יום שני, 1 באוגוסט 2016

ארדואן מחזר אחרי רוסיה


נשיא טורקיה מנסה להתפייס עם רוסיה כדי לשפר את מצבו הבינלאומי.

גם הנשיא פוטין מעוניין בפיוס אך ארדואן יצטרך לשלם במטבע קשה במיוחד בכל הקשור למלחמה בסוריה.
ניסיון ההפיכה הכושל בטורקיה חיזק את הנשיא ארדואן מבית אך האיץ את רצונו להתפייס עם רוסיה ולפתוח דף חדש עמה שיביא לנורמליזציה ביחסים בין שתי המדינות.

הנשיא הטורקי הבין באיחור רב כי הפלת המטוס הרוסי על גבול טורקיה- סוריה לפני כמה חודשים הייתה טעות חמורה והוא התנצל בשיחה טלפונית בפני הנשיא פוטין עוד לפני ניסיון הנפל להפיל את משטרו ב-15 ביולי השנה.

אולם קצב האירועים והתפתחותם הביא את הנשיא הטורקי להאיץ את ההתקרבות מחדש לרוסיה,פגישת הפיוס המתוכננת שלו עם הנשיא פוטין הייתה אמורה להתקיים רק בחודש ספטמבר בסנט פטרסבורג אך הנשיא הטורקי ביקש להקדימה והיא תתקיים ב-9 באוגוסט.

ברקע הדברים המתיחות בין טורקיה לארצות הברית על רקע הדרישה הטורקית להסגיר את פתהוללה גולן, איום האיחוד האירופי על טורקיה כי לא יצרף אותה לאיחוד במידה שתחיל עונשי מוות על הקושרים נגד ארדואן והיחסים המתוחים עם נאט"ו.

טורקיה חשה את עצמה בבידוד בינלאומי בעקבות הצעדים שנקט הנשיא ארדואן בתוך ארצו לאחר ניסיון ההפיכה הכושל והיא מחפשת להתפייס עם מוסקבה ולהתקרב אליה מחדש, גם לרוסים יש אינטרסים, צעדי הדיכוי של ארדואן בתוך טורקיה והפגיעה בזכויות האדם אינם מעניינים את הנשיא פוטין, הוא רואה שארדואן נחלש מבחינה בינלאומית והוא רוצה לנצל  זאת למען האינטרסים של רוסיה.

ההתנצלות הטלפונית של הנשיא ארדואן פרצה את הדרך לפיוס והפיגה את המתיחות בין שני האישים לאחר שהנשיא הרוסי תיאר בזמנו את הפלת המטוס הרוסי כ"תקיעת סכין בגבה של רוסיה".

לטורקיה נגרם נזק של כ 10 מיליארד דולר בעקבות הסנקציות שנקטה רוסיה לאחר הפלת המטוס הרוסי, רוסיה אסרה על הכנסת תוצרת חקלאית טורקית לתחומה, עצרה את התיירות הרוסית לטורקיה וחשפה בפומבי את הקשרים הסודיים של הנשיא ארדואן עם ארגון דאע"ש.

אולם גם לרוסיה נגרם נזק כתוצאה מהמהלכים האלה, מחירי הירקות והפירות ברוסיה האמירו בעקבות הפסקת הייבוא מטורקיה וגם הקפאת פרוייקט צינור הגז החדש שאמור לעבור מרוסיה דרך טורקיה לאירופה עלולה לגרום לה נזק גדול.

הסימנים מעידים על כך שביקורו של הנשיא ארדואן ברוסיה יפרוץ את הדרך לנורמליזציה מלאה בתחום הכלכלי בין שתי המדינות שיש להן אינטרס משותף בכך.

משלחת טורקית ביקרה באחרונה ברוסיה כדי להכין את הביקור של ארדואן שאמור להיות מוצלח מבחינתו ולחזק אותו מול מדינות המערב ובתוך טורקיה עצמה.

נראה כי בביקור ארדואן ברוסיה תופשר הקפאת פרוייקט צינור הגז החדש מרוסיה לטורקיה ויבוטלו כל הסנקציות שרוסיה הטילה על טורקיה בעקבות הפלת המטוס הרוסי.

הפגישה המתכוננת בין ארדואן לפוטין אמורה לעסוק גם בנושאים נוספים כמו המצב בסוריה שעמה יש לטורקיה גבול משותף, המלחמה בטרור האסלאמי הקיצוני ובעיית הכורדים.

הנשיא ארדואן מודאג מאוד מתמיכתה של ארצות הברית בכורדים בסוריה כדי להשתמש בהם נגד דאע"ש ואפשרות הקמת מדינה כורדית קטנה בתוך סוריה על הגבול עם טורקיה דבר שעלול מבחינתו לעודד גם את הכורדים בשטח טורקיה לדרוש הקמת מדינה כורדית עצמאית.

גם רוסיה תומכת בכורדים בסוריה, אולם עפ"י מקורות סוריים לא מן הנמנע כי רוסיה תהייה מוכנת להגיע לעסקה עם הנשיא ארדואן כי היא תתנגד להקמת מדינה כורדית בשטח רוסיה בתמורה לכך שהנשיא ארדואן ישלים עם המשך שלטונו של הנשיא בשאר אסד ויפסיק לפעול נגדו ולתמוך בארגוני האופוזיציה הסורים.

ארדואן מצדו כבר מאותת לנשיא בשאר אסד, העיתון הטורקי "אלצבאח" דיווח ב-31 ביולי כי לראשונה הנשיא ארדואן הביע הערכה לנשיא הסורי, הוא אמר לעיתון כי הוא מעריך את הגינוי של בשאר אסד לניסיון ההפיכה נגדו למרות העויינות הקשה ביניהם בעוד בני הברית האחרים שלו דקרו אותו בגבו ברומזו לסעודיה.

ההתקרבות מחדש של הנשיא ארדואן לרוסיה תגדיל את מרחב התמרון המדיני שלו שהצטמצם בעקבות הצעדים שנקט בתוך טורקיה באחרונה והעימות עם מדינות המערב.

ארדואן הינו פוליטיקאי ממולח הפועל עפ"י האינטרסים שלו בלבד, לכן לא הייתה לו שום בעיה להתפייס עם ישראל ולהפר את הבטחתו לתנועת חמאס כי לא ייחתם הסכם עם ישראל עד שלא יוסר המצור מעל רצועת עזה.

חזרה לנורמליזציה מלאה עם רוסיה תאפשר לו לשוב ולשחק בין רוסיה לארצות הברית ומדינות אירופה, ארדואן מוחל על כבודו ועל הכבוד הלאומי של טורקיה, מבחינתו כל הדרכים כשרות להשיג את מטרותיו ויש לומר ביושר כי הוא מצליח די לא רע בהשגת יעדיו.
אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר