יום שלישי, 28 ביוני 2016

ירדן נערכת למלחמה בדאע"ש


ירדן מהדקת את שיתוף הפעולה המודיעיני עם סעודיה ומצרים מחשש להתקפות של דאע"ש בשטחה.

ירדן מעריכה שבגלל מצוקתו בעיראק וסוריה החליט דאע"ש להגביר את ההתקפות עליה.ארגון דאע"ש הצליח להפתיע את ירדן פעמיים במהלך חודש הרמאדאן בשני פיגועים מוצלחים מבחינתו, האחד ב-6 ביוני במחנה הפליטים בקעה בסמוך לעיר הבירה עמאן שבו נהרגו חמישה אנשי מודיעין ירדנים בהתקפה של מחבל בודד על משרדי המודיעין הכללי, והשני ב-20 ביוני שבמהלכו פוצץ מחבל מתאבד מכונית תופת בעמדה צבאית ירדנית באזור אלרכבאן על גבול סוריה ירדן.

בפיגוע הזה נהרגו  7 חיילים ירדנים ועוד 13 אחרים נפצעו.

המאפיינים בשני הפיגועים דומים, פגיעה באנשי ביטחון ירדנים במהלך חודש רמאדאן הקדוש למוסלמים וניסיון לסכסך בין שלטונות ירדן לבין הפליטים.

הפיגוע הראשון היה במחנה הפליטים בקעה במרכז ירדן שבו מתגוררים פליטים פלסטינים ואילו בפיגוע השני על גבול סוריה ירדן, הגיעה מכונית התופת מתוך מחנה הפליטים הסורים המונה כ-70 אלף איש השוהים על הגבול, עפ"י דיווחים שונים כ-2000 מהשוהים במחנה הינם פעילי דאע"ש.

יש לזכור כי לפני כחצי שנה חשף המודיעין הירדני חוליית מחבלים גדולה בעיר אירביד בצפון ירדן. 

חברי החולייה שהיו מצויידים בחגורות נפץ ונשק אוטומטי לקראת פיגוע התבצרו באחד הבתים בעיירה, בקרב שנוהל נגדם נהרג קצין ביטחון ירדני.

שלטונות ירדן הטילו אז איפול על זהותה של חוליית המחבלים.

המלך הירדני עבדאללה שמתייחס ברצינות לפיגועים ומודאג מהאפשרות להדרדרות במצב הביטחון הפנימי, כינס את המטכ"ל הירדני לישיבת חירום.

בעקבות הפיגועים הכריזה ירדן על סגירת גבולותיה עם עיראק וסוריה והכריזה עליהן כשטח צבאי סגור, היא גם הפסיקה לספק מזון ומים לפליטים הסורים השוהים באזור אלרכבאן.

נושא אבטחת הגבולות מדאיג מאוד את ירדן, היא חוששת כי ארגון דאע"ש הצליח להחדיר חוליות "רדומות" לשטח ירדן מהמדינות הגובלות עמה וכי הוא מתכנן מתקפות נוספות על הממלכה ההאשמית .

לירדן וארגון דאע"ש יש חשבון דמים ארוך, כוחות הביטחון  הירדנים חיסלו את האב המייסד של הארגון אבו מצעב אלזרקאווי, ירדן הצטרפה לקואליציה הבינלאומית נגד דאע"ש ומטוסיה הפציצו יעדים של הארגון בעיראק, לפני שנתיים נפל הטייס הירדני מעאז אלכסאסבה בשבי דאע"ש והוא הוצא להורג בשריפה למוות. 

ארגון דאע"ש נחלש מאוד בסוריה ובעיראק, בעצם ימים אלה הוא מנהל קרבות קשים בעיראק ובסוריה.

לכן, לא מן הנמנע שהוא מנסה כעת לשפר את תדמיתו באמצעות פיגועים ומנסה לזעזע את הביטחון והיציבות בירדן. 

לירדן יש גבולות ארוכים של מאות קילומטרים עם סעודיה, עיראק וסוריה והחדירה לשטחה דרך הגבולות האלה איננה קשה.הגברת השת"פ המודיעיני עם סעודיה ומצריםבעקבות התגברות הטרור של דאע"ש שיגר המלך עבדאללה משלחת מיוחדת לתיאום ביטחוני ומודיעיני עם סעודיה ומצרים.

המשלחת הכוללת את שר החוץ הירדני נאצר ג'ודה ומנהל המודיעין הכללי הגנרל פייצל אלשובכי יצאה תחילה לסעודיה שם נועדה עם גורמי המודיעין של בית המלוכה הסעודי וב-25 ביוני הגיעה למצרים שם נפגשה עם שר החוץ המצרי סאמח שוכרי ועם מנהל המודיעין הכללי הגנרל ח'אלד פווזי.

עפ"י מקורות מצריים,המשלחת הירדנית דנה עם הפקידים המצרים באבטחת הגבולות בדרום ירדן עם מצרים וסעודיה ובהגברת שיתוף הפעולה המודיעיני.

עיתון "אל-ע'ד" היוצא לאור בירדן דיווח ב-26 ביוני כי הפגישה של המשלחת הירדנית עם נציגי מצרים עסקה בדרכים להילחם בטרור של דאע"ש בסיני ובגבולותיה של ירדן עם סוריה ועיראק.הצעדים שנוקטת ירדן להתגונן מפני הטרור של דאע"ש מעידים על חששות בית המלוכה הירדני המנסה לעצור את מגמת הטרור באיבה.

מנגנוני המודיעין הירדני ידועים ביעילותם אולם ארגון דאע"ש הצליח בכל פעם להפתיע אותם מבלי שהצליחו לסכל את הפיגועים מראש.

לכן מנסה המלך עבדאללה להגביר את שיתוף הפעולה המודיעיני עם מדינות ערב המתונות הנלחמות אף הן בדאע"ש ולנצל לטובתו את הנסייון שצברו ואת הלקחים שהן הפיקו מהמלחמה בארגון הטרור הרצחני.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר