יום חמישי, 23 בפברואר 2017

חמאס מטרפדת הבחירות המקומיות ברצועה


תנועת חמאס מציבה שורה של תנאים להסכמתה לקיים את הבחירות המוניציפאליות ברצועת עזה.

יו"ר הרש"פ אינו מתכוון להיענות לתנאיה והוא יקיים את הבחירות רק בשטחי הגדה ובכך ימשיך להנציח את פיצולה מהרצועה.
מאמצי התיווך של קטאר וגורמים שונים כמו רוסיה ושוויץ בין הרש"פ לתנועת חמאס בחודשים האחרונים להשגת פיוס לאומי וסיום הפיצול בין הגדה לרצועה נכשלו והמתיחות ביניהן נמשכת.
נציגי ועדת הבחירות המרכזית דיווחו השבוע לממשלה הפלסטינית בראשותו של ד"ר ראמי חמדאללה כי מאמצי השכנוע שלהם לשכנע את תנועת חמאס להסכים לעריכת בחירות מקומיות ב-13 בחודש מאי השנה נכשלו.
הבחירות המקומיות היו אמורות להתקיים בחודש אוקטובר שעבר, תנועת חמאס נענתה לאתגר שהציב בפניה מחמוד עבאס, הרימה את הכפפה והסכימה לעריכת הבחירות גם ברצועת עזה.
אולם, יו"ר הרש"פ קיבל ברגע האחרון פיק ברכיים מחשש להפסד מחפיר של תנועת פת"ח בבחירות, ובלחץ חברי תנועתו  הפעיל שורה של תרגילים משפטיים כדי לדחות את הבחירות ולשנות את חוק הבחירות כדי להקשות על תנועת חמאס.
בסופו של דבר נדחו הבחירות אולם לאחרונה החליטה הממשלה הפלסטינית לקיים אותן בכל זאת, לאחר לחצים של מדינות אירופה, כדי שיהוו בעתיד גם פתח לעריכת בחירות כלליות לנשיאות ולמועצה המחוקקת (פרלמנט).
מחמוד עבאס הסובל מתדמית גרועה של דיקטטור, כמו שאר מנהיגי מדינות ערב, רוצה לשנות את תדמיתו ולהציג את עצמו כדמוקרט גדול אשר לאחר שערך תהליך של בחירות פנימיות בתנועת פת"ח הוא מתפנה לעריכת בחירות מוניציפאליות וכלליות בשטחים למרות הפיצול בין הגדה לרצועה.
נציגי ועדת הבחירות המרכזית נפגשו גם עם נציגי ארגוני האופוזיציה האחרים ברצועת עזה כדי שיפעילו את השפעתם על תנועת חמאס וישכנעו אותה להסכים לעריכת הבחירות המקומיות, בסופו של דבר הסתבר כי תנועת חמאס מציבה שלושה תנאים לעריכת הבחירות ברצועת עזה:
א.ביטול כל ההחלטות האחרונות של הממשלה הפלסטינית הקשורות לנושא הבחירות.
ב.התנהלות עפ"י חוק הבחירות המקומיות המוסכם משנת 2005.
ג.הפסקת מדיניות "יד הברזל"  של מנגנוני הביטחון של הרש"פ נגד פעילי חמאס בגדה.
תנועת חמאס נמצאת בתהליך של התרעננות מדינית וצבאית לקראת אתגריה הבאים והיא לא תיתן למחמוד עבאס שום הישג שעשוי לשפר את מעמדו או תדמיתו.
מבחינתה, "אין ארוחות חינם", ואם מחמוד עבאס רוצה את הסכמתה למהלכיו עליו לשלם לה תמורה בהתאם.
ראש הממשלה הפלסטינית ד"ר ראמי חמדאללה, קרא השבוע בפומבי לתנועת חמאס לשנות את עמדתה כדי שעריכת הבחירות המקומיות תביא לעריכת בירות כלליות לנשיאות ולפרלמנט ולסיום הפיצול בין הגדה לרצועה אך קריאתו נפלה על אוזניים ערלות.
גורמים בתנועת פת"ח מעריכים כי מחמוד עבאס לא יסכים לתנאים שהציבה חמאס לעריכת הבחירות והוא יקיים את הבחירות המקומיות, בסופו של דבר, רק בגדה ויגלגל את האחריות לטרפוד הבחירות ברצועת עזה על תנועת חמאס.
מחמוד עבאס הודיע ב-23 בפברואר במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא לבנון מישל עוון כי אכן הבחירות המקומיות יתקיימו בחודש מאי כפי שנקבע.
הלכי הרוח ברחוב הפלסטיני הינם כי יו"ר הרש"פ איננו מעוניין בתהליך שיביא לבחירות לנשיאות, הוא מרוצה מהמצב הקיים ומעוניין להמשיך ולבצר את שלטונו בגדה.
כל מה שמעניין אותו, לדעת רבים ברחוב הפלסטיני ובתנועת פת"ח, הוא להישאר בשלטון זמן רב ככל האפשר ולמצוא את היורש המתאים שיאפשר לו ולבני משפחתו "מעבר בטוח" למגורים בקטאר מבלי שהעסקים ענפים של שני בניו, הנחשבים למושחתים, ייפגעו.
מחמוד עבאס השלים מזמן עם שליטתה של חמאס ברצועת עזה והוא עורם קשיים על שיקומה, על אספקת חשמל לתושביה ועל העברת תקציבים לרצועה מתוך מגמה להכשיל את שלטונה של תנועת חמאס ולהביא לאינתיפאדה של תושבי הרצועה נגד ממשל חמאס.
מחמוד עבאס מודאג מאוד מההתקרבות האחרונה בין מצרים לתנועת חמאס אשר תביא לפתיחת מעבר רפיח והקלות שונות במצור המוטל על הרצועה, דבר שיחזק את שלטונה של חמאס ברצועת עזה.
אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר