יום רביעי, 21 במרץ 2018

השתיקה של בשאר אסד


ישראל הפתיעה את סוריה והעולם הערבי בכך שנטלה רשמית את האחריות להשמדת הכור הגרעיני בסוריה ב-2007.

הפרסומים בישראל הביכו את דמשק ששומרת על שתיקה, הנשיא אסד מעולם לא הודה כי ניסה להקים כור גרעיני, מדובר בפרק בהיסטוריה שלו כנשיא שהוא מעדיף לשכוח.נשיא סוריה בשאר אסד מעולם לא הודה כי ניסה להקים כור גרעיני בסוריה בשנת 2007.

הוא בנה את הכור הגרעיני הרחק מדמשק באזור המדבר בדיר א-זור והסתיר את הדבר מהצמרת הסורית מלבד מספר מצוצמם של שותפי סוד.

לאחר שמטוסי חיל האוויר הישראלי הרסו את הכור הגרעיני הסכים הנשיא אסד לאשר כי הושמד "בניין צבאי שהיה בתהליכי הקמה", שום דבר מעבר לכך,מעולם הוא לא אישר כי עסק בהקמת כור גרעיני.

העולם הערבי התעורר הבוקר לשטף של דיווחים מפורטים באמצעי התקשורת בישראל שבהם מאשרת ישראל כי היא שהפציצה את הכור הגרעיני בדיר א-זור ב-2007.

בינתיים מסתפקים אמצעי התקשורת הערביים בציטוט הדיווחים בישראל, ההודאה הישראלית בתקיפה הפתיעה  את מדינות ערב.

סוריה שומרת על שתיקה רועמת וספק אם תגיב על הדיווחים האלה.

למרות שמדובר בסוד גלוי במשך 10 שנים מעולם לא הודתה ישראל עד היום באחריות להשמדת הכור הסורי.

ב-2007 שמרה ישראל על מדיניות של עמימות כדי שלא להביך את הנשיא בשאר אסד ולא לדחוף אותו  לתגובה צבאית, בשאר אסד ניצל את העמימות הישראלית, "שמר על כבודו" והמשיך הלאה ללא תגובה צבאית.

אין ספק שהפרסומים היום מביכים מאוד את המשטר הסורי והעומד בראשו למרות שחלפו יותר מ-10 שנים במיוחד לאחר נצחונות הצבא הסורי במלחמת האזרחים ומסע הניצחון המתוקשר של הנשיא בשאר אסד השבוע באזור ע'וטה א-שרקיה.

פרשנים בעולם הערבי מגדירים את ההודאה הישראלית בתקיפת הכור בסוריה כ "תקיעת אצבע בעינו של בשאר אסד" ורואים את עיתוי הפרסומים הנרחבים בישראל בהקשר הבא.א.מדובר בתזמון מדוייק שנועד לאותת לאיראן ולסוריה כי ישראל לא תשלים עם ההתבססות האיראנית בסוריה שמטרתה בין היתר להקים מפעלים ליצור טילים מדוייקים, לישראל יש יכולת צבאית אדירה כפי שהדבר בא לידי ביטוי בתקיפת הכור הסורי ב-2007 והשמדתו והיא לא תהסס להשתמש ביכולת הצבאית הזו כדי להגן על עצמה ולהשמיד מתקנים צבאיים איראניים בשטח סוריה שמסכנים את ביטחונה.ב. מדובר במסר ישראלי לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ ועידודו לסגת בקרוב מהסכם הגרעין עם איראן ולעודד אותו לשקול את האופציה הצבאית נגד מתקני הגרעין האיראניים.לא קשה לתאר מה חש הבוקר הנשיא הסורי בשאר אסד נוכח גל הפרסומים בישראל היוצר תהודה גדולה באמצעי התקשורת הערביים,הפרסומים בישראל פוגעים בגאווה הלאומית הסורית וסביר להניח כי גם היום לא יודה הנשיא אסד כי יזם הקמת כור גרעיני, גם אם תהייה התייחסות סורית לנושא היא תגדיר את הפרסומים בישראל כשקרים ותנסה להבליט את הישגי הצבא הסורי והעובדה שהצליח לפני כחודש להפיל מטוס קרב ישראלי שתקף מטרות בסוריה.

האם זה היה נכון וחכם להפר את מדיניות העמימות הישראלית בנושא? האם זה לא ימריץ את הסורים לעשות פעולות מסוכנות עוד יותר נגד ישראל כדי "להחזיר את כבודם הלאומי" ? רק במשך הזמן נקבל את התשובות לשאלות האלה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר