יום שלישי, 13 בנובמבר 2018

להסיר את הכפפות


ארגוני הטרור ברצועה ממשיכים בהתקפות הרקטות על ישראל ומנסים ליצור מאזן הרתעה חדש שבו הם מכתיבים לישראל את מהלכיה המדינייים והצבאיים תחת האיום לפגוע בעומק העורף הישראלי.

ישראל חייבת להסיר את הכפפות בעימות עם ארגוני הטרור, לחדש לאלתר את הסיכולים הממוקדים ולהיערך למבצע צבאי גדול בתוך הרצועה כדי לשם את ההרתעה.ארגון חמאס פועל עפ"י תוכנית סדורה בירי הרקטות לעבר ישראל, תוכנית שהכין במשך זמן רב, הוא פתח אמש את המתקפה על ישראל בירי של טיל נ"ט מסוג "קורנט" לעבר אוטובוס אזרחי בעוטף עזה שהסיע חיילים ורק בדרך נס ירדו החיילים מהאוטובוס זמן קצר לפני הירי, עם זאת חייל צה"ל נפצע באורח קשה.

מדובר בתקרית חמורה המעידה על אמצעי הלחימה המתקדמים והמדוייקים שברשות הארגון ועל התעוזה שלו והביטחון העצמי שהוא צבר כתוצאה משחיקת ההרתעה הישראלית ב-7 החודשים האחרונים.

מייד לאחר ירי טיל הנ"ט הוא פתח בשורה של ירי מטחים של מאות רקטות לעבר עוטף עזה, נתיבות באר שבע ואשקלון, תוך שהוא משגר איומים לעבר ישראל כי הוא ירחיב את הירי לעומק ישראל.

אבו עוביידה, דובר הזרוע הצבאית של חמאס, פרסם ב-12 בנובמבר  הודעה כי פלגי ההתנגדות הפלסטינים מקיימים התייעצויות בחדר המבצעים המשותף כדי להרחיב את מעגל האש, תחילה לעבר אשקלון ואח"כ כדי "להכניס מיליון ציונים" למעגל הרקטות של הפלגים הפלסטינים "אם האוייב יחליט להמשיך בתוקפנותו.יצירת מאזן הרתעה חדש מול ישראלהאסטרטגיה של חמאס היא ליצור מאזן הרתעה חדש מול ישראל כדי למתן את תגובותיה הצבאיות כלפיו בניסיון להחזיק  מיליון אזרחים ישראלים בעורף הישראלי כבני ערובה, לארגוני הטרור בראשות חמאס יש מלאי רקטות מספיק,שהם צברו והכינו מאז תום מבצע "צוק איתן", כדי לפגוע בעורף הישראלי באופן יומיומי לאורך מספר שבועות.

צה"ל העריך נכון, בעקבות מותם של 7  הפעילים הפלסטינים בהתקלות עם כוח צה"ל באזור ח'אן יונס כי חמאס יגיב בירי רקטות לעבר ישראל ונערך בהתאם, הלימודים בבתי הספר בוטלו ונפרסה מערכת "כיפת ברזל".

ראשי ארגוני הטרור רוצים ליצור מצב שבו תהייה להם חסינות מפני פגיעה ישראלית ולהרתיע את ישראל מלחזור לשיטת החיסולים הממוקדים.

לארגוני הטרור יש "אורך נשימה" צבאי בגלל המלאי הגדול של רקטות שהם הכינו וצברו ב-4 השנים האחרונות, הם אינם מבזבזים רקטות, מבצעים ירי מחושב וערוכים להתמודדות ארוכה עם צה"ל.

בעקבות תקיפות של צה"ל של מגדלים ובתי דירות גבוהים ומלון "אמל" בעיר עזה שבהם היו ממוקמות מפקדות של חמאס מנסה ארגון חמאס ליצור משוואה חדשה של הסלמה הדרגתית בירי לעבר ישראל כדי  להרתיע את ישראל מפני המשך ההפצצות של הביינים הגבוהים ברצועה.

אבו עוביידה, דובר הזרוע הצבאית של חמאס הודיע כי העיר אשקלון הוכנסה למעגל האש בתגובה על תקיפת המבנים האזרחיים בעיר עזה, אשדודו ובאר שבע הם המטרה הבאה בתור אם האוייב ימשיך להפציץ מבנים אזרחיים נאמר בהודעה.מצרים נכשלה במאמצי התיווךמאמציה של מצרים להשיג הפסקת אש נכשלו עד כה, המצרים פעלו מול ישראל והארגונים ברצועה, גם שליח האו"ם ניקולאי מלדאנוב פעל מול הצדדים מבלי שהצליח להשיג תוצאות.

גורמים פלסטינים ברצועה אומרים כי המודיעין המצרי  מגבש הצעה להפסקת אש בין ישראל לחמאס שתוצג במהלך היום לצדדים.

ישראל איננה יכולה להפסיק את האש מבלי ליצור מאזן הרתעה חדש מול חמאס אחרת זה רק עניין של זמן עד שארגון חמאס יחדש את ירי הרקטות כדי לחזור ולסחוט את ישראל ולשתק את העורף הישראלי.

לכן, הדרג המדיני חייב להסיר את הכפפות בתגובה הצבאית שלו.

הצעד הראשון המתחייב הוא לחדש את מדיניות הסיכולים הממוקדים של ראשי ארגוני הטרור, אסור שלמנהיגי הטרור תהייה חסינות מפני פגיעה  מצד ישראל.

ראשי הטרור מסתתרים כעת בבונקרים אך לישראל יש מספיק מידע מודיעיני על מקומות המסתור שלהם ועל תנועותיהם ממקום מסתור אחד למשנהו.

במקביל צריך הדרג המדיני להורות על גיוס מילואים גדול ולהיערך לכניסה קרקעית ברצועת עזה עפ"י התכנונים המבצעיים הקיימים שיחידות צה"ל התאמנו כבר על פיהן.

למרות הסכנות והמחיר הכבד של פגיעה בחיילי צה"ל, אין לישראל ברירה, ההתקפות האוויריות על יעדי חמאס בסגנון "הקש בגג" מיצו את עצמן והם אינן מרתיעות.

ארגון החמאס חי בתחושה הנכונה כי הדרג המדיני בישראל איננו מעוניין בהחרפת התגובה הצבאית ובמיטוט שלטונו ברצועה והוא סוחט את הלימון עד תום לשחוק את ההרתעה הישראלית עד דק.

אין דרך מלשקם את ההרתעה הישראלית מבלי לשנות את הכללים החדשים שקבע חמאס, מדינת ישראל איננה יכולה לחיות במצב סחיטה קבוע ע"י ארגוני טרור ברצועת עזה שמוכוונים ע"י איראן, המלחמה בארגונים האלה היא גם מלחמה באיראן והגיע הזמן שהדרג המדיני יפנים כי אין ברירה אלא להילחם באיראן בשתי החזיתות בו זמנית, בחזית הדרום ובחזית הצפונית.
אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר