יום רביעי, 6 ביולי 2016

האיתות של טורקיה למצרים


הנשיא הטורקי ארדואן מנסה להשיג לגיטימציה לדריסת רגל ברצועת עזה באמצעות חיזור אחרי מצרים.

מצרים דוחה את חיזורי ארדואן שמנסה להפעיל עליה לחץ באמצעות סעודיה.
בימים האחרונים היו כמה הצהרות של בכירים טורקים המעידים על רצונה של טורקיה לשנות את מדיניותה כלפי מצרים ולהפשיר את היחסים עמה.

מצרים ניתקה את היחסים עם טורקיה לאחר עלייתו של הנשיא עבד אלפתאח א-סיסי לשלטון בעקבות תמיכתה של טורקיה בתנועת "האחים המוסלמים" שהוכרזה במצרים כתנועת טרור.

טורקיה העניקה מקלט מדיני למנהיגי "האחים המוסלמים" שנמלטו ממצרים ואף אפשרה להם לפתוח כמה ערוצי טלוויזיה בשפה הערבית שבהם הסיתו נגד השלטון המצרי.

באחד מהערוצים האלה אף שודר לפני כשנה וחצי פסק הלכה (פתווא-בערבית) המתיר להתנקש בחייו של הנשיא המצרי א-סיסי.

העיתון "א-שרק אלאווסט" המזוהה עם סעודיה, שהינה חברה בציר הסוני ביחד עם טורקיה, דיווח ב-4 ביולי כי טורקיה רומזת לפתיחות כלפי מצרים לאחר שהתקרבה מחדש לישראל ולרוסיה וכי היא מנסה לסיים את בעיותיה עם יריבותיה באזור.

שר החוץ הטורקי מוולוד ג'אוויש אוגלו אמר ב-3 ביולי לאתר האינטרנט "ח'בר טורק"  כי הוא יתייעץ עם עמיתו המצרי סאמח שוכרי בכמה פורומים בינלאומיים וכי השלב הבא עשוי לכלול מפגשים מהסוג הזה.

"אני אישית מוכן להתייעץ עם שלטונות מצרים" הדגיש שר החוץ הטורקי.

גם נשיא טורקיה רג'ב טייפ ארדואן התייחס השבוע בארוחת שבירת הצום עם פליטים סוריים בדרום טורקיה להתקרבות לישראל ולרוסיה ואמר כי "היוזמות (של טורקיה) כלפי חוץ נועדו להקל על נקיטת צעדים לטובת פתרון המשבר הסורי וכי לטורקיה יש יוזמות נוספות בענין הזה".סגירת ערוץ טלוויזיה של "האחים המוסלמים"ערוץ הטלוויזיה "אלת'ורה" המשדר מטורקיה והמופעל בידי מנהיגי "האחים המוסלמים" שנמלטו ממצרים הודיע השבוע כי הוא מפסיק את שידוריו.

עפ"י דיווח בעיתון המצרי "אליום אלסאבע" ב-3 ביולי, שלטונות טורקיה היו מעורבים בחלטה להפסיק את השידורים למרות שהנהלת הערוץ פרסמה הודעה כי ההחלטה התקבלה בגלל קשיים כספיים.

מקורות מצריים רואים בהחלטה להפסיק את השידורים בסמיכות זמנים לתאריך מלאת שלוש שנים להדחתו של הנשיא מחמד מורסי מהשלטון, ניסיון מצדם של מנהיגי " האחים המוסלמים" הגולים בטורקיה "ליישר קו" עם המדיניות החדשה של הנשיא ארדואן במזרח התיכון והניסיון להתקרב למצרים.

הנשיא הטורקי ארדואן מנסה לצמצם נזקים שגרם לעצמו ולטורקיה במדיניותו במזרח התיכון,הוא מנסה ליצור לטורקיה דריסת רגל ברצועת עזה ונתקל בהתנגדות של הרש"פ ומצרים.

ארדואן מבין גם כי  כל הסדר בסוריה מחייב את הסכמתן של המדינות הסוניות הגדולות המהוות את הציר הסוני המתנגד לאיראן וחזבאללה, מצרים היא  המדינה הסונית הגדולה באזור ולמרות תמיכתו ב"אחים המוסלמים" הנשיא הטורקי מבין כי הנתק המוחלט עמה איננה משרת את האינטרסים של טורקיה בטווח הקצר והארוך.

נראה כי הטקטיקה של הנשיא ארדואן היא לנסות ולהתקרב למצרים בצורה הדרגתית ולא בוטה מדי מבלי לוותר על הביקורת של טורקיה על הדחתו מהשלטון של נציג "האחים המוסלמים", הנשיא מחמד מורסי, לפני שלוש שנים בידי הצבא המצרי.

ביטוי למגמה הזו נתן ראש ממשלת טורקיה בשבוע שעבר בראיון טלוויזיוני כשאמר:

"במצרים הייתה הפיכה נגד הדמוקרטיה אולם החיים נמשכים ואנחנו חיים באותו אזור וזקוקים זה לזה, אי אפשר לקטוע הכל אפילו אם רצינו בכך, אם נשים בצד את האופן שבו הוחלף השלטון במצרים ואת העוול שעובר על הנשיא מורסי וחבריו, הרי שאין מניעה לפתח את יחסינו הכלכליים".

נכון לשעה זו מצרים הודפת את כל האיתותים של מצרים, היא איננה קונה את הצביעות והאינטרסנטיות של הנשיא ארדואן וגורמים במשרד החוץ המצרי אומרים כי אינם רואים סימנים לכוונות טובות של טורקיה כלפי מצרים.

משרד החוץ המצרי מאשים את טורקיה בהתערבות בעניינים הפנימיים של מצרים וברצונו של העם המצרי, דבר שאיננו מקובל ביחסים בין מדינות ומנוגד לאמנת האו"ם.

עפ"י מקורות מצרים טורקיה מנסה להיעזר בסעודיה כדי שתפעיל לחצים על מצרים לאפשר את שיפור היחסים עמה, הכל מתוך האינטרסים של  ארדואן כרגע ולא מתוך שינוי היחס שלו באופן מהותי כלפי הנשיא המצרי א-סיסי.

ואכן, העיתון "אלערבי אלג'דיד" דיווח ב-5 ביולי מפי מקורות מדיניים מצריים כי סעודיה פועלת נמרצות להפגיש את שר החוץ הטורקי מוולוד ג'אוויש אוגלו עם עמיתו המצרי סאמח שוכרי בשטחה בימים הקרובים במסגרת מאמציה לעצור את ההתפשטות האיראנית באזור.

 בפוליטיקה האזורית הכל הוא עניין של אינטרסים ונשיא טורקיה הוכיח כבר שככל שהדבר משרת את האינטרסים שלו הוא יכול להתגמש, כך הוא נכנע לישראל לגבי הדרישה להסיר את המצור מעל רצועת עזה וכך הוא התנצל בפני הנשיא הרוסי פוטין על הפלת המטוס הרוסי בשמי טורקיה.
אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר