יום רביעי, 1 במרץ 2017

ועידת הפליטים הפלסטינים באיסטנבול


האסטרטגיה החדשה של חמאס הינה להשתלט על אש"פ ולזרז את הבחירות למועצה הלאומית הפלסטינית.

מעמדו של מחמוד עבאס מתערער בקרב הפליטים בפזורה הפלסטינית.


כבר עתה אפשר לזהות את אחד מעיקריה של האסטרטגיה של ההנהגה החדשה של תנועת חמאס והוא הסתערות על אש"פ והמועצה הלאומית הפלסטינית (מל"פ) בניסיון להשתלט עליהם ולשלול מתנועת פת"ח את השליטה בהם.
הדוגמא הטובה ביותר הממחישה את האסטרטגיה הזו הינה ועידת הפליטים הפלסטינים שהסתיימה השבוע באיסטנבול שבטורקיה שבה השתתפו 4000 נציגים פלסטינים של הפזורה הפלסטינית ב 50 מדינות בעולם.
הועידה אורגנה על ידי תנועת חמאס בשיתוף עם תנועת "האחים המוסלמים" בחסות ממשלת טורקיה שבה שולטת מפלגת "הצדק והפיתוח" שהינה זרוע של תנועת "האחים המוסלמים" העולמית.

הרעיון המרכזי-השמדת ישראל

הדוברים בועידה הדגישו את "זכות השיבה" של הפליטים הפלסטינים לבתיהם ורכושם בתחומי מדינת ישראל, מרבית הדוברים העלו שאלות לגבי חוסר תפקודו של אש"פ בכל הקשור לטיפול בפליטים הפלסטינים, נטרול המל"פ ואי קיום בחירות לבחירת הנהגה חדשה לעם הפלסטיני.
הסעיף המרכזי בהודעת הסיכום של הועידה משקף את האג'נדה המרכזית של תנועת חמאס והוא השמדתה של מדינת ישראל.
בהודעה נכתב:
"אנו מתחייבים בפני בני עמנו להתקדם בדרך לשחרור פלסטין, כל פלסטין מהים עד הנהר, כדי שהמדינה הפלסטינית תהיה בגבולות פלסטין ההיסטורית שבירתה ירושלים, זו מציאות ולא חלום".
ד"ר אניס אלקאסם, ראש הועידה, נשא נאום  שבו מתח ביקורת קשה על הרש"פ והעומד בראשה שעוסקת במתן הגנה ל "כובש הישראלי" ומגדירה את התיאום הביטחוני עמו כ"קדוש".
אלקאסם מחה על ביטולה של האמנה הפלסטינית בתקופתו של יאסר ערפאת ועל נטרולו של אש"פ.
הוא קרא לנתק את אש"פ מהסכמי אוסלו ולערוך בחירות למועצה הלאומית הפלסטינית(מל"פ) שהיא הפרלמנט של כל הפלסטינים בעולם.
בהודעת הועידה נקבע שהיא תהפוך ל"מוסד" שמקום מושבו יהיה בבירות בירת לבנון.
תנועת חמאס ארגנה את הועידה מאחורי גבו של אש"פ וללא תיאום עמו והיא רואה בכינוסה הצלחה גדולה, הנושא אף עלה בשיחת הטלפון שהתקיימה ב-26 בפברואר בין יחיא סינוואר, המנהיג החדש של רצועת עזה, לבין ח'אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס.
דוברי אש"פ השונים גינו את כינוס הועידה ואמרו כי היא משרתת את ממשלת הימין הקיצוני בראשות נתניהו ואת כל אלה שרוצים לחסל את הבעיה הפלסטינית.
תנועת פת"ח האשימה את חמאס בכך שבעצם כינוס הועידה היא מובילה תהליך של פיצול שמטרתו להציג את עצמה כתחליף לאש"פ.

מהן ההשלכות המיידיות?

מעברו של אש"פ מתוניסיה לרמאללה והקמת הרש"פ יצרו וואקום גדול בקרב הפלסטינים החיים בחו"ל.
מרכז הכובד המדיני עבר לרצועת עזה ולגדה ותנועת חמאס מנסה כעת למלא את החלל הגדול שנוצר.
חמאס מנסה כעת לייצר מומנטום חדש שיעלה את הבעיה הפלסטינית לסדר היום העולמי וייתן ייצוג למיליוני הפליטים הפלסטינים בפזורה הפלסטינית.
בחמאס רואים בכינוס הועידה מתן תשובה הולמת למדיניותו של הנשיא טראמפ,הניסיון לחסל את רעיון הקמת המדינה הפלסטינית העצמאית או לחלופין ניסיון להקמתה בחצי האי סיני.
המטרות המיידיות של חמאס הינן להביך את אש"פ ולפגוע בתדמיתו ולהפעיל לחץ על מחמוד עבאס לקיים לאלתר בחירות למועצה הלאומית הפלסטינית (מל"פ).
המגעים לכינוס המל"פ בין הרש"פ לחמאס הגיעו למבוי סתום נוכח התעקשותו של מחמוד עבאס לכנסה ברמאללה, תנועת חמאס דורשת להעביר את הכינוס לאחת ממדינות ערב כדי שלא יתקיים "בחסות הכיבוש הישראלי".
בתנועת חמאס משווים את כינוס ועידת הפליטים באיסטנבול והפיכתה למוסד קבוע  להקמת "הסוכנות היהודית".
מעתה היא תפעל מביירות ותרכז את כל המשאבים של הפלסטינים החיים בפזורה לעבר הגדה והרצועה.
המהלך של תנועת חמאס הצליח להביך את מחמוד עבאס אשר ביקר בזמן כינוס הועידה בלבנון אך נמנע מלבקר במחנות הפליטים במדינה מסיבות ביטחוניות וזכה לביקורת קשה על כך.
גורמים בתנועת פת"ח מעריכים כי מחמוד עבאס ינסה כעת ליזום כמה מהלכים חדשים בזירה הפנימית כדי להדגיש כי אש"פ נותר האכסניה של הפליטים הפלסטינים ולא תנועת חמאס.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר