יום שני, 15 באפריל 2019

גופות ישראלים בסוריה


האופוזציה הסורית הפיצה דיווחים על העברת גופתו של המרגל הישראלי אלי כהן ז"ל לידי הרוסים ועל גופות ישראלים הקבורות בסוריה.

אין הכחשה  ישראלית גורפת לידיעות האלה, אם אכן הועברה גופה כזו היא תצטרך לעבור זיהוי בישראל, במקביל מפרסמת האופוזיציה הסורית מידע חדש על האופן שבו שומר המודיעין הסורי על גופות ישראלים בסוריה בהוראת הנשיא בשאר אסד.

ביומיים האחרונים מפיצה האופוזציה הסורית ידיעות על גופות ישראלים בסוריה והאופן שבו הן מטופלות על ידי המשטר הסורי.

הידיעה הראשונה הופצה בטוויטר ב-14 באפריל על ידי גורם באופוזציה הסורית והיא התייחסה לגופתו של המרגל הישראלי אלי כהן ז"ל.

בציוץ נאמר: "ישנן הדלפות בלתי מאומתות מתוך דמשק עצמה על ארון קבורה שהועבר עם המשלחת הרוסית שעזבה את סוריה. ההדלפות מדברות על כך שיתכן שהארון מכיל את גופתו של המרגל הישראלי אלי כהן, אנו מצפים לאימות".

לציוץ הזה, לא היה אימות משום מקור נוסף אך הוא לא הוכחש באופן גורף על ידי ישראל.

לאחר מכן הפיץ אתר "אוריאנט נט" של האופוזיציה הסורית דיווח מפורט על הגופות של הישראלים הקבורות בסוריה.

בדיווח נמסר מפי איש המודיעין הסורי עאמר אבו אלעבד כי נשיא סוריה בשאר אלאסד הורה למנגנוני הביטחון שלו לשמור על הקברים של החיילים הישראלים ועל החפצים האישיים שלהם.

מי שפיקח על הנושא מטעמו של בשאר אסד היה הגנרל אברהים חוויג'ה בתיאום ישיר עם הנשיא הסורי.

על פי הדיווח, החיילים הישראלים קבורים ב-3 אתרים: מחנה הפליטים אלירמוכ, שדה התעופה הצבאי אלמאזה ואזור באב מצלא במרכז הבירה דמשק.

בדיווח נמסר עוד כי במחנה הפליטים אלירמוכ קבורות גופות של 6 חיילים ישראלים ובהן גופתו של חיל צה"ל זכריה באומל ז"ל שנהרג בקרב סולטן יעקוב.

אסור להתקרב לקברים ללא אישור של המודיעין הסורי, אנשי המודיעין הסורי שומרים על הגופות מפני פגיעה של חיות וחרקים.

עוד נמסר  בדיווח כי גופות החיילים הישראלים בסוריה הן גופות של חיילים שנהרגו ב-50 השנים האחרונות, גם בקרבות עם חזבאללה וגם בקרבות עם ארגונים פלסטינים, הקברים שבהן קבורות הגופות הם ממוספרים ללא שמות, כאמור אנשי המודיעין הסורי שומרים על הקברים ביחד עם אנשי ארגון החזית העממית-המפקדה הכללית של אחמד ג'בריל.

על פי הדיווח באתר "אוריאנט נט",בבית הקברות א-שיח' חסן באזור באב מסלא במרכז דמשק קבורים יהודים אך אסור לאף אזרח או חייל להתקרב אל הקברים האלה ולצלם אותם.הקברים האלה מופרדים משאר הקברים בבית הקברות.

על פי הדיווח, שלטונות סוריה עצרו עשרות סורים שהיה להם קשר למשפחות יהודיות בחו"ל כשהם ניסו לצלם את הקברים ולשלוח את התמונות לקרוביהם בחו"ל.עיתוי הפרסוםעיתוי הפרסום קשור כנראה להתפתחויות בסוריה סביב החזרת גופתו של החייל הישראלי זכריה באומל ז"ל לקבורה בארץ והמאמצים הנמשכים לאתר בעזרת הרוסים גם את גופותיהם של 2 נעדרי קרב סולטן יעקוב האחרים, יהודה כץ ז"ל וצבי פלדמן ז"ל.

יתכן שחלק מן הפרסומים הם נכונים, מה שמתחדש בפרסומי האתר "אוריאנט נט" של האופוזיציה הסורית על חלקו של הנשיא בשאר אסד בשמירה על גופות החיילים הישראלים נועד להבליט את החשיבות שמייחס המשטר הסורי לנושא הזה.

אולם, צריך לגלות זהירות וגם לשקול את האפשרות שלא מן הנמנע כי הפרסומים של האופוזציה הסורית נועדו להביך את משטרו של הנשיא בשאר אסד ולנגח אותו כי הוא משתף פעולה עם ישראל, למרות התקיפות האוויריות האינטנסיביות של ישראל בסוריה, כדי לסייע לה לקבל את גופות נעדרי קרב סולטן יעקוב ואף את גופתו של המרגל הישראלי אלי כהן ז"ל.

המשטר הסורי סירב במשך עשרות שנים להחזיר את גופתו של אלי כהן ז"ל לישראל, מבחינת הסורים מדובר בפגיעה גדולה בכבוד ובביטחון הלאומי הסורי לאחר שמרגל ישראלי הצליח לחדור לצמרת השלטון ולהביא לישראל מודיעין איכותי ביותר, שסייע לה בין היתר לכבוש את רמת הגולן במלחמת ששת הימים.

אם אכן הידיעה של האופוזיציה הסורית לגבי העברת גופתו של אלי כהן ז"ל לרוסיה היא נכונה, מדובר בהתפתחות משמעותית ביותר שהמשטר הסורי לא יוכל להתכחש לה והוא יצטרך לתת לה הסברים משכנעים לעם הסורי.

נצטרך להמתין ולהמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות.
אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר