יום ראשון, 9 באוקטובר 2016

הישג מצרי במלחמה בטרור


גורמי הביטחון של מצרים חיסלו את ראש הזרוע הצבאית של תנועת "האחים המוסלמים" האחראי לסדרת פיגועי טרור במדינה.

טורקיה ממשיכה להעניק גיבוי לתנועה ודורשת את שחרור הנשיא לשעבר מחמד מורסי מהכלא כתנאי לחידוש הקשרים עם מצרים.כוחות הביטחון של מצרים השיגו בשבוע שעבר הישג חשוב במלחמה בטרור של תנועת "האחים המוסלמים" שהוצאה מחוץ לחוק ע"י הנשיא המצרי א-סיסי.

בפשיטה על דירת מסתור בשכונת מעאדי בקהיר הם חיסלו בקרב יריות את מחמד כמאל ראש הזרוע הצבאית של תנועת "האחים המוסלמים" וחבר ההנהגה שהיה מבוקש תקופה ארוכה על ידי גורמי הביטחון של מצרים.

מחמד כמאל עמד בראש הזרם הקיצוני בתנועה והתחרה בזרם הנחשב למתון יותר בראשותו של מחמוד עזת שנמלט ממצרים לטורקיה אחרי נפילת משטרו של הנשיא מחמד מורסי.

עפ"י מקורות ביטחון מצריים, מחמד כמאל היה האחראי על הקמת כמה תשתיות טרור מזויינות שנקראו "ועדות הפעולות האיכותיות", הוא שניהל את פעילותן ומימן אותה.

מטרת הפעילות היתה להפיל את שלטונו של נשיא מצרים עבד אלפתאח א-סיסי, יצירת אנרכיה במצרים, ניסיון להפחיד את מערכת המשפט ואכיפת החוק ופגיעה בכלכלה המצרית ויצירת התחושה כי מצרים איננה בטוחה מבחינה ביטחונית.

עפ"י גורמי ביטחון מצריים, חברי תשתיות הטרור ביצעו כמה מעשי רצח, הם התנקשו בחיי התובע המצרי הכללי השאם ברכאת בשנה שעברה לאחר שקיבלו סיוע מתנועת חמאס, כמו כן הם ניסו לרצוח את סגן התובע הכללי זכריה עבד אלעזיז עות'מאן לפני כשבוע ואת המופתי הכללי של מצרים לשעבר השיח' עלי ג'ומעה.

עוד הם עסקו בפיצוצי מתקנים ציבוריים ופרטיים ופגיעה בקציני צבא ומשטרה.

הם גם עברו אימונים צבאיים בשימוש בנשק והכנת מטעני חבלה באיזור קהיר ומחוצה לו.

העיתון "אליום אלסאבע" המקורב לחוגי השלטון דיווח ב-6 באוקטובר מפי גורמי ביטחון מצרים כי אחרי נפילת משטרו של הנשיא מחמד מורסי, איש תנועת "האחים המוסלמים", הקימה תנועתו ארבע תשתיות צבאיות שאותן ניהל מחמד כמאל.א.            תנועת "אלמג'הולון"- שנהגה להשליך פצצות במהלך התהלוכות השבועיות של פעיל "האחים המוסלמים".

ב.            "ההתנגדות העממית"- תשתית טרור שפעלה במחוזות אלג'יזה ופיום נגד אנשי משטרה.

ג.              תנועת "חסם"- פעלה נגד אנשי משטרה וניסתה להתנקש בחייהם של סגן התובע הכללי זכריה עבד אלעזיז עות'מאן והמופתי לשעבר השיח' עלי ג'ומעה.

ד.             תנועת "לוואא' ת'וואר" - עסקה בפעילות טרור נגד כוחות הביטחון.חיסולו של מחמד כמאל הינו הצלחה גדולה של כוחות הביטחון של מצרים הנלחמים, מחד, בטרור של דאע"ש בצפון סיני, ומאידך גיסא בטרור של תנועת "האחים המוסלמים" בערי מצרים.

תנועת "האחים המוסלמים" קיבלה מכה קשה בעקבות מותו של מחמד כמאל אך החשש הוא שהיא תשאף לנקום את מותו בסדרה של פעולות טרור.

סביר להניח גם שהיא תבחר בדמות אחרת שתחליף את מחמד כמאל ותשקם את התשתית הצבאית שנפגעה.רוח גבית מהנשיא ארדואןנשיא טורקיה טייפ רג'ב ארדואן ממשיך להעניק גיבוי לתנועת "האחים המוסלמים" במצרים בעוד הוא מארח על אדמת טורקיה את מנהיגי התנועה שנמלטו ממצרים לאחר עלייתו של עבד אלפתאח א-סיסי לשלטון.

בשבוע שעבר נשא הנשיא ארדואן נאום שבו העמיד תנאי לחידוש היחסים של ארצו עם מצרים והוא שחרורו של הנשיא לשעבר מחמד מורסי מבית הכלא במצרים.

בעבר דרש נשיא טורקיה ממצרים את החזרתו לשלטון של הנשיא מורסי ואך ניסה לשכנע את מדינות המערב לתמוך בדרישתו אך נכשל, גם הפעם לא  נראה שהוא יצליח לשכנע אותן לתמוך בדרישתו.

לטורקיה יש אינטרסים כלכלים חשובים במסחר עם מצרים ולא מן הנמנע שהנשיא ארדואן ייאלץ לוותר בסופו של דבר על התנאי שהציב כפי שויתר על הדרישה מישראל להסיר את המצור מעל רצועת עזה בתמורה לחתימה על הסכם הנורמליזציה עמה, למרות ההבטחה שנתן לתנועת חמאס.

מה שקובע אצל הנשיא ארדואן הוא האינטרסים האישיים שלו ולא האידיאולוגיה ואין לו שום בעיה להסיר תנאים שהציב אם הדבר משרת את האינטרסים שלו.חיסולו של מחמד כמאל בידי כוחות הביטחון המצריים יצר משבר קשה בתנועת "האחים המוסלמים" החוששים כי מנגנוני הביטחון המצריים הצליחו לחדור מבחינה מודיעינית לתוך התנועה.

בדירת המסתור של מחמד כמאל נתפסו מסמכים רבים ומכשירי טלפון ניידים שיכולים לסייע לגורמי הביטחון של מצרים להרחיב את גל המעצרים ולהגיע לפעילים נוספים שעסקו בפעולות טרור.

בחלק מהמסמכים שנתפסו היו הנחיות לנסות ולהתסיס את הרחוב המצרי על רקע המצב הכלכלי הקשה, עליית המחירים וירידת ערך הלירה המצרית.

המדיניות המוצהרת של תנועת "האחים המוסלמים" כפי שקבע אותה מחמוד עזת, ממלא המקום של המדריך הכללי של התנועה, באה לידי ביטוי בהצהרותיו ביוני 2015 כי התנועה לא תנהל משא ומתן עם משטרו של הנשיא א-סיסי וקריאותיו להסלמה.

רובו של הציבור המצרי איננו תומך בפעולות טרור נגד המשטר אך נראה כי תנועת "האחים המוסלמים" נחושה להמשיך בקו הזה, מנהיגיה סבורים כי הדרך היחידה לשחרר את הנשיא לשעבר מחמד מורסי מן הכלא היא באמצעות אלימות והפלת המשטר.

לכן, למרות ההישג החשוב בחיסולו של מחמד כמאל, עדיין צפוייה למשטרו של הנשיא א-סיסי מערכה ממושכת נגד הטרור של "האחים המוסלמים" בצד המלחמה בטרור של דאע"ש בצפון סיני.


אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר