יום חמישי, 21 ביוני 2018

טרור ההצתות יוביל למלחמה


ישראל וחמאס על מסלול התנגשות לקראת עימות צבאי כולל ברצועת עזה.

חמאס דוחפת להסלמה כדי לשבור את המצור אך היא גם נדחפת ע"י איראן, האתגר הישראלי הוא להחזיר את ההרתעה והרגיעה לגבול הדרום מבלי לכבוש את רצועת עזה.

ארבע שנים חלפו מהמלחמה האחרונה ברצועת עזה ונראה כי ישראל וחמאס קרובות יותר מאי פעם לסבב לחימה נוסף.

המלחמה הצפויה הבאה איננה קשורה רק למצבה ההומניטארי העגום של רצועת עזה ולמצור המוטל עליה, מאחורי הקלעים פועלת איראן בחוזקה לדחוף את חמאס והג'יהאד האסלאמי לעימות צבאי עם ישראל, שני הארגונים האלה נשלטים באופן מלא ע"י איראן שמממנת אותם ומספקת להם אמצעי לחימה.

נציגה של איראן, הגנרל קאסם סולימאני ראש גיס "אלקודס" ב "משמרות המהפכה" עיצב אסטרטגיה חדשה והוא הנחה את ראשי הזרוע הצבאית של חמאס והג'יהאד האסלאמי, מאז חודש פברואר השנה, לחמם בהדרגה את הגבול עם ישראל, תחילה בהנחת מטעני חבלה לאורך גדר המערכת ואחר כך, מה-30 במרץ עד היום באמצעות קמפיין "צעדת השיבה".

איראן הצליחה להביא לפתיחתה של מלחמת התשה חדשה של הפלסטינים עם ישראל בגבול הדרום והיא שולטת בגובה הלהבות באופן מלא באמצעות ה "פרוקסי" שלה, ההסלמה שהיא יוצרת עלולה בהחלט להביא בקיץ הנוכחי לפתיחתו של עימות צבאי כולל בגבול הדרום.

מעבר למגמה של איראן לפתוח כמה חזיתות עם ישראל בדרומה ובצפונה בתנועת מלקחיים, ישנו גם יעד מדיני משותף לאיראן  ולארגוני הטרור ברצועה והוא לטרפד את התוכנית המדינית החדשה של הנשיא טראמפ המכונה "עסקת המאה" שנמצאת בשלבים האחרונים של עיצובה.טרור ההצתותחמאס הגבירה בשבועות האחרונים את השימוש בעפיפוני ובלוני תבערה והצליחה לגרום לנזק כלכלי כבד לישראל באמצעות פגיעה בעשרות אלפי דונמים של חיטה וחורשות בעוטף עזה.

ישראל עדיין מחפשת את הפתרונות הטכנולוגיים המתאימים להתמודד עם התופעה, מדובר בעניין של זמן עד שימצא הפתרון אולם מה שגורם להסלמה, שעלולה להביא למלחמה, הוא הניסיון לשנות את כללי המשחק שהיו נהוגים מאז הפסקת האש שהושגה בתיווך מצרי לאחר מבצע "צוק איתן" ב-2014.

תנועת חמאס קבעה כלל חדש שאותו היא מנסה לכפות על ישראל כדי למנוע ממנה תגובה צבאית על טרור ההצתות והוא "הפגזה (תענה) בהפגזה ודם בדם", הכלל הזה מגביר כאמור את הסכנה לעימות צבאי כולל גם אם 2 הצדדים אינם מעוניינים בכך.

ישראל איננה יכולה לקבל את המציאות החדשה שמנסה להכתיב לה חמאס שמטרתה לשחוק את ההרתעה שלה וזכות התגובה על טרור ההצתות, לכן, שני הצדדים נמצאים במסלול של התנגשות בלתי נמנעת.

מצרים ומדינות ערב לא הצליחו בחודשים האחרונים למתן את חמאס ולהניא אותה מלהמשיך בקמפיין "צעדת השיבה", היא בטוחה שיש בידיה "קלף מנצח" שיאלץ את ישראל להסיר את המצור והיא קיבלה החלטה אסטרטגית ,ללכת עד הסוף" כולל גם תרחיש של עימות צבאי כולל עם ישראל.

קמפיין "צעדת השיבה" לא כופף עד כה את ישראל, הקבניט המדיני-ביטחוני דחה את התוכנית של צה"ל להקלות הומניטאריות בעזה בגלל סירובה של חמאס להתגמש בנושא השבויים והנעדרים הישראלים המוחזקים בידיה, הסכם "הסדרה" ארוך טווח או "הודנה" איננו על הפרק וגם היוזמות הערביות והבינלאומיות לסיוע הומניטארי לרצועה נותרו בבחינת דיו על הנייר.

הנהגת חמאס רוצה הישגים ומאיימת "לשבור את הכלים" אם לא תקבל את מבוקשה, ייתכן שבאופן פרדוכסאלי היא מסלימה כדי להגיע בסופו של דבר להסכם "הסדרה" לאחר סבב של שפיכות דמים.

חמאס מזהה את חוסר הרצון של הדרג המדיני בישראל להסלים את המצב ולצאת למלחמה נוספת ברצועה, היא מפרשת זאת כחולשה וסבורה שידיה של ישראל כבולות בגלל המתיחות בגבול הצפון והרצון שלה להימנע ממלחמה בשתי חזיתות במקביל.

לסיכום, ישראל עשתה את כל ההכנות הצבאיות הדרושות לקראת האפשרות של עימות צבאי כולל ברצועת עזה, פרוייקט המכשול הקרקעי הגדול מסביב לרצועה שאותו רצתה ישראל לסיים בעוד שנה, ייאלץ להמתין.

בינתיים, אם יש לישראל מודיעין מדוייק על הימצאותן של מנהרות חודרות מהרצועה לשטח ישראל זה הזמן להקדים ולהרוס אותן כעת כדי שחמאס לא תספיק לנצלן ולחדור לשטח ישראל.

צה"ל פרס את מערכת "כיפת ברזל" בגבול הדרום כדי להתמודד עם סכנת הפצמ"רים והרקטות.

אם תחליט ישראל לצאת למלחמה, בגלל טרור ההצתות שהפך לבלתי נסבל, רצוי שמהלך הפתיחה יהיה מהלך של הפתעה שיכלול את חיסולם של ראשי ארגוני הטרור ברצועת עזה כפי שעשתה במבצע "עמוד ענן" בנובמבר 2012 שבמהלך הפתיחה שלו חוסל אחמד ג'עברי, המפקד בפועל של הזרוע הצבאית של חמאס.

ישראל יכולה לנהל את המלחמה החדשה מבלי לכבוש שטחים ברצועת עזה באמצעות הפצצות מהאוויר ופשיטות קומנדו איכותיות, היעד צריך להיות חיסול ראשי הטרור והשמדת ארסנל הנשק והמנהרות של חמאס והג'יהאד האסלאמי כדי להשיג רגיעה ארוכת טווח, בסופו של דבר תצטרך ישראל להגיע להסכם הפסקת אש עם חמאס ולכן רצוי שתישאר לה גם כתובת לשאת ולתת עמה באמצעות המצרים.

המטרה של מבצע צבאי גדול כזה צריכה להיות שיקום ההרתעה, פגיעה משמעותית ביכולות הצבאיות של ארגוני הטרור וכפיית רגיעה לאורך הגבול.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר