יום שישי, 11 באוגוסט 2017

חמאס מאתגרת את מחמוד עבאס


הזרוע הצבאית של חמאס הגישה הצעה להנהגה המדינית שעיקריה ליצור ואקום מדיני וביטחוני ברצועה.

ההצעה נועדה לטרפד את כוונותיו של מחמוד עבאס לסנקציות נוספות נגד הרצועה ופיזור המועצה המחוקקת.סוכנות הידיעות הטורקית פרסמה ב-10 באוגוסט ידיעה ממקורות מהימנים בחמאס כי הזרוע הצבאית של התנועה, "עז א-דין אלקסאם", הגישה הצעה להנהגה המדינית כיצד להתמודד עם הסנקציות הקשות שנוקט יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס נגד רצועת עזה והנהגת חמאס וגם להקל את המצב ההומניטארי בעזה.

הסנקציות האלה כוללות קיצוץ במשכורות עשרות אלפי פקידים ברצועה, הוצאה כפויה לפנסיה מוקדמת של אלפי פקידים אחרים, אי אספקת תרופות, איסור על יציאת חולים קשים לטיפול בחו"ל ועוד כהנה וכהנה.

עפ"י גורמים בחמאס, הצעת הזרוע הצבאית באה נוכח המגמה של מחמוד עבאס להחריף עוד יותר את הסנקציות נגד הרצועה בשבועות הקרובים.

הצעת הזרוע הצבאית כוללת ארבעה סעיפים:א.תנועת חמאס תוותר על ניהול רצועת עזה ותיצור "ואקום מדיני ובטחוני".

ב.המשטרה האזרחית והמוסדות המקומיים ינהלו את ענייני הרצועה.

ג.הזרוע  הצבאית תהייה אחראית על מצב הביטחון בשטח.

ד.משרד הפנים של חמאס יהיה אחראי על העניינים האזרחיים בלבד ולא על נושאי ביטחון הפנים.להערכת גורמים בכירים ברש"פ, תנועת חמאס מנסה באמצעות ההצעה הזו לעורר את ישראל ואת מדינות ערב המתונות להפעיל לחץ על מחמוד עבאס כדי שיפסיק את הסנקציות נגד רצועת עזה.

אם תאמץ ההנהגה המדינית של חמאס את ההצעה, פירוש הדבר הוא כי ברצועה יהיה שלטון צבאי של הזרוע הצבאית אשר עלולה להסלים את המצב לאורך הגבול עם ישראל, במיוחד נוכח בניית מכשול הענק שאותו מקימה ישראל נגד המנהרות מסביב לרצועה, ולצאת לסבב לחימה נוסף נגד ישראל.

גם מדינות ערב המתונות חוששות מעימות צבאי בין ישראל לחמאס אשר אמור להיות קשה עם נפגעים רבים, דבר שעלול לערער את יציבות המשטרים הערביים.

עיתוי ההצעה של הזרוע הצבאית קשור לכוונתו של מחמוד עבאס לכנס בחודש הבא ברמאללה את המל"פ כדי לבחור ועד פועל חדש ולבסס את שליטתו בו.

המל"פ נחשב לפרלמנט של כל העם הפלסטיני בשטחים ובפזורה, מייד לאחר מכן מתכנן מחמוד עבאס לפזר את המועצה המחוקקת (הפרלמנט-עפ"י הסכמי אוסלו)  ובכך לשלול את הלגיטימציה של תנועת חמאס שיש לה סיעה בפרלמנט ואת  הלגיטימציה של מוחמד דחלאן שיש לו בפרלמנט 15 חברים מטעם פת"ח התומכים בו.

ההצעה של הזרוע הצבאית מהווה מכה למחמוד עבאס אשר בונה על כך שתנועת חמאס לא תוותר על שלטונה ברצועת עזה ומנסה להצדיק את הסנקציות שהוא נוקט נגד הרצועה בסירובה של חמאס לפרק את הועדה שהקימה לניהול ענייני הרצועה.

עצם העובדה שהזרוע הצבאית הגישה הצעה כזו להנהגה המדינית מעידה על כך שהיא מהווה חלק חשוב במערכת קבלת ההחלטות בתנועת חמאס, מודעת למצוקתה ומנסה לעזור לה.

יש להזכיר כי יחיא סינוואר, המנהיג החדש של רצועת עזה, מחזיק בשני כובעים, האחד, המנהיג האזרחי של הרצועה והשני,מפקד הזרוע הצבאית של חמאס.

המצב ההומניטארי ברצועת עזה הולך ומחריף, מחמוד עבאס מנסה באמצעות הסנקציות שהטיל להחריף אותו עוד יותר כדי לעודד את תושבי הרצועה למרוד נגד שלטון חמאס ולהפילה.

בינתיים, הוא לא נחל שום הצלחה והצליח לעורר זעם גדול של תושבי הרצועה כלפיו.

לא ברור אם מדובר בספין או בהצעה רצינית של הזרוע הצבאית שההנהגה המדינית של חמאס צפויה לאמץ בקרוב, אולם, היא מעידה על כך שגם תנועת חמאס בלחץ מתוכניותיו של מחמוד עבאס בכל הקשור לכינוס המל"פ ופיזור המועצה המחוקקת.

לכן, להערכת גורמים בחמאס, לא מן הנמנע שתנועת חמאס ומוחמד דחלאן ייזמו את כינוס המועצה המחוקקת בעזה כדי לקבל החלטת נגד הלגיטימיות של מחמוד עבאס כדי להקדימו לפני כינוס המל"פ וההודעה על פיזור המועצה המחוקקת.

מחמוד עבאס, שעפ"י מקורביו כבר התייאש מהאפשרות שממשל טראפ יביא לפריצת דרך מדינית בערוץ הישראלי-פלסטיני, החליט להתמקד בזירה הפנים פלסטינית והוא נחוש לנסות ולכופף את תנועת חמאס אשר שולטת ברצועה כבר 10 שנים.

עבאס מחפש הישגים שיביאו לו פופולאריות לאחר השחיקה הגדולה במעמדו בקרב הציבור הפלסטיני, הוא מנסה להביא בכוח לסיום הפיצול בין הגדה לרצועה אך תנועת חמאס נחושה להילחם בו.

גורמים בחמאס אומרים כי הנהגת חמאס מחזיקה כעת את ההצעה של הזרוע הצבאית כחרב המאיימת על ראשו של מחמוד עבאס ואם הוא ימשיך בסנקציות נגד הרצועה היא עלולה לרדת על צווארו ולהביא אותו סיום הקריירה הפוליטית שלו בכישלון צורם.


אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר