יום חמישי, 13 ביוני 2019

החמאס מסלים


אחרי חודש הרמאדאן ועיד אלפיטר חוזר ארגון חמאס  לחדש את המתיחות בגבול רצועת עזה באמצעות שיגור בלוני נפץ ותבערה וטפטוף רקטות לעבר עוטף עזה.

ההסלמה עלולה להתגבר לקראת כנוס הועידה הכלכלית בבחריין ב-25 בחודש.

המתיחות חוזרת לגבול רצועה, חיל האוויר הישראלי תקף לפנות בוקר תשתית טרור תת קרקעית ברצועת עזה בתגובה לשיגור רקטה לעבר המועצה האזורית אשכול, הרקטה יורטה על ידי מערכת "כיפת ברזל".

ארגון חמאס הסלים בשבועיים האחרונים באופן שיטתי את שיגור בלוני התבערה לעבר ישובי עוטף עזה, את השיגורים מבצעת בשטח יחידת הבלונים הנקראת "בני א-זווארי" על שמו של מהנדס החמאס מוחמד א-זווארי שחוסל על ידי המוסד הישראלי בתוניסיה.

השבוע אף איימו חברי יחידת הבלונים לשגר בלונים נושאי חומרים רעילים לעבר ישראל, זה עדיין לא קרה אבל הכל אפשרי.

בינתיים עלה ארגון חמאס מדרגה ושיגר אמש כמה בלוני נפץ לעבר עוטף עזה,  2 בלוני נפץ התפוצצו  סמוך לישוב במועצה האזורית אשכול,  בסך הכל היו אמש 12 שריפות כתוצאה משיגור בלוני התבערה.

ההסלמה של ארגון חמאס היא מכוונת כדי להפעיל לחץ על ישראל לזרז את ביצוע הבנות הרגיעה, אחרי חודש הרמאדאן ועיד אלפיטר הארגון ערוך להסלמה מחודשת, הוא איננו מעוניין בעימות כולל והוא מאיים להבעיר את הדרום ושדותיו כפי שעשה בשנה שעברה כדי להמשיך ולסחוט את ישראל.

בהנהגת חמאס יודעים כי ידיו של צה"ל כבולות על ידי הדרג המדיני שאיננו מעוניין בפתיחת חזית בדרום בגלל העדיפות שהוא נותן בטיפול באיום האיראני בחזית הצפון וגם בגלל הבחירות החדשות בישראל.

הדרג המדיני אומר זאת בגלוי והמסר נקלט היטב בצד השני של הגבול ברצועה שמנצל זאת לצרכיו.

צה"ל חייב לחדש את התקיפות נגד משגרי בלוני נפץ, לא סתם תקיפות בסמוך למחבלים שמשגרים אותם אלא סיכול ממוקד של הפעילים עצמם.

מערכת הביטחון מצאה לעצמה מנוף לחץ חדש על חמאס והוא מרחב הדיג הימי, בשבועות האחרונים הרחיבה ישראל וצמצמה את מרחב הדיג לסירוגין  7 פעמים כדי לרסן את שיגור בלוני התבערה  מהרצועה לעבר עוטף עזה, עכשיו הודיעה ישראל על סגר ימי על הרצועה עד להודעה חדשה, הבעיה היא שהכלי הזה איננו יעיל ולא משיג את המטרה.

הרמטכ"ל אביב כוכבי נפגש באחרונה עם ראשי הישובים בעוטף עזה אולם המסר שהוא הביא עמו נגד תופעת בלוני התבערה איננו מספיק, בשבוע שעבר הודיעו 10 משפחות כי הן עוזבות את עוטף עזה בגלל ההדרדרות במצב הביטחוני, החמאס באופוריה הוא מבליט באמצעי התקשורת שלו את הידיעה הזו ומבטיח לעזתים שכל "המתנחלים" המתגוררים בישובי עוטף עזה יעזבו אותם בקרוב.

הבעיה היא מדינית ולא צבאית, הדרג המדיני רוצה לשלוט בגובה הלהבות ולנהל את העימות עם חמאס בגבול הרצועה בעצימות נמוכה, החמאס מפרש זאת כחולשה ועל פי גורמים בארגון בכל מקרה תהיה הסלמה לקראת ה-25 בחודש שבו תיפתח הועידה הכלכלית בבחריין.

למרות הבנות הרגיעה, ארגון חמאס יהיה חייב להראות לתושבי השטחים כי הוא עושה את המקסימום כדי לסכל את ועידת בחריין ולהעיב על דיוניה לאחר הכישלון המחפיר של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס שלא הצליח למנוע את השתתפותן של מדינות ערב בדיוני הכינוס בבחריין.

ביום שישי הקרוב יתחדשו ההפגנות על גדר הגבול ברצועה תחת הכותרת "לא לסיפוח הגדה", ארגון חמאס ימקד עכשיו את המסרים שלו ב"עסקת המאה" של טראמפ עד לסוף החודש.

סביר להניח כי המודיעין המצרי ינסה כהרגלו למנוע את ההסלמה, אך אם ההפגנות על הגדר יהיו אלימות נגד חיילי צה"ל ויביאו לנפגעים רבים והרוגים סביר להניח שגם נראה "טפטוף" או ירי מטחי רקטות לעבר ישראל.

איראן מעוניינת אף היא בהסלמה בגבול הרצועה לקראת הועידה הכלכלית בבחריין והיא תנסה להפעיל את ארגון הגי'האד האסלאמי שמנהיגו זיאד נח'אלה  מוביל מזה זמן רב קו מיליטנטי נגד ישראל בהסכמה בשתיקה מצד חמאס שהוא  השולט ברצועה.

התחזית הביטחונית מדאיגה וישראל צריכה להיערך בהתאם, איראן עלולה לחמם במקביל את חזית הדרום ואת חזית הצפון לקראת סוף החודש כדי לקלקל את ההישג האמריקני בכינוס הועידה הכלכלית בבחריין.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר