יום רביעי, 8 באוגוסט 2018

חיסולים פוליטיים בפת"ח


מצב בריאותו של מחמוד עבאס השתפר והוא חידש את החיסולים הפוליטיים של יריביו בתנועת פת"ח.

גורמים בכירים בתנועה מזהירים מפני סכנת הפילוג אך מחמוד עבאס מעדיף את שיטת "הפרד ומשול".

עפ"י גורמים בכירים ברש"פ חל שיפור ניכר במצב בריאותו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס והוא חזר לפעילות רגילה לאחר שנאלץ, בחודשיים האחרונים, לצמצם את פעילותו עקב התדרדרות במצבו הבריאותי.

השיפור בא לידי ביטוי בחידוש נסיעותיו לחו"ל, הוא נסע למוסקבה לפגישה עם הנשיא פוטין וצפה במשחק הגמר של המונדיאל  ועכשיו הוא יצא לביקור בירדן ובקטאר לפגישות עם המלך עבדאללה ושליט קטאר השיח' תמים בן חמד.

אינדיקציה נוספת לשיפור במצב הבריאותי של מחמוד עבאס היא העובדה שהוא חזר לעסוק באינטנסיביות בתככים בתוך אש"פ ובמיוחד בתנועת פת"ח.

באחרונה החליט יו"ר הרש"פ להדק את שליטתו בפת"ח ולהבטיח את שליטתו בתנועה תוך חיזוק מקורביו והחלשת כל מי שרואה עצמו כיורשו הפוטנציאלי.

הצעד הראשון היה לחזק את מעמדו של יועצו לעניינים בינלאומיים ד"ר נביל שעת', יו"ר הרש"פ שלל מתייסיר ח'אלד, נציג החזית הדמוקרטית בועד הפועל של אש"פ, את תיק המהגרים, שהוא מטפל בו כבר במשך 22 שנים, והעביר אותו לאחריותו של נביל שעת'.

אח"כ עבר מחמוד עבאס לטפל בגורמים בכירים אחרים בפת"ח:ד"ר נאצר אלקידווה-יו"ר הרש"פ הדיח אותו מתפקיד ראש המוסד להנצחת זכרו של יאסר ערפאת. אלקידווה הוא אחיינו של יאסר ערפאת והוא הקים את המוסד הזה, בעבר היה שגריר אש"פ באו"ם ושמו הוזכר באחרונה כמועמד פשרה של מדינות ערב להיות יו"ר הרש"פ הבא.

נאצר אלקידווה התפטר לפני שלושה חודשים מחברות בועדה המרכזית של פת"ח בגלל הביקורת שלו על התנהלותו של מחוד עבאס והיחס שלו כלפי רצועת עזה.עיסא קראקע- יו"ר הרש"פ הדיח מתפקיד ראש מטה האסירים הביטחוניים את עיסא קראקע שהיה בתפקיד במעמד של שר,הסיבה הרשמית הינה ביקורת שמתח עיסא קראקע על ההחלטה לשלול את המשכורות מהאסירים הביטחוניים תושבי רצועת עזה, אולם למעשה המגמה של מחמוד עבאס הינה להחליש את מרוואן ברגותי שעיסא קראקע נחשב לאחד ממקורביו.

עפ"י גורמים בפת"ח, מחמוד עבאס חושש שמרוואן ברגותי ישוחרר מהכלא בשבועות הקרובים, במסגרת עסקת חילופי השבויים החדשה בין ישראל לחמאס, והא פועל מעכשיו להחליש את מחנהו.

מרוואן ברגותי מוביל בעקביות בסקרי דעת הקהל בשטחים כמועמד המועדף להיות יו"ר הרש"פ הבא.

במקום עיסא קראקע מינה מחמוד עבאס את מקורבו קדרי אבו בכר לתפקיד שר האסירים ברש"פ.מוחמד נחאלה-יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס הורה להדיח את מוחמד נחאלה מנהל מוסד "החללים והפצועים" ברצועת עזה ולהעבירו לפנסיה מוקדמת.

הרקע להדחה, סכסוך שפרץ בין מוחמד נחאלה לבין מחמוד הבאש יועצו לענייני דת של יו"ר הרש"פ.

מחמוד עבאש דרש ממוחמד נחאלה להוסיף עוד 54 שמות לרשימת היוצאים לעלייה לרגל(חג') למכה, מדובר בשמות המקורבים ליו"ר הרש"פ.

כשביקש מוחמד נחאלה לקבל את הבקשה בכתב נשלחה אליו הוראתו של יו"ר הרש"פ לצאת לאלתר לפנסיה מוקדמת ולפנות את תפקידו.גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי תנועת פת"ח על סף פיצול ופילוג בעקבות ההתנהלות של מחמוד עבאס, המעדיף את שיטת "הפרד ומשול" כדי לחזק את שליטתו בתנועה.

גם כך התנועה כבר מפוצלת לשני מחנות עיקריים, האחד הנאמן למחמוד עבאס והשני הנאמן למוחמד דחלאן, אולם עתה סכנת הפיצול גוברת עוד יותר.

נראה כי מחמוד עבאס מתנהג כמו דיקטטור מזרח תיכוני ומתעלם ממוסדות פת"ח ומהנוהלים הפנימיים שלה בעזרת קומץ של מלחכי פנכה ומקורבים הנושאים עיניהם לקרב  הירושה ומנסים להבטיח את עתידם הפוליטי.

מחמוד עבאס יודע גם לגמול לנאמניו, לפני כמה ימים הוא קידם את דוברו, נביל אבו רודיינה, לתפקיד סגן ראש הממשלה ושר התקשורת.

נראה כי השיפור במצבו הבריאותי גורם למחמוד עבאס להתרוממות במצב רוחו ולשאננות כי הוא כל יכול בכל הקשור לשליטתו בתנועת פת"ח ובתנועה מעריכים כי הוא ימשיך במסע החיסולים הפוליטיים של יריביו.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר