יום שני, 25 בינואר 2016

פוטין לא מוותר על אסד


העמדה הרוסית הנחרצת בקשר להרכב משלחת האופוזיציה הסורית לשיחות על הסדר מדיני בסוריה מעידה על המשך תמיכתו של הנשיא פוטין בבשאר אסד.
אסד הוא המרוויח העיקרי מהקשיים בכינוס "ועידת ז'נווה מס' 3".גורל השיחות בין נציגי האופוזיציה הסורית  לבין נציגיו של הנשיא הסורי בשאר אסד עלה על שרטון עוד לפני התחלתן שנקבעה ל-25 בינואר בגלל מחלוקות קשות על הרכב המשלחת של האופוזיציה הסורית כשרוסיה מפגינה עמדה נוקשה ודורשת לשנות את ההרכב של משלחת האופוזיציה הסורית כדי שלא לאבד את השפעתה על הדיונים ולטרפד את התוכנית של הציר טורקיה-סעודיה-קטאר להדיח את הנשיא בשאר אסד מתפקידו.

העמדה הרוסית הזו קשורה בקשר ישיר למלחמה בשטח, רוסיה הודיעה בסוף השבוע שעבר כי הצבא הסורי נטל לידיו את יוזמת הלחימה בשטח, יש לו הישגים צבאיים, כמו למשל באזור צפון לאד'קיה, והוא תוקף ב-15 חזיתות שונות.

לקראת הדיונים , המכונים "ועידת ז'נווה מס' 3 " שיתקיימו בהתאם להחלטת מועצת הביטחון 2254 שאימצה את מפת הדרכים למציאת הסדר מדיני למלחמת האזרחים בסוריה, גוברת גם המלחמה הפסיכולוגית נגד סוריה, העיתון הבריטי "פייננשל טיימס" דווח ב-22 בינואר, מפי מקורות מודיעין במערב , כי הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין שיגר בשנה שעברה שליח לדמשק וביקש מהנשיא בשאר אסד לפרוש מתפקידו אולם רוסיה הכחישה את הדיווח.

 העמדה הרוסית התקיפה כעת על הרכב  משלחת האופוזיציה הסורית לשיחות על ההסדר המדיני דווקא מעידה על כך שהנשיא פוטין לא שינה את עמדתו בקשר להישארותו של הנשיא אסד על כסאו, האינטרס הרוסי לא השתנה במיוחד נוכח המתיחות בין רוסיה לטורקיה על רקע הפלת המטוס הרוסי והמשבר בין סעודיה לאיראן.

 

הקרב על הרכב משלחת האופוזיציה הסורית

 

בראש משלחת האופוזיציה הסורית לשיחות עומד אסעד אלזועבי ולצדו מוחמד עלוש שהינו אחד המפקדים הבכירים של ארגון "ג'יש אלאסלאם" שרוסיה מחשיבה אותו כארגון טרור ואף חיסלה את מנהיגו זהראן עלוש בהתקפה אווירית בסוריה לפני כחודש.

המשלחת הזו נתמכת על ידי הציר סעודיה-טורקיה קטאר שמסרב להכניס בו שינויים או להוסיף שמות נוספים למשלחת.

סעודיה דחתה את בקשתו של שליח האו"ם המיוחד סטיבן דה מיסטורה להתחשב בעמדה של רוסיה ולהכניס שינויים בהרכב המשלחת, דבר שאילץ אותו לפרסם הודעה בסוף השבוע שבה האשים את סעודיה בטרפוד השיחות שאמורות להיפתח בז'נווה.

רוסיה מצדה הגישה לשליח האו"ם דה מיסטורה רשימה של 15 נציגים שאותם היא דורשת לכלול במשלחת האופוזיציה הסורית לשיחות, ברשימה יש שמות של נציגים מהאופוזיציה הכורדית, כמו צאלח מסלם, ראש "מפלגת האיחוד הלאומי הכורדי", שטורקיה מגדירה אותו כארגון טרור, ואישים נוספים מהאופוזיציה הסורית הנחשבים למקורבים למשטרו של בשאר אסד.

רוסיה הבהירה כי היא מתנגדת שבדיונים ישתתפו "פושעי מלחמה" כמו מוחמד עלוש ממפקדי ארגון "ג'יש אלאסלאם" שלדבריה תקף ורצח אזרחים סורים.

 

הרכב המשלחת מטעם בשאר אסד

 

הנשיא בשאר אסד העמיד בראש המשלחת שלו לשיחות את פייצל מקדאד,סגן שר החוץ הסורי ולצדו את בשאר אלג'עפרי, נציג סוריה באו"ם.

נראה כי לנשיא הסורי אין ציפיות גדולות מהמשא ומתן הצפוי, בדיונים הקודמים של מפגש ז'נווה 2  עמד שר החוץ הסורי ווליד מועלם בראש המשלחת הסורית.

 

שר החוץ האמריקני ג'ון קרי ושליח האו"ם דה מיסטורה קיימו בסוף השבוע מגעים אינטסיביים עם רוסיה וסעודיה כדי למצוא מוצא למשבר שיאפשר את  תחילת המשא ומתן במסגרת "וועידת ז'נווה 3" בנושא סוריה, גם אם תמצא הנוסחה שתאפשר את תחילת הדיונים, נראה כי חלק מהצדדים מעוניין בהמשך ניהול הסכסוך בסוריה ולא בהגעה לפיתרון וגיבוש הסדר מדיני שיסיים את מלחמת האזרחים בסוריה.

האסטרטגיה של הנשיא פוטין ברורה, הוא מנסה להכניס צד נוסף לדיונים, הנחשב מקורב למשטר הסורי, כדי להשפיע על הדיונים בנושא גורלו של הנשיא בשאר אסד בעוד שבשטח מנסה הצבא הסורי, בעזרת חיל האוויר הרוסי, לקבוע עובדות חדשות בשטח.

מי שמרוויח מהמצב הוא שוב הנשיא הסורי בשאר אסד, למעשה מפת הדרכים שאומצה על ידי מועצת הביטחון של האו"ם אילצה את האופוזיציה הסורית לשבת לשולחן הדיונים עמו ככל שמתארכים הדיונים וגוברות המחלוקות הוא ממשיך לשבת על כסאו בתמיכה רוסית ואיראנית.

יש לזכור כי האופוזיציה המוגדרת כ"טרוריסטית", השולטת בחלקים גדולים של סוריה, כלל איננה משתתפת בשיחות, דהיינו ארגון דאע"ש וארגון ג'בהת אלנוצרה, שהינו השלוחה של ארגון אלקאעדה בסוריה.

ארגון דאע"ש מתעלם לחלוטין מהמגעים הבינלאומיים למציאת הסדר מדיני בסוריה, כאילו אינם קיימים ואילו ארגון ג'בהת אלנוצרה כבר הודיע כי כל נציגי האופוזיציה הסורית שהשתתפו ב"וועידת ריאד" הינם "בוגדים" ואיים לחסל אותם.

כפי שהדברים נראים יש לנשיא בשאר אסד סיבות להיות מרוצה, הוא יישב על כסאו עוד זמן רב.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר