יום שלישי, 7 ביוני 2016

סימנים מדאיגים בירדן


גובר החשש שארגון דאע"ש הצליח להסתנן לירדן והוא נערך לפעולות טרור שיזעזעו את הממלכה ההאשמית.

הפלסטינים חוששים שדאע"ש יפעל במחנות הפליטים כדי להרוס את המרקם העדין בינם לבין בית המלוכה הירדני.התקפת הטרור האחרונה השבוע על בנין המודיעין הירדני במחנה הפליטים אל-בקעה בירדן ביום הראשון לחודש רמדאן, שבה נהרגו חמישה אנשי ביטחון ירדנים, צריכה לעורר דאגה גדולה בקרב כל המדינות המתונות באזור נוכח האפשרות שארגון דאע"ש כבר פועל בממלכה ההאשמית אשר חברה בקואליציה הבינלאומית נגד דאע"ש בראשות ארה"ב.

שלטונות ירדן שומרים על איפול מלא על החקירה, הם מנסים להרגיע את המצב ולהראות כי הכל תחת שליטה,הירדנים הודיעו כי המחבל שביצע את הפיגוע נעצר וכי החקירה הראשונית מצביעה על כך שמדובר במעשה של בודד.

אין ספק שמדובר בפעולת טרור על רקע דתי אסלאמי קיצוני, המחבל נעצר כשהוא מסתתר באחד המסגדים בעיירה סלט , מערבית לעמאן, לאחר קרב יריות שבו נפצע באורח בינוני איש ביטחון ירדני.

זהו האירוע השני ברציפות השנה במאבק של שלטונות ירדן בטרור האסלאמי הקיצוני, לפני כחצי שנה חשף המודיעין הירדני חוליית מחבלים גדולה בעיר אירביד בצפון ירדן.

חברי החולייה שהיו מצויידים בחגורות נפץ ונשק אוטומטי לקראת פיגוע התבצרו באחד הבתים בעיירה, בקרב שנוהל נגדם נהרג קצין ביטחון ירדני.

שלטונות ירדן הטילו גם אז איפול על זהותה של חוליית המחבלים.חששות בקרב הרש"פ וחמאסמחנה הפליטים אל-בקעה בסמוך לעיר הבירה עמאן הוא גדול מחנות הפליטים הפלסטיניים בירדן וחיים בו כ220 אלף איש.

הרש"פ ותנועת חמאס כאחד חוששות כי גורמים אסלאמיים קיצוניים ובראשם ארגון דאע"ש רוצים לפגוע במרקם העדין של יחסי הפליטים הפלסטינים עם שלטונות ירדן ולהבעיר את מחנות הפליטים כפי שעשו במחנה הפליטים אלירמוק הסמוך לדמשק או במחנה הפליטים עין אלחילווה הסמוך לצידון שבלבנון.

לכן מיהרה הרש"פ לגנות את הפיגוע,ח'אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס,קיים מגעים טלפוניים עם הצמרת הירדנית וגינה את המעשה ואילו עזת רישק, חבר הלשכה המדינית של חמאס,פרסם הודעה בשם התנועה המגנה את המעשה ושולחת תנחומים למשפחות ההרוגים.

את הפיגוע גינו תנועת "האחים המוסלמים" בירדן ומדינות ערביות כמו מצרים, סעודיה כווית ובחריין.טביעות האצבעות של דאע"ש ניכרות היטב בפיגוע הזה, כזכור לפני כמה ימים פרסם דובר הארגון מחמד אלעדנאני סרטון וידיאו שבו קרא לפעילי הארגון לבצע פיגועים במהלך חודש רמדאן הקדוש למוסלמים.

לירדן וארגון דאע"ש יש חשבון דמים ארוך, כוחות הביטחון  הירדנים חיסלו את האב המייסד של הארגון אבו מצעב אלזרקאווי

 ירדן הצטרפה לקואליציה הבינלאומית נגד דאע"ש ומטוסיה הפציצו יעדים של הארגון בעיראק, לפני שנתיים נפל הטייס הירדני מעאז אלכסאסבה בשבי דאע"ש והוא הוצא להורג בשריפה למוות.

ארגון דאע"ש נחלש מאוד בסוריה ובעיראק, בעצם ימים אלה הוא מנהל קרבות קשים בפלוג'ה, בא-רקה ובחלב.

לכן, לא מן הנמנע שהוא מנסה כעת לשפר את תדמיתו באמצעות פיגועים ומנסה לזעזע את הביטחון והיציבות בירדן.

לירדן יש גבולות ארוכים של מאות קילומטרים עם סעודיה, עיראק וסוריה והחדירה לשטחה דרך הגבולות האלה איננה קשה, עם זאת ייתכן שארגון דאע"ש הקים כבר תשתית טרור "רדומה" בממלכה.

ירדן ידועה בכך שיש לה מנגנוני מודיעין מעולים אך הפעם היא הופתעה מהתקפת הטרור, אולם ניסיון העבר מוכיח כי נחושה מאוד במלחמתה בטרור, אם אכן ארגון דאע"ש מנסה לערער את הביטחון בירדן הוא ימצא מולו כוחות ביטחון ירדנים מיומנים ונחושים שלא לאפשר לו דריסת רגל במדינה.
אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר