יום ראשון, 9 באפריל 2017

דאע"ש נגד ירדן


ארגון דאע"ש קורא לפעיליו לעשות פיגועים בירדן בגלל השתתפותה בקואליציה הבינלאומית נגדו.

עבדאללה מלך ירדן מתאם פעילות נגד דאע"ש בדרום סוריה עם ארה"ב ובריטניה וגם הורה על שידוד מערכות ביטחון הפנים בירדן.

ארגון דאע"ש פרסם בימים האחרונים סרטון שבו נראים ארבעה מפעיליו שהינם אזרחים ירדנים כשהם מוציאים להורג ארבעה חיילים סורים.

אחד מהחיילים סיפר בסרטון כי הוא וחבריו עברו אימונים בירדן למלחמה בדאע"ש.

הסרטון קרא לפעילי דאע"ש בירדן, שהינם בבחינת "חוליות רדומות", לבצע פיגועים נגד הממלכה ההאשמית דוגמת הפיגוע הגדול באזור כרכ לפני כחודשיים בגלל פעילותה נגד הארגון במסגרת הקואליציה הבינלאומית בראשות ארה"ב.

המלך עבדאללה מודאג מאוד מהפעילות של ארגון דאע"ש בדרום סוריה ומפעילותו החשאית בתוך ירדן עצמה.

לכך יש להוסיף את דו"ח הקונגרס האמריקני שפורסם בשבוע שעבר שממנו עולה כי ירדן נמצאת במקום השני אחרי תוניסיה מבחינת מקום מוצאם של פעילי ארגון דאע"ש בעולם.

עפ"י נתוני הדו"ח, מאז 2011 ועד היום ישנם כ 4000 אזרחים ירדנים בשורות דאע"ש בחזיתות השונות, ירדן הופתעה מן הנתונים מכיוון שהיא העריכה כי מדובר רק ב2200 מאזרחיה שהתנדבו לשורות דאע"ש ולג'בהת אלנוצרה.

ירדן הגבירה את שיתוף הפעולה עם ארה"ב ובריטניה בכל הקשור למלחמה בדאע"ש, הנושא עלה בביקורו של המלך עבדאללה בוושינגטון בשבוע שעבר וגם בביקורה האחרון של ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי בירדן.פעילות דאע"ש בדרום סוריהארגון דאע"ש פועל בדרום סוריה במסגרת צבאית בסדר גודל של חטיבה הנקראת "צבא ח'אלד בן אלווליד" שמצויידת בטנקים ובארטילריה כבדה.

בראיון שהעניק עבדאללה מלך ירדן לעיתון "וושינגטון פוסט" ב-4 באפריל הוא הביע חשש שפעילי דאע"ש ינועו דרומה לעבר הגבול עם ירדן ואמר כי "אנו מוכנים לכך בתיאום עם ארה"ב ובריטניה".

הדברים האלה אושרו גם בפרסום בעיתון "אלחיאת" ב-9 באפריל.

המלך הירדני ביקש מהנשיא טראמפ את עזרת ארה"ב בהקמת אזור חיץ בדרום סוריה כדי למנוע מעבר של פעילי דאע"ש לצפון ירדן.

על גבול ירדן סוריה ישנם גם שני מחנות פליטים גדולים בשטח סוריה הנקראים אלרוכבאן ורווישיד, עפ"י דיווחים של המודיעין הירדני יש בהם "חוליות רדומות" של דאע"ש הזוממות להסתנן לשטח ירדן לביצוע פיגועים.

אתר האינטרנט "אלח'ליג' און ליין" דיווח ב-9 באפריל כי ירדן ניסתה לאחד את השבטים הבדואים הסונים בדרום סוריה סמוך לגבולה כדי שילחמו בדאע"ש, בעבר היא אף ציידה אותם בנשק.

נראה כי הארגון רוצה לפצות את עצמו על שאיבד שטחים רבים בסוריה ובעיראק והוא רוצה להוכיח כי יש לו עדיין יכולות באמצעות פיגועים בשטח ירדן.

ירדן הזהירה את כל ארגוני המורדים הפועלים בדרום סוריה כי לא תאפשר לאף אחד מהם להיכנס בשטחה ותדכא כל ניסיון כזה ביד ברזל.פעילות דאע"ש בתוך ירדןבראיון לעיתון "וושינגטון פוסט" סיפר המלך עבדאללה כי גורמי הביטחון הירדנים לכדו  40 מחבלים של דאע"ש בשטח ירדן בשני מבצעים גדולים.

הוא התייחס לזהות הירדנית של רבים מפעילי דאע"ש והסביר כי רובם הגדול הינו ממוצא פלסטיני.

בשלוש השנים האחרונות ביצעו פעילי דאע"ש ארבעה פיגועים בשטח ירדן, מדובר ב"חוליות רדומות" של הארגון או ב"זאבים בודדים" .

המלך הירדני מודאג מאוד מהתופעה והוא הורה על רפורמה רחבה במנגנון הביטחון הכללי הירדני בראשות הגנרל אחד אלפקיה כדי להתמודד עם ההתפתחיות האחרונות.

כמו כן הדיח המלך את ראש המודיעין הכללי הירדני פייצל אלשובכי, בגלל המחדלים הביטחוניים של הפיגוע הגדול שעשה דאע"ש באזור כרכ בדרום ירדן, ומינה במקומו את הגנרל עדנאן אלג'ונדי כדי לרענן את השורות ולהתמודד בהצלחה עם הסכנה של דאע"ש בממלכה.לסיכוםירדן עברה בהצלחה גדולה את אירוח ועידת הפסגה הערבית בהשתתפות חסרת תקדים של רבים ממנהיגי ערב ללא שום תקרית ביטחונית.

שבועיים לפני הועידה הוציאה ירדן להורג 15 פעילים של דאע"ש שעשו פיגועים בממלכה כאזהרה שהיא לא תסבול שום פיגוע במהלך ועידת הפסגה.

המלך הירדני פועל כעת בשני מישורים נגד דאע"ש, האחד, באמצעות תיאום עם ארה"ב ובריטניה למניעת חדירת מחבלים לירדן מדרום סוריה, והשני באמצעות הידוק ההיערכות הביטחונית ורפורמה במנגנוני הביטחון הירדנים לקראת האיום  החדש של דאע"ש נגד ירדן.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר