יום שלישי, 17 ביולי 2018

בשורה טובה לישראל


בישראל יש אופטימיות בכל הקשור לסיכומים בין הנשיא טראמפ לנשיא פוטין על הנוכחות הצבאית האיראנית בסוריה.

הדברים שאמרו שני המנהיגים במסיבת העיתונאים המשותפת צריכים להדאיג את איראן שמתכננת להפוך את רמת הגולן לחזית נוספת נגד ישראל.

עדין לא ברור מה בדיוק סוכם בין הנשיא טראמפ לבין הנשיא פוטין לגבי הנוכחות הצבאית האיראנית בסוריה שמדאיגה מאוד את ישראל, אך בדרג המדיני בישראל יש אופטימיות ושביעות רצון מההצהרות של שני המנהיגים במסיבת העיתונאים המשותפת.

לכך יש להוסיף את הדברים שאמר הנשיא טראמפ בראיון לשון הניטי ששודר ברשת "פוקס" ב-16 ביולי: "במהלך הפגישה סיכמנו הרבה נושאים, הרבה סיכומים טובים מאוד לישראל, פוטין מאמין בישראל, הוא מעריץ אמיתי של ביבי, הוא עזר לו רבות, ימשיך לעשות זאת, וזה מצויין לכולנו".

הנשיא פוטין הדגיש בהצהרתו את הצורך לשמור על הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה משנת 1974, מדובר באחד "הקווים האדומים" שקבעה ישראל לקראת השתלטותו של צבא סוריה על דרום המדינה והתפרסותו בגבול עם ישראל וזה בהחלט מקור לאופטימיות מכיוון שרוסיה הינה בעלת הבית האמיתית בסוריה.

נושא ביטחונה של ישראל היווה חלק חשוב בפגישה, באיראן בוודאי מודאגים מהסיכומים בין שני המנהיגים אשר לא פירטו בדיוק מה סוכם בינהם בכל הקשור לסוריה, הם גם לא התייחסו בדבריהם לדרישה הישראלית להביא לסיום את הנוכחות הצבאית של איראן בסוריה.

סימני השאלה עדיין גדולים, ישראל בודאי תקבל עדכון מממשל טראמפ לגבי תוצאות הפגישה, עצם העובדה כי שני מנהיגי המעצמות, שאחת מהן שולטת באופן מעשי בסוריה, עוסקים בפגישתם בשמירה על ביטחון ישראל ומגלים הבנה לצרכיה הביטחוניים הינה חשובה.

לנשיא סוריה יש אינטרס גדול לשמור על היציבות בסוריה ולחזק את שלטונו של הנשיא בשאר אסד,הצבא הסורי ישלים בקרוב את השתלטותו על דרום המדינה, עדיין נותר כיס התנגדות גדול של המורדים באזור אדליב, אך המגמה של רוסיה היא להביא לסיום מהיר של מלחמת האזרחים ולהתחיל בשיקומה של סוריה וביסוס שלטונו של אסד, מתיחות והסלמה באזור הגבול עם ישראל ברמת הגולן פוגעת באינטרסים של רוסיה וסביר להניח שהנשיא פוטין רוצה למנוע זאת ולכן הוא מקבל את העמדה הישראלית בדבר יישום הסכם הפרדת הכוחות משנת 1974.

גם נושא הפליטים הסורים עלה בפגישת הפסגה,הנשיא פוטין הדגיש בדבריו את הצורך "לעזור למדינות השכנות בכל הקשור לנושא הפליטים, דבר שיפחית את הלחץ על מדינות אירופה", נראה כי נשיא רוסיה התכוון לטורקיה שמארחת בשטחה  3.5 מיליון פליטים סורים ולא לירדן או ללבנון.

האם הושגו הבנות בנושא הזה בין רוסיה לארה"ב? עדיין לא ברור.

עוד משפט שאמר הנשיא טראמפ צריך להדאיג את ההנהגה האיראנית, הנשיא אמריקני אמר: "סיכמנו עם רוסיה שלא נאפשר לאיראן להפיק תועלת מהתבוסה של דאע"ש בסוריה", הוא לא פירט והנשיא פוטין התעלם מהדברים אך לא הכחישם.

קשה מאוד להאמין שבעקבות פגישת הפסגה ינטוש הנשיא הרוסי את בת בריתו איראן ויקבל את העמדה האמריקנית-ישראלית בנושא הסורי, עם זאת לרוסיה יש אינטרסים משלה, שקודמים לאינטרסים של איראן, ולכן לא מן הנמנע שהנשיא פוטין  עשה "עסקה" כלשהי עם הנשיא טראמפ,אולי "עסקה" בקשר להסרת או הקלת הסנקציות על רוסיה בתמורה לויתורים בנושא הסורי.

הדברים יתבררו בהמשך,בסוף החודש אמור להתקיים בטהרן פסגה משולשת בהשתתפות הנשיא רוחאני, הנשיא פוטין והנשיא ארדואן  שבוודאי תשפוך אור נוסף על הסיכומים בפגישת טראמפ-פוטין, בכל מקרה כפי שהדברים נראים כרגע איראן תתקשה מאוד לקדם את תוכניתה להפוך את רמת הגולן הסורי לחזית חדשה מול ישראל.

ההערכה בישראל היא כי נרקמות הבנות בין ארה"ב לסוריה בדבר הרחקת הנוכחות הצבאית האיראנית מהגבול עם ישראל ברמת הגולן במקביל להסגת הכוחות האמריקנים מסוריה.

עם זאת בירושלים מודאגים מהאפשרות שארה"ב תסיג את כל כוחותיה מסוריה, דבר שעלול להתפרש כאקט של חולשה ועזיבתה של ארה"ב את המזרח התיכון.


אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר