יום שני, 19 במרץ 2018

מי ניסה לחסל את ראמי חמדאללה?


הרש"פ מאשימה את חמאס באחריות לניסיון ההתנקשות בראש הממשלה חמדאללה ומערימה עליה קשיים בחקירה.

חמאס טוענת כי מדובר בהצגה שבויימה ע"י הרש"פ ואילו מוחמד דחלאן טוען כי פעילים סלפים הם שניסו לבצע את ההתנקשות.

מנגנוני הביטחון של חמאס ממשיכים בחקירת ניסיון ההתנקשות בראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה בצפון רצועת עזה בשבוע שעבר.

הם עצרו מספר חשודים ובכירי התנועה אומרים כי בידיהם קצה החוט שיוביל לפענוח הפרשה.

אולם, מסתבר כי חקירת האירוע נתקלת בקשיים,

מחמוד עבאס הטיל בישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה ב-19 במרץ את האחריות הרשמית על חמאס לניסיון ההתנקשות בראש הממשלה חמדאללה ואמר :"אם ניסיון ההתנקשות היה מצליח הייתה פורצת מלחמת אזרחים".

הרש"פ מסרבת לעזור לחמאס בחקירה, גורמי הביטחון של חמאס עצרו כמה מנהלים בחברות הסלולאר הפלסטיניות ברצועה, חברת "ג'וואל" וחברת "ווטניה מובייל" כדי לקבל מידע תקשורתי שיעזור בפענוח הפיגוע, כמו למשל למי היה שייך המכשיר הסלולארי שבאמצעותו הופעל מטען החבלה ואיזו פעילות תקשורתית סלולארית הייתה בצפון רצועת עזה לקראת הפיגוע.

מנהלי חברות הסלולאר טוענים כי קיבלו איומים מהרש"פ שלא למסור שום מידע לחוקרים מטעם חמאס וכי הם מחוייבים להוראות הרש"פ מרמאללה שהיא הרשות החוקית, הם חוששים להסתבך מכיוון שמשכורותיהם מגיעות מרמאללה.

מוחמד דחלאן, בכיר פת"ח לשעבר אמר ב-17 במרץ לערוץ FARANCE 24  כי עפ"י המידע שבידיו, מי שביצע את ניסיון ההתנקשות הם "כמה סלפים שיש להם קשר לאישים רבי השפעה", הוא העריך כי בימים הקרובים תחשף זהותם של המבצעים ושל מי שמימן אותם, המטרה של הפיגוע הייתה, לדבריו, לפגוע בפיוס הפלסטיני.

ישנם כמה סימני שאלה גדולים בפרשה.א.מדוע ראש הממשלה הפלסטיני חמדאללה שהוא גם שר הפנים האחראי על מנגנוני הביטחון בגדה וברצועה לא מקים צוות חקירה משותף לרש"פ ולחמאס לחקור את הפרשה?

ב.מדוע התובע הכללי ברמאללה אחמד בראכ לא מוציא צו למנהלי חברות הסלואר ברצועת עזה המחייב אותם למסור את המידע הדרוש לחקירה לגורמי חמאס?

ג. מדוע הרש"פ או חמאס לא פנו למצרים בבקשה שהמשלחת הביטחונית שלה השוהה בעזה היא שתקבל לידיה את הנושא ותנהל חקירה אובייקטיבית?ניסיון ההתנקשות בראש הממשלה ראמי חמדאללה וראש המודיעין הכללי מאג'ד פרג' שהיה עמו בשיירה הפך למוקד הויכוח בין הרש"פ לחמאס, הרש"פ, כאמור, מטילה את האחריות של חמאס, הגנרל עדנאן דמירי דובר מנגנוני הביטחון של הרש"פ אמר ב-19 במרץ לרדיו "קול פלסטין" כי הרש"פ מטילה את האחריות לאירוע על פתחי חמאד חבר הלשכה המדינית של חמאס ומי שאיננו יכול לחקור אותו איננו יכול להיות הוגן בחקירה.

 לעומת זאת, הנהגת חמאס טוענת כי ניסיון ההתנקשות איננו אלא הצגה גדולה של הרש"פ במסגרת תוכנית לחנוק את רצועת עזה.

חמאס מעלה שאלות שאין תשובה עליהן עד עכשיו, מדוע ירד ראש הממשלה חמדאללה במפתיע לרצועת עזה והודיע לכך לממשל חמאס רק כמה שעות לפני האירוע? מה החשיבות שמצא להשתתף לפתע פתאם בטקס חנוכת מתקן לטהור שפכים ביחד עם ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג'?

מדוע הודעות הגינוי של פת"ח והרש"פ היו מוכנות מראש ופורסמו מייד לאחר נסיון ההתנקשות?

נראה כי כל מסקנה של החקירה של חמאס בפרשה תדחה על הסף ע"י הרש"פ שחוששת כי חמאס תנסה לגלגל את האחריות אליה ולטעון כי מבצעי ניסיון ההתנקשות פעלו בשליחות הרש"פ וכי מדובר באירוע מבויים היטב ע"י גורמי המודיעין של הרש"פ כדי לפגוע בחמאס ולהצדיק נקיטת סנקציות חדשות נגדה ונגד רצועת עזה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר