יום שני, 14 בדצמבר 2015

רוסיה נגד סעודיה


המצב בסוריה ממשיך להסתבך בגלל התנגדות רוסיה וארגון "ג'בהת אלנצורה" להחלטות "וועידת ריאד".
הנשיא בשאר אסד שוב מרוויח זמן נוסף על כס השלטון.רוסיה איננה מרוצה, בלשון המעטה מהאופן שבו ניהלה סעודיה את "וועידת ריאד" שבה התכנסו מרבית פלגי האופוזיציה הסורית, בהתאם "לתהליך ווינה" שנועד לנסות ולהגיע להסדר מדיני שישים קץ למלחמת האזרחים בסוריה.

ברקע הדברים הברית של סעודיה וקטאר עם טורקיה להפיל את שלטונו של בשאר אסד בסוריה, היחסים המתוחים בין רוסיה לטורקיה על רקע הפלת המפציץ הסורי והעובדה שסעודיה ממשיכה לספק טילי נ"ט ונ"מ לכמה ארגוני אופוזיציה סורים הנלחמים בשטח, שעלולים לסכן את חייהם של  החיילים והטייסים הרוסים שהוצבו בסוריה.

מוסקבה רואה באופן שבו ניהלה סעודיה את "וועידת ריאד" הפרה של ייפוי הכוח הבינלאומי שניתן לה ב"תהליך ווינה" והיא צפויה לדרוש כי שליח האו"ם סטיבן דה מיסטורה הוא שירכיב את משלחת האופוזיציה הסורית לשיחות עם המשטר הסורי ולא סעודיה, היא חושדת בסעודיה כי היא האחראית לכך שהוועידה של פלגי האופוזיציה הסורית בריאד טרפדה את הסיכוי שמשטרו של הנשיא בשאר אסד יקבל, ולו רק רסיס של לגיטימציה , להמשך שלטונו עד לעריכת בחירות בסוריה.

ואכן הודעת הסיכום של "וועידת ריאד" קבעה באופן נחרץ בהודעת הסיכום שלה כי לנשיא בשאר אסד וחבורתו לא יהיה כל חלק בשום הסדר מדיני בסוריה.

עניין נוסף קשור לשני פלגי אופוזיציה שסעודיה הזמינה לוועידה בריאד, ארגון "אחראר אלשאם" וארגון "ג'יש אלאסלאם", שני הארגונים האלה נחשבים בעיני הרוסים כארגוני טרור והם כועסים על סעודיה שבעצם הזמנתם לוועידה היא העניקה להם לגיטימציה.

לכן, לפני שהדיונים יתחדשו וייכנסו למסלול מסודר שימשיך את "תהליך ווינה", צפויה רוסיה לדרוש כי תושלם בהקדם רשימת הארגונים המוגדרים כ"ארגוני טרור" שאינם יכולים להיות שותפים לשום הסדר מדיני בסוריה ובראשם ארגוני דאע"ש ו "ג'בהת אלנוצרה".

 

 

"ג'בהת אלנצורה" מתנגד ל"וועידת ריאד"

 

באופן מפתיע הצטרף ארגון "ג'בהת אלנוצרה", הנחשב לשלוחה של ארגון אלקאעדה בסוריה, לביקורת הרוסית על "וועידת ריאד".

מנהיג הארגון, אבו מחמד אלג'ולאני, העניק ב-12 בדצמבר ראיון לערוץ "אוריאנט ניוז" המשדר מדובאי שבו תקף את פלגי האופוזיציה הסורית המשתתפים ב"וועידת ריאד" והאשים אותם ב"בגידה גדולה בדמם של הצעירים שהקריבו את דמם ונפשם".

הוא נמנע מלתקוף ישירות את ארגון דאע"ש או סעודיה אך תיאר את וועידת ריאד כ"קונספירציה שיש להכשילה".

העמדה הזו של אבו מחמד אלג'ולאני מגבירה את המתיחות בין ארגונו לבין שאר ארגוני האופוזיציה הסורים הלחמים בשטח ועלולה להביא לעימותים מזויינים ביניהם, דבר שרק יחזק את צבאו של בשאר אסד.

 

למעשה ניתן לומר כי ארבעה שחקנים עיקריים בזירה הסורית מתנגדים להסכמות שארגנה סעודיה באמצעות "וועידת ריאד" בעניין הסדר עתידי בסוריה  והם רוסיה, סוריה, איראן וארגון "ג'בהת אלנוצרה" שלא לדבר על ארגון דאע"ש השואף להשתלט על כל שטח סוריה כחלק מ"הח'ליפות האסלאמית".

 ההתפתחויות האלה רק מסבכות עוד יותר את המצב בסוריה ויש להניח כי ארצות הברית תנסה כעת לרבע את המעגל ולנסות ולהגיע להבנות חדשות עם רוסיה וסעודיה שיאפשרו את המשך "תהליך ווינה".

מי שמרוויח שוב מהמצב הוא הנשיא בשאר אסד שרוסיה ממשיכה לקנות לו זמן נוסף על כסאו.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר