יום שישי, 2 באוקטובר 2015

פוטין מסיר את הכפפות


רוסיה חוזרת למזרח התיכון במלוא העוצמה דרך הדלת הסורית ובשם המלחמה בטרור של דאע"ש.

מבחינתו של הנשיא פוטין כל הדרכים כשרות לשמר את שלטונו של בשאר אסד כולל רמייה והונאה של המערב.

 

 

אט אט מתגלות הכוונות האמיתיות של הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין לגבי המתרחש בסוריה, משרד החוץ הרוסי אישר כי רוסיה פרסה יותר מ50 מטוסים ומסוקים בסוריה בנוסף לכוחות של נחתים, צנחנים ואנשי כוחות מיוחדים.

גם איראן, בתיאום עם סוריה ורוסיה שלחה מאות חיילים לסוריה וההערכה המתגבשת  היא  שרוסיה מתכננת מתקפה צבאית קרובה בצפון סוריה כדי לבסס את שליטתו של בשאר אסד בצפון המדינה.

את המתקפה יוביל הצבא הסורי בסיוע כוחות איראנים וכוחות של חזבאללה עם מטרייה אווירית רוסית.

בינתיים הרחיבה רוסיה את מעגל ההפצצות שלה בסוריה, מעבר לדאע"ש היא תוקפת גם קבוצות אופוזיציה אחרות בתיאום עם משטרו של בשאר אסד, כולל התקפה על "צבא סוריה החופשי" הנתמך על ידי ממשל אובאמה.

הנשיא פוטין לא עושה שום חשבון לאמריקנים ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב נוהג בכפל לשון,הוא לא הכחיש כי המטוסים הרוסים הפציצו מטרות של "צבא סוריה החופשי" וטען כי רוסיה איננה מתייחסת אליו כארגון טרור וכי היא סבורה ש"הוא צריך להיות חלק מהפתרון המדיני בסוריה".

מבחינתו של הנשיא פוטין כל הדרכים כשרות להציל את משטרו של בשאר אסד, כולל הונאה ורמייה, גם ההצעה הרוסית שבשאר אסד יישאר בשלטון בזמן הקמת ממשלת מעבר חדשה ברוסיה ועד לעריכת בחירות לנשיאות היא כנראה חלק מאסטרטגיה מתוחכמת שנועדה לשמר את בשאר אסד כנשיאה של סוריה לעוד הרבה זמן.

התוכנית הרוסית-סורית היא לחסל את כל מתנגדיו של בשאר אסד, בקרקע, באמצעות כוחות של הצבא הסורי מתוגברים בכוחות איראנים וכוחות של חזבאללה ומהאוויר, באמצעות סיוע מטוסים רוסים.

הנשיא פוטין רוצה להכתיב מדיניות חדשה בסוריה שתשנה לגמריי את פני מלחמת האזרחים הנמשכת יותר מארבע שנים.

הקואליציה שהקימה ארצות הברית נגד דאע"ש פעלה נגדו רק באמצעות התקפות מהאוויר, עד היום היו יותר מ6000 גיחות הפצצה על מעוזי הארגון אך הן לא הצליחו לעצור אותו, לנשיא פוטין יש אסטרטגיה אחרת של שילוב כוחות יבשה וכוחות אוויר ביחד נגד הארגון וארגוני אופוזיציה אחרים הנלחמים בצבא הסורי.

הנשיא הרוסי מתכנן לשחוק עד דק לא רק את דאע"ש אלא כל ארגון אופוזיציה המתנגד למשטר הסורי.

ארצות הברית ממשיכה לגלות רפיסות מול תוכניותיו  של הנשיא הרוסי,אין לה אסטרטגיה ברורה והיא נכנעת לתכתיב הרוסי אולי מתוך תקווה שבהמשך הדרך תשקע רוסיה בביצה הסורית וכוחותיה הצבאיים יסתבכו בה כפי שהסתבכו באפגניסטן.

הנשיא הרוסי, קצין הקג"ב לשעבר, שוב מתגלה כקילר אמיתי שאיננו רואה אף אחד ממטר, הוא מוליך שולל את המערב ועושה רק את מה שמשרת את האינטרסים של רוסיה.

אפשר שלא להסכים עם פוטין אך אי אפשר שלא לראות את הזלזול שלו בנשיא האמריקני אובאמה והאופן שבו הוא בז לו ולמדיניותו במזרח התיכון, כדי לצאת ידי חובה הודיעו הגנרלים הרוסים, שעה אחת בלבד לפני ההפצצה הראשונה שלהם, לשגרירות האמריקנית בבגדאד על כוונתם להפציץ מטרות בסוריה וביקשו להרחיק את המטוסים האמריקנים.

לאחר שהנשיא הרוסי חתם באחרונה על עסקות נשק גדולות עם סעודיה ומצרים לא מן הנמנע שהוא משתמש במלחמת האזרחים בסוריה כדלת הראשית לחזרתה בעוצמה של רוסיה למזרח התיכון.

סוריה הופכת בעקבות המהלכים של פוטין לזירת עימות חדשה בין המעצמות והתחשבנות של הנשיא הרוסי עם האמריקנים, פוטין הצליח לתפוס את ממשל אובאמה "עם המכנסים למטה" בכל הקשור למלחמה בדאע"ש ובסיבוב הראשון אפשר לקבוע כי הוא ניצח אם כי לא ברור עדיין כלל וכלל כיצד תסתיים המעורבות צבאית הרוסית בסוריה.

פוטין טוען שכל הפעולות הצבאיות של רוסיה בסוריה הן על פי בקשתו של הנשיא הסורי החוקי בשאר אסד ובתיאום עימו, עכשו הוא מתכנן כנראה גם פעולות צבאיות נגד דאע"ש בעיראק ומכין את הקרקע לכך.

ראש ממשלת עיראק חיידר אלעבאדי כבר הודיע אתמול כי יקדם בברכה מכות אוויריות של רוסיה על ארגון דאע"ש בעיראק ובכך הכשיר את הקרקע לפעולות צבאיות של רוסיה בארצו.

"עדיין לא דנתי בעניין הזה עם הרוסים, היתמם אלעבאדי, אך זו אפשרות, אם יציעו לנו נבחן את האפשרות הזו".

 במשחק השחמט הבינלאומי,נראה כי המהלך הצבאי של פוטין בסוריה הוא כרגע  בבחינת מט למדיניות של ממשל אובאמה.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר