יום שישי, 22 בינואר 2016

האם איראן תשתנה?


מדינות המערב וישראל עוקבות אחרי השינויים באיראן בעקבות הסרת הסנקציות כדי לראות האם היא תמתן את מדיניותה האזורית.
הסימנים כעת אינם מעודדים ומצביעים על המשך המדיניות הקיצונית של המנהיג ח'מינאי וראשי "משמרות המהפכה".

 

 

סעודיה פתחה במתקפה דיפלומטית נגד איראן לאחר שנתקה עמה את הקשרים הדיפלומטיים ושכנעה גם כמה מדינות ערביות ללכת בעקבותיה.

היחסים בין שתי המדינות מתוחים מאוד והן מנהלות "מלחמה קרה" האחת כנגד השניה כשהרקע למשבר הנוכחי הוא הוצאתו להורג בסעודיה של המטיף השיעי השיח' נמר באקר אלנמר וההתקפות של המון איראני על השגרירות הסעודית בטהרן והקונסוליה הסעודית במשהד.

סעודיה מודאגת מאוד מהסרת הסנקציות הבינלאומיות מעל איראן והיא מתמקדת במתקפה הדיפלומטית שלה בהדגשת תמיכתה של איראן בפעולות טרור ברחבי העולם והפצת האידיאולוגיה הקיצונית שלה מבית מדרשו של ח'ומייני.

 

הקמפיין הסעודי

 

משרד החוץ הסעודי פרסם ב-19 בינואר מסמך המפרט 58 סעיפים המתארים את האופן שבו איראן מפרה את החוק הבינלאומי והמאשים אותה בהפצת סכסוכים ועימותים בקרב מדינות האזור במטרה לזעזע את ביטחונן ויציבותן מאז המהפכה החומיינסטית ב 1979 ועד היום.

המסמך מאשים את איראן בתמיכה בטרור ועידוד הקיצוניות במזרח התיכון והעולם.

"המדיניות של איראן נובעת מהחוקה האיראנית והצוואה של ח'ומייני של יצוא המהפכה תוך הפרת הריבונות של מדינות והתערבות בעניניהן הפנימיים" נאמר במסמך.

במסמך הסעודי מפורטות גם הפעולות שנקטה איראן לגיוס מליציות בעיראק, לבנון, סוריה ותימן, מתן מקלט לטרור בשטחה, שתילת חוליות טרור במדינות ערב, מעורבות בפיגועים ופגיעה במשלחות דיפלומטיות של מדינות זרות בתוך תחומי איראן ומחוצה לה.

את הקמפיין הדיפלומטי נגד איראן מוביל שר החוץ הסעודי עאדל ג'ביר אשר פרסם ב-19 בינואר גם מאמר אישי באנגלית בעיתון "ניו יורק טיימס" ובערבית בעיתון "אלשרק אלאווסט" תחת הכותרת "האם איראן יכולה להשתנות?" כנראה בתגובה למאמר שפרסם לפני כמה ימים שר החוץ האיראני מחמד ג'וואד ט'ריף בעיתון "ניו יורק טיימס" שבו האשים את סעודיה כי היא מנסה להכשיל את הסכם הגרעין ולגרור את האזור לעימות.

שר החוץ הסעודי ג'ביר טוען במאמרו כי השינוי באיראן הוא רק למראית עין,לדבריו חלק גדול מהעם האיראני מעוניין להשיג פתיחות גדולה יותר במישור והפנימי ולפתח יחסים טובים יותר עם מדינות העולם אך ממשלת איראן מונעת זאת.

שר החוץ הסעודי דוחה את האשמות איראן כי סעודיה היא שנותנת חסות לטרור, מסביר את המדיניות החדשה והתקיפה נגד איראן של המלך סלמאן בן עבד אלעזיז וטוען כי "סעודיה היא קו ההגנה הראשון למלחמה בטרור".

בסוף מאמרו מעלה שר החוץ הסעודי את השאלה האם איראן רוצה להתנהל עפ"י החוקים הבינלאומיים או שהיא רוצה להישאר מדינה מהפכנית שפועלת למען התפשטות ומזלזלת בחוק הבינלאומי?

"אנו רוצים שאיראן תפעל לפתור את הבעיות באופן שמאפשר לעמים לחיות בשלום אולם הדבר מחייב שינויים גדולים במדיניות של איראן ואנחנו עדיין מחכים שהדבר יקרה" אומר ג'ביר.

השאלה שמעלה שר החוץ הסעודי במאמרו היא השאלה המרכזית המטרידה את מדינות המערב ואת ישראל נוכח הסרת הסנקציות מעל איראן לאחר החתימה בקיץ שעבר על הסכם הגרעין.

 

לקראת שינויים באיראן?
 

נכון לעכשיו, הסימנים בתוך איראן אינם מעודדים, מי שמקבל את ההחלטות החשובות באיראן הינו המנהיג הרוחני העליון עלי ח'מינאי,הנשיא חסן רוחאני המתואר כמנהיג הזרם הרפורמיסטי הינו למעשה מעין פקיד המתאם את פעילות שרי הממשלה.

רוחאני הוא המשרת הנאמן של משטרו של ח'מינאי ותפקידו העיקרי הינו ליפות את תדמית המשטר ולעשות לו יחסי ציבור בינלאומיים ביחד עם שר החוץ מחמד ג'וואד ט'ריף.

גם בנושא הסכם הגרעין המנהיג הרוחני העליון ח'מינאי הוא זה שקבע והכריע, למעשה הוא נאלץ להסכים לעסקה עם המעצמות נוכח המצב הכלכלי הקשה באיראן בעקבות הסנקציות שהוטלו עליה וחששו כי כי הדבר יעורר בעיות פוליטיות פנימיות, גלי מחאה ואינתיפאדה נגד שלטון ההיאטולות.

מדיניותה של איראן לייצא את רעיונות המהפכה החומייניסטית עדיין בעינה, היא מנסה להפיץ את רעיונות השיעה בכל מדינות ערב ואפילו ברצועת עזה ובגדה באמצעות ארגון חדש שהקימה והנקרא "אל צאברין".

איראן ממשיכה לתמוך בחזבאללה כדי שישתלט על לבנון, במורדים החות'ים כדי שישתלטו על תימן ובנשיא בשאר אסד בסוריה כדי שיגבה את פעילות חזבאללה בלבנון.

הרבה מאפשרות השינוי הפנימי באיראן תלוי ב"משמרות המהפכה" שהרוויחו כסף רב מהטלת הסנקציות על איראן ועסקו בהברחות של סחורות אסורות לאיראן ממדינות שכנות.

 מפקדי "משמרות המהפכה" הם כרגע בעמדת המתנה לראות כיצד יתפתחו הדברים בעקבות הסרת הסנקציות מעל איראן, הם מקווים לפיצוי  שאמור להגיע מהפשרת הכספים של איראן שהוקפאו בחשבונות הבנקים בחו"ל והמסתכמים בכמאה מיליארד דולרים.

גם האמריקנים מודים כי הם מודאגים, שר החוץ ג'ון קרי אמר ב-21 בינואר בכינוס הכלכלי בדאבוס כי חק ממיליארדי הדולרים שאיראן תקבל במסגרת הסרת הסנקציות יכול להגיע לידי "משמרות המהפכה" או ארגוני טרור אחרים.

מוקדם מידי להעריך האם איראן תשתנה, בפתח נמצאות הבחירות למג'לס האיראני בחודש הבא והבחירות ל "מועצת המומחים" שאמורה לבחור את יורשו של ח'מינאי וצריך לראות אם הזרם הרפורמיסטי יתחזק או יחלש.

עפ"י הדיווחים בעיתונות האיראנית יש דאגה רבה בקרב הרפורמיסטים לאחר שהמועמדות של כ3000 מנאמניהם להתמודד כצירים בפרלמנט נפסלה,בכוונת ראשי הזרם הרפורמיסטים לפנות בבקשה למנהיג הרוחני העליון ח'מינאי כדי שיורה על בחינה מחדש של מועמדותם.

הסנקציות החדשות שהטילה ארצות הברית על איראן בגלל תוכנית הטילים ארוכי הטווח שלה מעידות על כך שגם המערב מודאג מה שקורה ואינו תולה תקוות רבות לשינוי באיראן שמנהיגה הרוחני ח'מינאי אמר רק לפני כמה ימים כי איננו מאמין לארצות הברית.

איראן משתדלת כעת שלא להחריף את יחסיה עם סעודיה יתר על המידה, המנהיג הרוחני העליון ח'מינאי פרסם באתר האינטרנט שלו ב-20 בינואר הודעה שבה  הודה כי "ההתקפה על השגרירות הסעודית הייתה מעשה רע שפגע באיראן" אולם איראן תזדקק להרבה יותר מזה כדי לשכנע את העולם כי היא בדרך לשינוי מהותי בדרכיה לאחר החתימה על הסכם הגרעין והסרת הסנקציות.

הספקות הם רבים, איראן רימתה את העולם במשך שנים וייתכן כי הצלחתה בכך רק מעודדת אותה להמשיך במדיניותה הנלוזה, היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו?

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר