יום שלישי, 20 במרץ 2018

מצרים מנסה למנוע החרפת המשבר בעזה


מחמוד עבאס מוביל מדיניות של "אדמה חרוכה" ברצועת עזה כדי להיפרע מתנועת חמאס וכדי לסכל את "עסקת המאה" של הנשיא טראמפ.

יו"ר הרש"פ דוחף את הרצועה לפיצוץ שיביא להסלמה ביטחונית שתעכב את התוכנית המדינית האמריקנית החדשה.מצרים לא הופתעה מנאומו של מחמוד עבאס ב-19 במרץ שבו הטיל את האחריות לניסיון ההתנקשות בראש הממשלה חמדאללה על תנועת חמאס והודיע כי יטיל סנקציות חדשות על הרצועה.

גורמים בכירים במודיעין המצרי ניסו ללא הצלחה להניא את יו"ר הרש"פ מההכרזה הזו ללא הצלחה.

מחמוד עבאס זועם על מצרים, הוא רואה בתהליך הפיוס שהיא הובילה בין חמאס לפת"ח מלכודת מצרית שנועדה להחזיר בדלת האחורית את יריבו המר מוחמד דחלאן אל קדמת הבמה הפוליטית הפלסטינית כדי להפוך אותו בהמשך הדרך ליו"ר הרש"פ הבא.

גורמים בצמרת הרש"פ מסרו לאתר KARAMAPRESS .COM   ב-19 במרץ, כי גורמים מצרים בכירים שוחחו בטלפון עם מחמוד עבאס לאחר נאומו וביקשו ממנו שלא להטיל סנקציות חדשות על רצועת עזה בגלל הסכנות הרבות הטמונות בכך, עבאס הקשיב אך לא הבטיח דבר.

הגורמים המצרים מזהירים כי אם יקלקל מחמוד עבאס את היחסים עם מצרים עלול הדבר להשפיע על ההחלטות שיתקבלו בועידת הפסגה הערבית בסעודיה ב-15 באפריל.

הרש"פ וירדן סיכמו על אסטרטגיה משותפת נגד "עסקת המאה" של הנשיא טראמפ והן מצפות שמדינות ערב יגבו את עמדתן בהחלטות שיתקבלו בועידת הפסגה.

בכל מקרה, המודיעין המצרי החליט לחדש את הדיונים בקהיר עם משלחות פת"ח וחמאס בעניין הפיוס והן אמורות לצאת לשם בימים הקרובים.

אשרף אבו אלהול, ראש הדסק הפוליטי בעיתון "אלאהראם",שופר השלטון המצרי, אמר ב-20 במרץ כי "אי אפשר שהפיוס יכשל בגלל נאום (מחמוד עבאס) או עמדה כזו או אחרת".

מצרים רוצה לעולם כי היא עושה הכל כדי למנוע פיצוץ ברצועה גם אם הסיכויים להצלחה קלושים.

נאומו של מחמוד עבאס היה בגדר פצצה רבת עוצמה  שהעכירה את האווירה וגרמה להתגברות היאוש והדאגה בקרב תושבי הרצועה.

אף תושב בשטחים לא האמין שתהליך הפיוס יצליח, אולם עצם המשך הדיונים בנושא שיפר במעט את האווירה בין פת"ח לחמאס, עכשיו גם זה נעלם.

ניסיון ההתנקשות בראש הממשלה ראמי חמדאללה נתן מכה אנושה לתהליך הפיוס אבל נאומו של מחמוד עבאס קבר אותו באופן סופי בתוך האדמה, מחמוד עבאס איננו רוצה בפיוס, או כפי שאמר עבד אלחמיד אלמצרי, אחד מחברי הפרלמנט הפלסטיני מטעם פת"ח, כי "המשאלה של מחמוד עבאס היא שעזה תטבע בים בדיוק כמו המשאלה של יצחק רבין, אולי אפילו חזקה יותר".

הפלגים הפלסטינים ברצועת עזה התאחדו מאחורי עמדתה של תנועת חמאס ופרסמו הודעה הקוראת להסיר את הלגיטימיות של מחמוד עבאס ולהתנגד לכך שהוא חטף את הרש"פ ומוסדותיה והשתלט על ההחלטות הלאומיות.

הם כינו את האשמות עבאס נגד חמאס כ"בלתי אחראיות" ועולות בקנה אחד עם "עסקת המאה" של ממשל טראמפ.

אם יישם מחמוד עבאס את איומיו ויטיל את הסנקציות החדשות על הרצועה הרי שהוא יוביל אותה במסלול קצר למשבר הומניטארי ולפיצוץ בפניה של ישראל.

ייתכן שזו כוונתו, אפשר שהוא רוצה להיפרע מחמאס ומבחינתו זוהי גם הדרך לסכל את התוכנית המדינית החדשה של הנשיא טראמפ באמצעות הסלמת המצב הביטחוני ברצועה.

מצרים חוששת מאוד מהסלמה ביטחונית ברצועת עזה שעלולה לערער את היציבות בשטחה, לכן היא נזעקת כדי לנסות ולכבות את התבערה שמחמוד עבאס הצית בנאומו.

מצרים פועלת בזהירות ונמנעת מלהאשים את הרש"פ או את חמאס בהכשלת תהליך הפיוס, היא רוצה לשמור על יחסים טובים עם שני הצדדים כדי שתוכל להמשיך במלאכת התיווך.

גם לסביבתו הקרובה של מחמוד עבאס יש תפקיד חשוב והיא יכולה לפעול כדי למתן אותו, גורמים בכירים בפת"ח אינם מרוצים מההסלמה של מחמוד עבאס כלפי רצועת עזה אך הם חוששים לצאת נגדו, כמה מהם מתמודדים על תפקיד היורש וכיסא יו"ר הרש"פ חשוב להם יותר מהעניין הלאומי וגורלה של רצועת עזה.
אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר