יום שלישי, 28 ביוני 2016

אכזבה פלסטינית מההסכם הטורקי-ישראלי


אכזבה גדולה ברש"פ ובחמאס מהסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה בגלל המשך המצור על הרצועה.

למרות מגרעותיו בעיני הפלסטינים, יש הרואים בו חמצן חשוב לתושבי הרצועה וגורם שירגיע את המתיחות בין חמאס לישראל.הציפייה בקרב תושבי עזה בימים אלה הינה לראות אם וכיצד ייושמו סעיפי הסכם הפיוס בין טורקיה לישראל בכל הקשור לרצועת עזה ואם אכן הם יחושו שיפור והקלה באורח חייהם.

התחושה בקרב בכירי אש"פ והרש"פ היא כי ההסכם בין טורקיה לישראל בא על חשבונה של רצועת עזה שכן טורקיה נכשלה בהשגת הסרת המצור מעל הרצועה שאותו העמידה כתנאי לחתימת ההסכם.

ברש"פ אומרים באופן בלתי רשמי כי הפלסטינים הם המפסידים העיקריים מההסכם שבא על חשבונם תוך ניצול הבעייה הפלסטינית לצרכים פוליטיים בעוד המצור על הרצועה נמשך.

באופן רשמי בירך שר החוץ הפלסטיני ריאד אלמאלכי על ההסכם אך מתח ביקורת על טורקיה על כך שהיא מידרה את הרש"פ מהמשא ומתן על ההסכם למרות שהוא עסק ברצועת עזה.

"אנו מברכים על ההסכם אולם הכתובת של פלסטין ידועה והוא צריך להיות באמצעות הכתובת הידועה והמוכרת בינלאומית".

את דבריו חיזקה חנאן עשראווי חברת הועד הפועל של אש"פ שהוסיפה: "אנו מציעים לטורקיה לדבר עם ההנהגה הפלסטינית בצורה ישירה בכל פרוייקט הקשור לרצועת עזה".

אולם את התחושה הפלסטינית האמיתית ברש"פ הביע ד"ר נאצר לחאם, ראש סוכנות הידיעות "מען" המקורב ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס.

במאמר שפרסם ב-27 ביוני הוא כתב:

"איראן חתמה על הסכם עם "השטן הגדול" (ארה"ב) ואילו טורקיה חתמה על הסכם על "השטן הקטן" (ישראל), בעוד הערבים טובעים בדמם ללא מנהיג או מפקד שיכול להילחם בארה"ב ובישראל ".

הציפייה ברש"פ מטורקיה כעת היא שכל הפרוייקטים שהיא אמורה לבצע ברצועת עזה, עפ"י ההסכם, יתבצעו באמצעותה שכן היא נחשבת באופן רשמי לבעלת הבית של הרצועה.

מבחינת הרש"פ זהו מבחנה של טורקיה, סביר להניח כי תנועת חמאס שהיא הריבון ברצועת עזה תתנגד לכך וכנראה שעוד נשמע על מחלוקות רבות בנושא הזה, מי שישלם את מחיר עיכוב ביצוע הפרוייקטים הטורקיים יהיו תושבי הרצועה.

תנועת חמאס עדיין לא הגיבה באופן רשמי על הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה אולם גם שם ניתן לזהות סימני אכזבה מכך שטורקיה נכשלה במשימה העיקרית מבחינת חמאס והיא הסרת המצור מעל הרצועה.

גורמים בתנועת חמאס אומרים כי עצם העובדה שטורקיה נאבקה מדינית עם ישראל במשך תקופה ארוכה כדי להסיר את המצור מעל עזה ראויה להערכה, העובדה שנשיא טורקיה זימן את מנהיג חמאס ח'אלד משעל לאנקרה בסוף השבוע שעבר כדי לעדכנו בפרטי ההסכם הינה מסר להמשך התיאום ההדוק ביניהם.

למרות האכזבה בתנועת חמאס, בכירים בתנועה אינם מטילים ספק בכוונותיה הטובות של טורקיה והם מגלים הבנה למצוקתה הבינלאומית, "טורקיה עשתה את המקסימום במצב האזורי הנוכחי" אומר גורם בחמאס.

ההערכה היא כי תפקידה של טורקיה בתיווך בין חמאס לישראל עדיין לא הסתיים וכי היא תהייה מעורבת במאמצים לעסקת חילופי שבויים תמורת ארבעת הישראלים המוחזקים ברצועת עזה.

בעיניים של חמאס, הנשיא הטורקי ארדואן הוא פוליטיקאי מוכשר אשר הצליח, למרות מצבה האזורי והבינלאומי של ארצו, לנטרל את היחסים המתוחים עם רוסיה  ולחתום על הסכם שישפר את מצבה האזורי של ארצו.

בתנועת חמאס בטוחים כי הסכם הפיוס עם ישראל איננו סוף פסוק בכל הקשור לתמיכה הטורקית בשלטון חמאס ברצועה וכי הנשיא ארדואן,ממנהיגי תנועת "האחים המוסלמים" העולמית, ימשיך את התמיכה החד משמעית בשלטון חמאס ברצועה והעדפתו על פני הרש"פ.

בשורה התחתונה, למרות אכזבת הפלסטינים מההסכם הישראלי טורקי, ברצועת עזה מעריכים כי הוא יהווה גורם חשוב שירגיע את המתיחות בגבול רצועת עזה ויהווה פתח להסכם נוסף בעתיד על רגיעה ארוכת טווח (הודנה).

גפ מנהיג חמאס ח'אלד משעל אמר לפני שבוע במסיבת עיתונאים שכינס בדוחא כי האסטרטגיה של ארגונו הינה להמשיך ולהתעצם צבאית אך להימנע ממלחמה חדשה ברצועת עזה.

על כל מגרעותיו בעיני הפלסטינים, ההסכם בין טורקיה לישראל מהווה  חמצן חשוב לתושבי הרצועה ופתח קטן של תקווה לאפשרות שיפור חייהם בעתיד.


אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר