יום ראשון, 13 בספטמבר 2015

תימן- הקרב על הבירה צנעא


הקואליציה הערבית בראשות סעודיה נערכת לקרב על עיר הבירה צנעא.
מדובר בקרב מכריע במלחמה בתימן  שיקבע אם סעודיה היא אכן מעצמה צבאית אזורית.

 

בימים האחרונים הגבירו מטוסי הקואליציה הערבית בראשות סעודיה את ההפצצות האוויריות על מעוזי המורדים החות'ים ונאמני הנשיא המודח עלי עבדאללה צאלח, הנתמכים על ידי איראן, בעיר הבירה צנעא.

עפ"י דיווחים שונים בהפצצות האלה, אשר כללו גם הפצצת מחסני נשק ותחמושת, נהרגו עשרות מורדים חותי'ם.

המורדים החות'ים מצדם שיגרו עשרות טילי קטיושה לעבר העיר מארב, מזרחית לבירה צנעא, שם מתארגנים כוחות הקואליציה הערבית למערכה הגדולה על צנעא שייתכן ותכריע את המלחמה בתימן, כתוצאה מירי הרקטות נהרגו 30 אזרחים.

ההפצצות האוויריות המסיביות המתבצעות על ידי 200 מטוסים של הקואליציה הערבית המונה עשר מדינות נועדו לרכך את היעדים לקראת המערכה העיקרית על הבירה צנעא.

הממשלה "החוקית" בתימן הודיעה כי היא מוכנה למשא ומתן עם המורדים החות'ים על בסיס החלטת האו"ם 2216 אולם נראה כי המורדים החות'ים בגיבוי איראן אינם מתרגשים מההצעה וממתינים גם הם לקרב העיקרי על הבירה צנעא.

עד כה הייתה לקואליציה הערבית בראשות סעודיה הצלחה אחת במלחמה בתימן והיא שחרור העיר עדן מידי המורדים החות'ים אולם הדבר איננו מספיק לנשיא "החוקי"  עבד רבו מנצור האדי כדי לממש את שלטונו.

כאמור, המלחמה בתימן מתקרבת לרגע מכריע, הקרב על עיר הבירה צנעא שלא ברור עדיין  מתי הוא יחל, כל הצדדים נערכים לקרב החשוב הזה שעל פי כל ההערכות הוא יהייה עקוב מדם.

בעיר מארב החלו להתרכז כוחות הקואליציה הערבית לקראת הקרב על צנעא, מצרים שיגרה לתימן כוח המונה 800 חיילים מתוגברים בטנקים ובנגמ"שים, קטאר הודיעה שתשלח לתימן כוח המונה אלף חיילים,סודאן מתכוונת לשלוח כוח גדול המונה כ6000 חיילים וגם ירדן ומרוקו ישגרו כוחות צבא לתימן על פי בקשת סעודיה.

ברור שהכוחות האלה ששיגרו מדינות ערב אינם מספיקים לשחרר את הבירה צנעא מידי המורדים החות'ים, גם ההתקפות האוויריות המסיביות של הקואליציה הערבית שנמשכות כבר שישה חודשים אינן מספיקות להכריע את המלחמה בתימן, מה שדרוש הוא כוח צבאי גדול של כמה אלפי חיילים כדי לכתר את צנעא ולכבוש אותה.

המשימה לארגן את הכוחות ולהוביל את המערכה מוטלת על סעודיה, המלך סלמאן הוא שפתח במערכה כדי לבלום את התפשטותה של איראן והשתלטותה על תימן הנחשבת ל"חצר האחורית" של סעודיה.

אולם, השתתפות כוחות של הצבאות הערביים בקרב על צנעא היא סמלית והיא מספקת לסעודיה לגיטימציה ומשמשת כ"מטרייה ערבית" לפעולות הצבאיות של סעודיה בתימן.

המורדים החות'ים בסיוע איראן מנהלים מלחמה פסיכולוגית נגד סעודיה לקראת המערכה הגדולה על צנעא והם הודיעו כי ברשותם טילים בליסטיים שיכולים לפגוע בעיר הבירה ריאד ובערים נוספות בסעודיה ובמדינות המפרץ.

איראן נחושה שלא לאבד את המאחז החות'י-שיעי שהקימה בתימן, לכן המערכה על צנעא היא חשובה לסעודיה ולאיראן כאחד.

 בעולם הערבי ממתינים לתוצאות הקרב, זהו מבחן גדול למלך סעודיה סלמאן בן עבד אלעזיז אשר רוצה לבסס את סעודיה גם כן כמעצמה צבאית אזורית, במיוחד לאחר חתימת הסכם הגרעין עם איראן, אם ינצח בקרב הזה הוא יגביר את כושר ההרתעה של סעודיה במפרץ במיוחד בימים אלה שבהם חותרת איראן תחת השלטון בכווית ובבחריין באמצעות פיגועי טרור.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר