פירט מעבר לכך אך דבריו חושפים טפח של המאמצים האדירים של ממשל טראמפ וישראל לשכנע את בית המלוכה הסעודי לחתום על הסכם הנורמליזציה עם ישראל ולתת פומבי למה שמתנהל כבר זמן ממושך מאחורי הקלעים בין שתי המדינות.

ג'ראד קושנר, יועצו של הנשיא טראמפ נפגש לפני שבועיים בריאד עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן אך לא הצליח לשכנע אות להתקדם לקראת נורמליזציה עם ישראל, יורש העצר גלגל את הכדור לעבר מגרשו של אביו המלך, מייד עם חזרתו של קושנר לוושינגטון שוחח הנשיא טראמפ בטלפון עם מלך סעודיה סלמאן בן עבד אלעזיז והפעיל עליו לחץ כבד, אולם מאמצי השכנוע של הנשיא טראמפ לא נשאו פרי בשלב הזה, אך הנשיא האמריקני אינו מרים ידים, הוא ממשיך במאמציו וגם ישראל ממשיכה לפעול בצינורות החשאיים מול בית המלוכה כדי לנסות ולהשיג פריצת דרך.

 

מה מעכב את סעודיה?

 

המלך סלמאן בן עבד אלעזיז מחזיק בעמדה הקונסרבטיבית כי יש לכונן נורמליזציה עם ישראל בהתאם ליוזמת השלום הערבית, שהיא במקורה סעודית של המלך עבדאללה בן עבד אלעזיז, מ-2002, כלומר, לאחר הקמת מדינה פלסטינית עצמאית בקווי 67 ופתרון בעיית הפליטים.

בנו, יורש העצר מוחמד, מחזיק בדיעה כי יש כבר עתה ללכת לתהליך של נורמליזציה עם ישראל, ללא כל קשר ליוזמת השלום הערבית, כדי להגביר את הלחץ על ההנהגה הפלסטינית לגלות עמדות פרמטיות כדי להתקדם להסדר מדיני עם ישראל וכדי להקים ברית של מדינות המפרץ נגד איראן.

מאחורי הקלעים הוא דוחף את מדינות המפרץ ללכת בכיוון הזה.

ג'ראד קושנר,יועצו של הנשיא טראמפ, נשאל ב-16 בספטמבר האם סעודיה תצטרף למדינות שכבר הודיעו על נורמליזציה עם ישראל והשיב:

"ראינו שינויים גדולים בסעודיה בשלוש השנים האחרונות, הנשיא טראמפ עובד מקרוב עם המלך סלמאן ויש לנו איום משותף מצדה של איראן".

גורמים במפרץ טוענים כי בית המלוכה הסעודי ממתין לראות את תוצאות הבחירות בארה"ב בחודש נובמבר לפני שיקבל החלטה סופית בנושא הנורמליזציה עם ישראל, המלך הסעודי ויורש העצר מקווים שהנשיא טראמפ יזכה לתקופת כהונה נוספת כדי שיוכל להגן עליהם מפני איראן, הם אינם סומכים על המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן שרוצה לחזור להסכם הגרעין עם איראן ולשחרר אותה מלחץ הסנקציות של משטר טראמפ.

המלך הסעודי בן ה-85 איננו מגמיש בינתיים את עמדותיו בנושא הנורמליזציה עם ישראל ולכן, ההערכה היא כי כל עוד הוא יושב על כס השלטון לא תחול התקדמות בנושא, המלך סלמאן תומך בקונסנזוס ערבי בעניין הנורמליזציה, אולם איחוד האמירויות ובחריין כבר הפרו את הקנסנזוס הזה ועתה יש ליצור קונסזוס חדש של נורמליזציה עם ישראל ללא שום קשר להתקדמות בערוץ הישראלי-פלסטיני.

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן אמר לשליח האמריקני קושנר כי הוא חושש מתסיסה פנימית שכן רבים מתושבי סעודיה מתנגדים לנורמליזציה עם ישראל, המצב בסעודיה עכשיו קשה, יש בעיות כלכליות, חברתיות ובריאותיות בגלל מגיפת הקורונה ומדינות אסלאמיות שיש להן קשר לסעודיה עלולות לנתק עמה את הקשרים אם היא תחתום על הסכם נורמליזציה עם ישראל.

בן סלמאן הבטיח כי ברגע שהוא יוכתר כמלך סעודיה הוא יחתום על הסכם שלום עם ישראל והציע לסייע בשכנוע מדינות ערביות נוספות, מאחורי הקלעים, כדי שיצטרפו לתהליך הנורמליזציה עם ישראל.

בית המלוכה הסעודי חייב רבות לנשיא טראמפ ששמר ושומר עליו מפני הקונגרס האמריקני שרוצה לבוא עמו חשבון על חלקו ברצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י, אולם הנשיא טראמפ יודע ללחוץ על הנקודות הרגישות וההערכה היא שמדובר רק בעניין של זמן עד שסעודיה תודיע על נכונותה לנורמליזציה עם ישראל, דבר שעשוי להביא ל"אפקט הדומינו" ולשכנע עוד מדינות ערביות להצטרף לתהליך.

 

 

 

 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר