יום חמישי, 24 במרץ 2016

השיח' ראא'ד צלאח והר הבית


הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל מחדש את ניסיונותיו להתסיס את המצב בהר הבית.
עמדת הרש"פ בקשר להתקנת מצלמות ירדניות במקום תעיד על כוונותיה בקשר להמשך "אינתיפאדת הסכינים".

 

 

נראה כי הוצאתו מחוץ לחוק של הפלג האסלאמי של התנועה האסלאמית בישראל לא משפיעה על מנהיגו ,השיח' ראא'ד צלאח, והוא ממשיך לפעול כדי להסית נגד שמירת הרגיעה בהר הבית.

השיח' רא'ד צלאח התעורר ויצא נגד הכוונה של ירדן להציב בימים הקרובים עשרות מצלמות בשטח הר הבית, בהתאם להסכמה בינה ובין ישראל שהושגה לפני כחמישה חודשים בתיווכו של שר החוץ האמריקני ג'ון קרי.

אתר האינטרט "אלרסאלה", המזוהה עם חמאס, פרסם ב-22 במרץ דברים שאמר השיח' ראא'ד צלאח ואשר קרא למשרד ההקדשים הירדני לשקול מחדש את נושא הרכבת המצלמות במסגד אלאקצא "לפני שנתחרט".

השיח' צלאח טען כי המצלמות הירדניות ישמשו כ "עיניים של ישראל" שבאמצעותן היא תפקח על כל מקומות התפילה במסגד אלאקצא, על המתפללים ועל פעילי אל-מוראביטון ואל-מוראבטאת.

"יש לצפות לכל דבר רע מהכיבוש הישראלי וזה יאפשר לשודדים שלו לפרוץ בכוח למסגד אלאקצאא ולהתפלל בו" אמר השיח' צלאח.

שר ההקדשים והמקומות הקדושים הירדני, ד"ר האיל דאוד , הודיע לפני כמה ימים כי המינסטריון שהוא עומד בראשו יתחיל בקרוב להתקין 55 מצלמות ברחבת מסגד אלאקצא.

בהודעה שפרסמה סוכנות הידיעות הירדנית "בתראא' " ב-20 במרץ הודיע השר הירדני כי המצלמות שיותקנו יפקחו ,מסביב לשעון, על שטח של 144 דונמים שכולם באחריות מחלקת הווקף הירדנית.

שר הקדשים הירדני טען כי "המטרה בהתקנת המצלמות במסגד אלאקצא היא לתעד את ההפרות והפריצות של שלטונות ישראל למקומות האסלאמים הקדושים בירושלים ולהציג לעולם את האירועים שקרו".

הוא הסביר כי חדר שליטה מיוחד יפעיל את המצלמות, שנרכשו על ידי מומחים ומהנדסים, שיהיו באחריות משרד ההקדשים הירדני.

השר הירדני דחה את הטענות כי המצלמות ישמשו כנגד המוראבטון ואמר כי הן נועדו להגן על המקומות הקדושים ותושבי ירושלים ולא כדי לעקוב אחריהם.

הודעת מיניסטריון ההקדשים הירדני על תחילת התקנת המצלמות מעידה על כך כי המחלוקות שהיו ביו ישראל לירדן בנושא הסתיימו וכי הצדדים הגיעו להסכמה ועל תחילת ביצוע העבודות.

עדיין לא ברורה עמדתה של הרש"פ שלא הייתה צד בסיכומים בין ראש הממשלה נתניהו לבין המלך עבדאללה, יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס זעם, בזמנו, על שה"ח האמריקני ג'ון קרי על כך שלא שיתף אותו במגעים של ישראל עם ירדן בנושא.

עפ"י הסכם השלום בין ירדן לישראל לממלכה ההאשמית יש מעמד מיוחד בהר הבית והיא נחשבת לאפוטרופוס של המקומות הקדושים שבו.

שר החוץ הירדני נאצר ג'ודה אמור לדון עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בנושא כדי לרכך את עמדתו וכדי שהרש"פ לא תערום קשיים ותשבש את המהלך הירדני.

זהו מבחנה של הרש"פ ושל העומד בראשה, האם מחמוד עבאס ישתף פעולה עם השיח' ראא'ד צלאח המעוניין לעורר מתיחות חדשה בהר הבית או שהוא יתמוך בעמדה הירדנית, יבליג על העלבון שספג מג'ון קרי ויפעל אף הוא להרגעת הרוחות בהר הבית.

הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית ממשיך לנסות להתסיס את הרוחות בהר הבית, השיח' כמאל אלח'טיב, סגנו של ראש התנועה טוען כי קבוצות של מתנחלים ובראשם יהודה גליק ממשיכות "לפרוץ" בימים האחרונים,תחת אבטחה של משטרת ישראל, למסגד אלאקצא.

"מדובר בשפיכת דלק על האש ואינתיפאדת אלקודס לא תסוג מפניהן" אמר אלח'טיב.

הכדור עכשיו במגרשו של מחמוד עבאס, גם אם ינקוט עמדה נייטרלית, כדי לא לסבך את יחסי הרש"פ עם ירדן, הדבר יסייע להמשך הרגיעה בהר הבית, כל עמדה אחרת שממנה ישתמע כי הרש"פ מתנגדת  להסדר בין ישראל לירדן או מסתייגת ממנו, עלולה לשמש את הגורמים האיסלאמיים הקיצונים המנסים להתסיס את השטח עוד יותר ולהגביר את האלימות.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר