יום רביעי, 24 באוקטובר 2018

מחמוד עבאס מתייצב לצד סעודיה


יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס התייצב לצדה של סעודיה בפרשת חאשוקג'י כדי לא לאבד את הסיוע הכספי שלה ולנקום בקטאר.

גורמים בכירים בפת"ח מעריכים כי פרשת חאשוקג'י תשרת בסופו של דבר את הרש"פ.כ-10 ימים לקח ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס להחליט מה תהייה עמדת הרש"פ בפרשת היעלמותו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י שמטלטלת את מדינות ערב ואת הקהיליה הבינלאומית.

בסופו של דבר הוא התייצב מול אמצעי התקשורת ב-15 באוקטובר והודיע בנחרצות:" אנו מביעים סולדריות עם סעודיה שעמדה לצד הבעיה הפלסטינית, יש לנו אמון במלך סלמאן וביורש העצר מוחמד בן סלמאן".

ב-20 באוקטובר פרסמה סוכנות הידיעות הרשמית הפלסטינית "וופא" את ההודעה הבאה: "מדינת פלסטין מדגישה כי הממלכה הערבית הסעודית בהנהגת המלך סלמאן בן עבד אלעזיז ויורש העצר מוחמד בן סלמאן היא מדינת הצדק, הערכים והעקרונות".

מחמוד עבאס ובכירי פת"ח מקפידים שלא להזכיר את שמו של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י בהצהרותיהם לתקשורת ומתעלמים לחלוטין מהפרשה כדי שלא להרגיז את בית המלוכה הסעודי וכאילו מדובר בנושא שולי.

אולם, הגנרל עדנאן דמירי, ראש מערך הדוברות של מערכת הביטחון הפלסטינית, יצא ב-23 באוקטובר במתקפה חריפה בפוסט ארוך בדף הפייסבוק שלו נגד ערוץ אל-ג'זירה, השופר הרשמי של קטאר, אוייבתה המוצהרת של סעודיה.

ערוץ אל-ג'זירה, מנגח ללא הרף בשידוריו את בית המלוכה הסעודי ובמיוחד את יורש העצר מוחמד בן סלמאן, מאז נעלם העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י ב-2 באוקטובר.

בפוסט שפרסם, תקף הגנרל עדנאן דמירי את ערוץ אלג'זירה על הסיקור המוגזם של פרשת חאשוקג'י והאשים את הערוץ כי הוא פועל בשירות תנועת "האחים המוסלמים" וארגון חמאס ומזניח את הבעיה הפלסטינית, "מדובר בערוץ מוטה, בלתי מקצועי שאינו מתבסס על עובדות" קבע דמירי.

מדוע מתייצבים מחמוד עבאס ובכירי הרש"פ לצידה של סעודיה ומגינים על המלך סלמאן ויורש העצר מוחמד בן סלמאן שבשנה האחרונה רתם אותו הנשא טראמפ לצידו כדי להפעיל לחצים על הרש"פ להסכים לתוכנית "עסקת המאה"?

יש לכך כמה הסברים, בראש ובראשונה נושא הסיוע הכספי שהרש"פ מקבלת מסעודיה, מחמוד עבאס איננו רוצה להסתכן באיבוד הסיוע הזה.

בחודש פברואר השנה, הודיע אחמד קטאן, שגריר סעודיה בליגה הערבית כי בהתאם להחלטות ועדית הפסגה הערבית בעמאן, תגדיל סעודיה את הסיוע  לקרנות אל-אקצא ואל-קודס ב-500 מיליון דולר.

התוספת לחלקה של סעודיה  תגדל ב-20 מיליון דולר והסכום יועבר לקרנות ב-4 תשלומים של 17.5 מיליון דולר כל אחד.

בהודעה שפרסמה שגרירות סעודיה בליגה הערבית נמסר כי ריאד תגדיל גם את תמיכתה בתקציב הרש"פ מ-7.7 מיליון דולר בחודש ל-20 מיליון דולר בחודש.

סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית "וופא" דיווחה כי בחודשים דצמבר 2017 ובינואר 2018 העבירה סעודיה סכום של 40 מיליון דולר למשרד האוצר הפלסטיני.

הסיבה השניה קשורה ליחסים המתוחים בין סעודיה לקטאר ובין קטאר לרש"פ.

סעודיה מחרימה כבר יותר משנה ביחד עם מצרים ומאע"מ את קטאר בגלל תמיכתה בטרור והתערבותה בעניינים הפנימיים במדינות ערב.

גם יחסיה של קטאר עם הרש"פ מתוחים בגלל תמיכתה של קטאר בתנועת "האחים המוסלמים" והתייצבותה לצד ארגון חמאס, בשבועות האחרונים גבר המתח בין מחמוד עבאס לקטאר לאחר שהאחרונה הצטרפה למצרים, ישראל וחמאס ועקפה אותו בכך שהסכימה לממן את הסולר התעשייתי לתחנת הכוח בעזה למרות התנגדותו העזה.

בתמיכתו בסעודיה מצהיר למעשה מחמוד עבאס כי הוא חלק בלתי נפרד מהציר הסעודי-מצרי המנהל מאבק חורמה בציר של טורקיה-קטאר ותנועת "האחים המסולמים" שמנצלים את פרשת חאשוקג'י כדי לנסות ולערער את יציבות המשטר הסעודי.חיזוק מעמדו של מלך סעודיהגורמים בכירים בתנועת פת"ח מעריכים כי פרשת היעלמותו של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י תביא לשינויים בבית המלוכה הסעודי ולהחלפה אפשרית של יורש העצר מוחמד בן סלמאן באחיו ח'אלד בן סלמאן שמשמש כשגריר סעודיה בוושינגטון.

ירידתו האפשרית של יורש העצר מוחמד בן סלמאן מהבמה הפוליטית משרתת את האינטרסים של מחמוד עבאס שמעדיף את הקו המדיני של המלך סלמאן שהודיע נחרצות כי הוא תומך במדינה פלסטינית עצמאית בקווי 67 שבירתה היא מזרח ירושלים.

לא עוד דיבורים על אבו דיס כבירת המדינה הפלסטינית, כפי שניסה יורש העצר מוחמד בן סלמאן לשכנע את הרש"פ ומדינות ערב.

גורמים בכירים בפת"ח טוענים כי המלך סלמאן לא ידע על התכנון לרצוח את ג'מאל חאשוקג'י וכי יורש העצר ויועציו סיבכו את המלך, כשהם נכשלו בפתרון המשבר, התערב המלך סלמאן בפרשה כדי להציל את סעודיה מהסתבכות בינלאומית וסנקציות.

לדבריהם, המלך סלמאן יפעל לתקן את הרושם שנוצר כאילו סעודיה תומכת ב"עסקת המאה" של טראמפ וכי בשיחות סגורות הוא אומר" לא אקבל שבתקופתי ייאמר כי הסכמתי לשלטון הכיבוש הישראלי בירושלים".

בסביבתו של מחמוד עבאס מאמינים כי בעקבות פרשת חאשוקג'י והסערה בקונגרס ובאמצעי התקשורת האמריקנים, ייחלש מעמדו של המשולש ג'ארד קושנר-ג'ייסון גרינבלט-דיוויד פרידמן וכי הדבר ישפיע באופן חיובי על הרש"פ.

את יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לא מעניין חופש הביטוי וזכויות האדם, מנגנוני הביטחון שלו בגדה עוצרים וחוקרים כל עיתונאי פלסטיני שמותח ביקורת על הרש"פ ואף מעמידים אזרחים פלסטינים לדין על ביקורת שהם מותחים על הרש"פ ברשתות החברתיות.

מחמוד עבאס מקווה שהתייצבותו במשבר לצד בית המלוכה הסעודי תשתלם, זו השקעה לזמן ארוך לצורך קבלת סיוע כספי ותמיכה מדינית מסעודיה שהיא מנהיגת העולם הסוני.

.

.

.


אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר