יום שלישי, 27 במרץ 2018

מדוע ערכה חמאס תרגיל צבאי נרחב בעזה?


המצוקה שבה נמצאת תנועת חמאס דחפה אותה לקיים "הפגנת כוח" ברצועה באמצעות תרגיל צבאי גדול של הזרוע הצבאית.

חמאס משדרת מסר לארה"ב, ישראל והרש"פ כי לא תסכים ל"עסקת המאה" של טראמפ ואין בכוונתה לוותר על שליטתה ברצועה.

הזרוע הצבאית של חמאס ערכה ב-25 וב-26 במרץ, בפעם הראשונה מאז הקמתה, תרגיל צבאי ענק בכל רחבי הרצועה תחת הכותרת "תמרון העמידה האיתנה והאתגר".

עפ"י גורמים בחמאס, בתרגיל השתתפו כ-30 אלף לוחמים והתרגיל הוגדר כ"הגנתי".

התרגיל כלל התגוננות מפני התקפות של צה"ל בתוך שטח הרצועה מדרום עד צפון, הגנה על שטחים חיונים,התמודדות עם כוחות שריון של צה"ל שניכנסו לרצועה בכמה צירים והתגוננות מפני כוחות שהונחתו מהאוויר ומהים.

בין היתר תירגלו כוחות הזרוע הצבאית של חמאס חטיפת חיילים ישראלים לתוך מנהרות ולקיחת שבויים במהלך הלחימה.

הזרוע הצבאית מנעה מאמצעי התקשורת לסקר את התרגיל אך הפיצה חומר תעמולתי הכולל סרטונים ותמונות, בתום התרגיל קיים "אבו עוביידה", הדובר של הזרוע הצבאית של חמאס, מסיבת עיתונאים בשטח, על רקע הכוחות המתאמנים, שבה מסר הודעה מוכנה מראש לתקשורת.

בהודעה היו שני מסרים מרכזיים.א.אזהרה מפני פגיעה ישראלית ב"צעדות השיבה" ברצועה, " התגובה שלנו על כל הפגנה פחדנית תהייה בשטח והאוייב ישלם עליה מחיר כבד".

ב."הזרוע הצבאית מוכנה לסייע  לכל בני האומה הערבית והאסלאמית הנאמנים בכל החזיתות מפני האוייב הציוני", רמז לעימות צבאי עם ישראל בגבול הרצועה במקרה של התלקחות בגבול הצפון.תושבי רצועת עזה הופתעו מעיתוי התרגיל הענק,קולות הנפץ והירי נשמעו בכל רחבי הרצועה לאורך כל שעות היממה ופעילים רעולי פנים וחמושים של הזרוע הצבאית הסתובבו ברחובות העיר עזה.

התרגיל הגדול של חמאס נערך דווקא בשעה הקשה ביותר של תנועת חמאס מאז השתלטה בכוח על הרצועה ב-2007 והוא נתפס בעיני הציבור הפלסטיני כאקט של "הפגנת כוח" מתוך חולשה.

חמאס ניסתה באמצעות התרגיל הצבאי הענק להפגין את ריבונותה המלאה ברצועה ולאותת לרש"פ והעומד בראשה, וגם לפלגים הפלסטינים ברצועת עזה, שאין בכוונתה לוותר על השלטון ועל כוחה הצבאי והנשק שברשותה, גורמים בחמאס אמרו כי מחמוד עבאס צריך לדעת שהטלת סנקציות נוספות על רצועת עזה לא תכניע את חמאס.

גורמים בתנועת פת"ח ברצועה רואים בתרגיל הצבאי הגדול של חמאס אזהרה של חמאס לתושבים שלא  לחשוב על תופעה הדומה לתופעת "האביב הערבי"  או מרד נגד שלטון חמאס, בעבר השמיע בכיר פת"ח עזאם אלאחמד קריאות ל " אינתיפאדה עממית" נגד חמאס והפלת שלטונה ברצועה.

המסר החמאסי מופנה גם לארגונים הפלסטינים החמושים האחרים ברצועה, כמו ארגון הג'יהאד האסלאמי שיש לו זרוע צבאית חזקה, כי חמאס היא עדיין הארגון הצבאי הגדול והחזק ביותר ברצועה ועל פיו יישק דבר.המסר לישראל ולעולםהתרגיל הצבאי הגדול של הזרוע הצבאית של חמאס נועד גם להעביר מסר לישראל כי תנועת חמאס איננה ארגון גרילה וכי יש לה צבא סדיר לכל דבר עם יכולות לחימה.

תנועת חמאס איננה מושפעת מכישלון תהליך הפיוס עם תנועת פת"ח ומהמחלוקות בזירה הפלסטינית, היא מודעת לתכנונים הצבאיים של צה"ל לגבי רצועת עזה בשעת מלחמה וערוכה להתמודד עמם.

נראה כי המטרה העיקרית של התרגיל הפומבי הייתה בעיקר לרומם את המורל של תושבי הרצועה לקראת התקופה הקרובה עד "יום הנכבה" ב-15 במאי  ולאותת לישראל כי לחמאס יש את היכולת להתמודד עם צה"ל ואף לפגוע בעורף הישראלי במידת הצורך אם ישראל תפגע בתושבי הרצועה.

גורמים בחמאס ברצועה אומרים כי במישור המדיני יש בתרגיל הצבאי של חמאס גם מסר ברור לארה"ב ולקהילה הבינלאומית, העם הפלסטיני דוחה על הסף את "עסקת המאה" של טראמפ ואי אפשר לכפות עליו שום תוכנית מדינית ללא הסכמתו.

הקהילה הבינלאומית צריכה לדעת כי קצה נפשם של 2 מיליון התושבים הפלסטינים מהמצור על הרצועה הנמשך כבר 11 שנים וכי בסופו של דבר יגיע הפיצוץ אם לא ימצא הפתרון המדיני המתאים.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר