יום רביעי, 9 בדצמבר 2015

החלופה של דאע"ש


ארגון דאע"ש מתבסס בלוב ומכין אותה כחלופה למקרה שייאלץ לסגת ממאחזיו בסוריה ובעיראק.
המאחז החדש בלוב אמור להוות גם קרש קפיצה לחדירה למדינות אירופה ולהשתלטות על מדינות צפון אפריקה.
הנשיא המצרי עבד אלפתאח א-סיסי ניצל את ביקורו ביוון ב-8 בדצמבר ואת מסיבת העיתונאים המשותפת עם ראש ממשלת יוון כדי להעלות את נושא התחזקותו של ארגון דאע"ש בלוב.

א-סיסי אמר כי מניעת הגעת הנשק, הלוחמים והכסף לדאע"ש בלוב מצריכה מאמץ גדול מצד מצרים, יוון וקפריסין וסיוע של ממשלות אירופה.

הגבולות עם לוב ארוכים, הסביר הנשיא א-סיסי, בים התיכון יש גבול ימי של כ2000 ק"מ עם לוב וצריך גם לאבטח את הגבול היבשתי של לוב עם מצרים.

דבריו של הנשיא המצרי משקפים את החשש העמוק של מצרים מבסיס הכוח החדש שבונה ארגון דאע"ש בלוב.

 

התבססות דאע"ש בלוב

 

ארגון דאע"ש נערך למתקפה אינטניסיבית שתתואם בקרוב על ידי המערב בשיתוף עם מדינות ערב, בעקבות גל הטרור האחרון שלו, על מאחזיו בשטחים שעליהם השתלט בסוריה ובעיראק אך במקביל הוא מכין אלטרנטיבה שתהווה את "הח'ליפות האסלאמית" החדשה היה וייאלץ לסגת משטחי סוריה ועיראק.

המקלט החדש של דאע"ש הינו בלוב והוא זורע גם זרעים חדשים בצפון אפריקה.

עפ"י דיווחים של גורמי המודיעין במערב כ800 לוחמים של דאע"ש שנלחמו בסוריה ועיראק הגיעו ללוב כדי לחזק את פעילי הארגון.

שר החוץ של לוב, מחמד אלדאירי,הצהיר ב-18 בנובמבר כי לממשלתו יש מידע על כך שהנהגת דאע"ש ביקשה מלוחמיה לצאת ללוב ולא לסוריה והזהיר כי ארצו עלולה להפוך לבסיס חדש של דאע"ש.

יחסה של דאע"ש ללוב השתנה בעקבות ההתערבות הצבאית הרוסית בסוריה והמכות האוויריות הקשות על מעוזיה בסוריה.

דאע"ש מנצל את הפיצול הפוליטי בלוב כדי להגביר את אחיזתו במדינה, על פי ההערכות של שר החוץ של לוב, יש לארגון "המדינה האסלאמית" בין 4000-5000 לוחמים בלוב.

העיר סרת הפכה למעוז העיקרי של דאע"ש בלוב והוא השלים את ההשתלטות עליה בשבועיים האחרונים, לוחמיו פרוסים גם בערים דרנה ובנגזי והוא עושה מאמצים להשתלט על העיר אג'דאביא במזרח לוב.

המתנדבים לדאע"ש מגיעים ללוב דרך תוניסיה, דרך שדה התעופה בטריפולי ודרך גבולותיה של לוב עם מאלי ואלג'יריה.

 

משמעויות

 

ארגון דאע"ש מתכנן להרחיב את שטחי "הח'ליפות האסלאמית"  מבסיסו בלוב למדינות השכנות כמו מצרים, מרוקו ותוניסיה וכנראה גם למדינות נוספות באפריקה.

דאע"ש משתף פעולה עם ארגון הטרור והג'יהאד "בוקו חראם" שהוקם ב2002 בצפון מזרח ניגריה ונשבע אמונים לדאע"ש ב-7 במרץ 2015.

גם מדינות אירופה, במיוחד אלה השוכנות לחופי הים התיכון כמו צרפת, איטליה וספרד צריכות להיות מודאגות מאוד, אם ישתלט דאע"ש על לוב, הדבר יסכן אותן מאוד.

כרגע, הגוף היחידי שיכול להיכנס למערכה יבשתית עם כוחות דאע"ש בלוב הינו הצבא הלובי. אולם, ההחלטה של האו"ם, האוסרת על ייבוא נשק לצבא לוב אחרי שהופל משטרו של מועמר קד'אפי, עדיין בתוקף וגם אם תבוטל, הצבא הלובי יזדקק לחיפוי אווירי של מדינות ערב או של מטוסי הקהילה הבינלאומית כדי להילחם ביעילות בדאע"ש.

 

המצב הפוליטי בלוב

 

המאמצים לפיוס לאומי בלוב גברו לאחרונה וב-6 בדצמבר נחתם בלוב "הסכם עקרונות" בין הגורמים הפוליטיים השונים, ועפ"י מקורות בלוב בסוף החודש  צפויה חתימה, בחסות האו"ם, על הסכם שיסיים את המאבק על השלטון בלוב  ותוקם "ממשלת הסכמה לאומית".

"הסכם העקרונות" קובע כי הפיתרון יהיה בהתאם לחוקה הלובית וכי תוכשר האווירה לבחירות לפרלמנט בתוך שנתיים ימים.

עפ"י דיווח בעיתון המצרי "אליום אלסאבע" מה-6 בדצמבר, השליח המיוחד של האו"ם ללוב, מרטין קובלר, הבטיח לגורמים פוליטיים שונים בלוב כי יפעיל את השפעתו כדי שמועצת הביטחון של האו"ם תבטל את האמברגו על ייבוא נשק עבור צבא לוב כדי שזה יוכל להילחם בדאע"ש.

גם ברית נאט"ו מודאגת מהתפשטותו של דאע"ש בלוב, מזכ"ל נאט"ו, ינס סטולטנברג, התנה באחרונה, בראיונות לעיתונות האירופית, כל מעורבות צבאית של נאט"ו בלוב בבקשה של "ממשלת אחדות לאומית" בלוב.

אין ספק שאם ישולם תהליך הפיוס הלאומי בלוב בהצלחה תהייה זאת נקודת התחלה טובה למלחמה בדאע"ש השואף להשתלט על לוב.

ארצות הברית מאותתת כבר עכשיו כי היא נחושה להילחם במנהיגי הארגון בלוב.

הפנטגון הודיע ב-7 בדצמבר כי ארצות הברית חיסלה בחודש שעבר בעיר דרנה, באמצעות הפצצה מהאוויר, את אחד ממנהיגי דאע"ש הבכירים בלוב,וויסאם נג'ם אבו זאיד אלזוויבדי המכונה "אבו נביל".

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר