יום חמישי, 18 באוקטובר 2018

סבב נוסף ולא עימות כולל


ישראל החליטה לחזור לשגרה ולא להסלים את המצב ברצועת עזה אך הימים הקרובים הם קריטיים וכוונות חמאס עדיין לא ברורות.

יו"ר הרש"פ מנסה לדחוף את ישראל וחמאס למלחמה והוא צפוי להודיע על סנקציות חדשות נגד רצועת עזה שעלולות להביא לפיצוץ ברצועה.ההתפתחויות האחרונות בגבול רצועת עזה בעקבות ירי 2 רקטות ארוכות טווח לעומק הישראלי, שאחת מהן פגעה בבית בבאר שבע, אינן מבשרות טובות, הן מקרבות סבב צבאי נוסף בין ישראל לחמאס, אולם, לשני הצדדים אין אינטרס בעימות צבאי כולל.

היומיים הקרובים הם קריטיים, במיוחד יום שישי הקרוב שבו ארגון חמאס מתכנן להמשיך את ההפגנות על גבול רצועת עזה ואת המגמה לנסות ולחדור לישראל.

עיתון "אלחיאת" דיווח ב-18 באוקטובר  מפי גורמים פלסטינים יודעי דבר, כי מטה "צעדת השיבה" החליט כבר ביום שני על הפחתת העימותים בימים הקרובים על גבול הרצועה כדי לצמצם את האבידות ולתת סיכוי להצלחת מאמצי  התיווך של מצרים כדי להביא להקלת המצור.

לעומת זאת, עיתון "אלאח'באר" הלבנוני המזוהה עם חזבאללה טען בדיווח שפרסם ב-18 באוקטובר כי ארגון חמאס הודיע למצרים שאין ביכולתו לעתור את ההפגנות על הגדר וכי אי אפשר למתן את "הפעילות העממית" מבלי שתושבי עזה ירגישו שיפפור במים, בחשמל ובמשכורות.

ארגון חמאס מדבר בשני קולות ואי אפשר להאמין להצהרותיו או הבטחותיו, ישראל תצטרך להמתין, המבחן הוא בתוצאות בשטח.התיווך המצריביטול ביקורו של שר המודיעין המצרי הגנרל עבאס כאמל בישראל וברש"פ ועזיבת המשלחת הביטחונית המצרית את רצועת עזה הם סימנים שליליים לגבי הצפוי.

ככל הנראה נכשלה המשלחת המצרית בקידום נושא הפיוס בין פת"ח לחמאס שמצרים רואה בו נדבך חשוב לצורך השגת רגיעה בין ישראל לחמאס.

ירי הרקטות לעבר באר שבע ומרכז הארץ פגע בכבודה של מצרים כמתווכת ובמיוחד בכבודו של שר המודיעין המצרי עבאס כאמל אשר משקיע מאמצים רבים מיום כניסתו לתפקידו כדי לקדם את הפיוס הפנים פלסטיני ואת הרגיעה בין חמאס לישראל, חמאס לא היססה ודחפה אצבע הישר לעינה של מצרים כששיגרה את 2 הרקטות לעבר ישראל.

הסבלנות המצרית ראוייה להערכה, מצרים מתווכת כבר 12 שנה בין חמאס לפת"ח להשגת פיוס, למרות הקשיים הרבים, ועדיין לא הרימה ידיים.

גם הפעם ממתינה מצרים שהמתיחות הביטחונית תתפוגג ואז תשוב שוב לתפקיד התיווך בין חמאס לישראל להשגת רגיעה, למרות ידיעות שונות באמצעי התקשורת כי מצרים תמשוך את ידה מתפקיד המתווך, אין הדברים כך, מצרים איננה רוצה ליצור וואקום שלתוכו יכנסו גורמים אנטי מצרים כמו תנועת "האחים המוסלמים" טורקיה וקטאר, מדובר בביטחון הלאומי שלה מכיוון שרצועת עזה הינה "החצר האחורית" של מצרים, התיווך המצרי יימשך כדי למנוע פיצוץ ברצועת עזה.

יו"ר הרש"פ דוחף למלחמה בין חמאס לישראלהתפתחות שלילית נוספת הינה כינוס המועצה המרכזית של אש"פ בשבוע הבא שבמסגרתה צפוי מחמוד עבאס להעביר החלטות על הטלת סנקציות חדשות על רצועת עזה ובחינת ההסכמים עם ישראל.

ביקורו של שר המודיעין המצרי עבאס כאמל ברמאללה נועד להזהיר את מחמוד עבאס מפני ההשלכות החמורות של הטלת סנקציות חדשות על הרצועה, הביקור בוטל בעקבות ירי הרקטות לעבר ישראל וצפוי שמצרים תנסה למצוא דרך אחרת  להעביר את המסר למחמוד עבאס.

גורמים בכירים בישראל מעריכים כי מחמוד עבאס מושך בחוטים מאחורי הקלעים ועושה הכל כדי להביא למלחמה בין ישראל לחמאס.

החלום הרטוב של יו"ר הרש"פ הוא לחזור לרצועת עזה לאחר שישראל מוטטה את שלטון חמאס ולקבל על מגש של כסף את השליטה המלאה ברצועה.

מחמוד עבאס זועם על ישראל, חמאס, מצרים קטאר ושליח האו"ם מלדאנוב שעקפו אותו לפני כשבוע ובניגוד לדעתו איפשרו הכנסת סולר תעשייתי לרצועת עזה כדי להגביר את אספקת החשמל לתושבים.

ברש"פ היו מרוצים אתמול מההסלמה בגבול רצועת עזה, גורמים בכירים בפת"ח אמרו כי ישראל ומצרים היו צריכות להקשיב למחמוד עבאס כי אין לסמוך על ארגון חמאס והבטחותיו, ארגון חמאס לא עושה שום חשבון לאף גורם באזור והוא נחוש ליישם את יעדיו עפ"י האנטרסים שלו.

הקבינט הביטחוני החליט בינתיים שלא להמשיך בתגובות הצבאיות על ירי הרקטות לעבר ישראל ולחזור לשגרה בגבול הרצועה, האינטרס האסטרטגי העליון של ישראל לא השתנה, מבחינתה, הדגש הוא על הסכנה בצפון בגלל ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה, לכן גם אם יתפתח בימים הקרובים סבב של עימות צבאי של כמה ימים בין ישראל לחמאס עדיין ישראל מעדיפה להגיע להסכם הסדרה ברצועה ולעסקת חילופי שבויים שתאפשר את החזרת 4 הישראלים המוחזקים בידי חמאס.

גם לאחר סבב צבאי של עימות עם חמאס צפויים ישראל וחמאס לחזור לתיווך המצרי כדי לקדם הסכם רגיעה, הנהגת חמאס לחוצה להביא הישגים לקמפיין "צעדת השיבה" בכל הקשור להקלת המצור, עד כה היא רק החריפה את המצב ההומניטארי, בעקבות ירי הרקטות אתמול לעבר ישראל סגרה ישראל את מעברי ארז וכרם שלום, מרחב הדיג צומצם ואין אספקת דלק לרצועה.

אם לא יהיו התפתחויות חריגות ביומיים הקרובים, העניינים צפויים לחזור לשגרה שהייתה על הגבול, צעדות השיבה ימשכו עד לסבב הצבאי הבא.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר