יום רביעי, 5 באוגוסט 2015

היוזמה האיראנית להצלת בשאר אסד


איראן יוזמת הצעה חדשה לפתרון המשבר בסוריה שתציל את משטרו של בשאר אסד.
איראן מנסה לזכות בלגיטימציה בינלאומית למעמדה החדש כמעצמה אזורית בעקבות החתימה על הסכם הגרעין.

 

 

 

המצב בסוריה מורכב מאוד וספק אם הוא ניתן לפיתרון נוכח המחלוקות האזוריות והבינלאומיות על המשך שלטונו של בשאר אסד במדינה, המשטר הסורי מתנגד לכל פיתרון מדיני שכולל את החלפתו של הנשיא בשאר אסד והוא גם דוחה את הרעיון של שליח האו"ם המיוחד לסוריה,סטיבן דה מיסטורה, לכנס את "ועידת ג'נבה מס' 3 " למציאת פיתרון מדיני למלחמת האזרחים בסוריה.

לפני כמה ימים הודיע נשיא טורקיה ארדואן כי "נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נוטה לוותר על בשאר אסד" אולם רוסיה דחתה את דבריו, סגן שר החוץ הסורי מיכאיל בוגדנוב אמר לסוכנות הידיעות "פארס" ב-3 באוגוסט כי "עמדתה של רוסיה לא השתנתה".

הוא חזר על העמדה הקבועה של רוסיה בנושא הסורי והוסיף: "אנו דבקים בעמדתנו כי על העם הסורי, הממשלה והאופוזיציה לשבת ליד שולחן המשא ומתן ולהחליט על עתידה של סוריה באופן שישמור על עצמאותה ויבטיח את זכויות המפלגות והלאומים(השונים) בסוריה".

לפני כחודש ימים הודיע נשיא רוסיה פוטין על תוכניתו החדשה לפתרון המצב בסוריה, תוך שמירה על שלטונו של בשאר אסד, והיא באמצעות הקמת ברית מרובעת נגד הטרור של דאע"ש שתכלול את סוריה-טורקיה-סעודיה-קטאר.

הנשיא פוטין ניסה לקדם את יוזמתו באמצעות מגעים עם גורמים שונים, אולם סעודיה מתנגדת לה בתוקף, הסעודים מאשימים את בשאר אסד כי בגלל מעשי הטבח והאכזריות שהוא מבצע בבני עמו הגיע ארגון דאע"ש לסוריה כדי להילחם בו והיא רואה ביוזמת פוטין ניסיון רוסי להרוויח זמן עבור בשאר אסד שלדעתה יש להיפטר ממנו במהירות.

 

 

היוזמה האיראנית החדשה

 

איראן שמרגישה כי מעמדה האזורי והבינלאומי מתחזק בעקבות החתימה על הסכם הגרעין מנסה כעת לקבל לגיטימציה בינלאומית למעמדה החדש ולשחק את התפקיד של "המבוגר האחראי" במזרח התיכון המעוניין לפתור את הסכסוכים האזוריים ב"דרכי שלום".

סגן שר החוץ האיראני חוסין אמיר עבד אללהיאן הסביר זאת בראיון לערוץ "אלעאלם" האיראני בראיון ב-3 באוגוסט ואמר: "יש כאן שעת כושר בפני מדינות האזור לצאת מהמשברים של האזור, יש שינוי אסטרטגי בעיני כל השחקנים האזוריים כלפי המצב בסוריה".

איראן מקפידה, עכשיו, להציג את עצמה כמי שאיננה מעורבת באופן צבאי במלחמת האזרחים בסוריה ומנסה לטעון כי אין לה ניגוד עניניים, היא מכחישה כי שלחה כוחות צבא למלחמה במורדים בבשאר אסד ומאשרת כי שלחה רק "כמה יועצים צבאיים"  שמסייעים לבשאר אסד בנושא המלחמה בטרור.

ערוץ הטלוויזיה "אלמיאדין", הנחשב לשופרו של ארגון חזבאללה, חשף ב-3 באוגוסט, מפי בכיר איראני, את עקרונות ההצעה האיראנית לפתרון המשבר בסוריה שגובשה על ידי שה"ח האיראני ג'וואד ט'ריף:

 

א.הפסקה מיידית של האש

ב.הקמת ממשלת אחדות לאומית

ג.שינוי החוקה הסורית "באופן שירגיע את כל העדות והקבוצות האתניות בסוריה".

ד.עריכת בחירות חדשות תחת פיקוח בינלאומי.

 

הגורם האיראני הבכיר מסר לערוץ "אלמיאדין" כי היוזמה האיראנית החדשה הועברה לטורקיה, קטאר ומצרים ומדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם.

הוא התייחס גם לנושא המלחמה בטרור של דאע"ש והוסיף: "כל ברית נגד דאע"ש תשאף לסייע לממשלות עיראק וסורה בפיקוח האו"ם, הדרך היחידה להכניע את דאע"ש היא להפסיק את העברת הכספים, הנשק והלוחמים לאזור".

 

אין ספק שהיוזמה האיראנית החדשה מתואמת עם רוסיה והיא איננה סותרת את יוזמתו של הנשיא פוטין.

המצב בסוריה נדון גם בפגישה המשולשת שהתקיימה ב-2 באוגוסט בדוחא בין שר החוץ האמריקני ג'ון קרי, שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ושר החוץ הסעודי עאדל ג'ביר אולם הצדדים לא הצליחו לגשר על המחלוקות ביניהם, רוסיה מגנה את המדיניות האמריקנית לספק מטריה אווירית לכוחות האופוזיציה הנלחמים בצבאו של בשאר אסד.

סוריה מרוצה מכל יוזמה שאיננה פוגעת בהמשך שלטונו של הנשיא אסד, סוכנות הידיעות בסורית "סאנא" מסרה ב-3 באוגוסט מפי שר החוץ הסורי ווליד מועלם שנועד בטהרן עם סגן שר החוץ האיראני עבד אללהיאן  כי "כל יוזמה (מדינית) תהיה בתיאום עם ההנהגה הסורית".

 

איראן תמשיך לנסות ולקדם בימים הבאים את יוזמתה לפיתרון המצב בסוריה באמצעות מגעים עם גורמים אזוריים ובינלאומיים.

סעודיה רואה ביוזמת פוטין וביוזמה האיראנית בזבוז זמן ונראה כי היא תמשיך בתמיכתה בכסף ובנשק בקואליציית המורדים המכונה "ג'יש פתח" הנלחמת בסוריה במטרה להפיל את משטרו של בשאר אסד.

איראן מודעת לקשיים בקידום יוזמתה, אולם עצם הצגת  היוזמה, הנתמכת בידי רוסיה, משדרגת אותה למעמד של גורם אזורי חשוב שיש לקחת אותו בחשבון בפתרון של כל סכסוך אזורי במזרח התיכון, בינתיים היא מצליחה לקנות זמן מדיני נוסף לבן בריתה,הנשיא הסורי בשאר אסד, להישאר על כס השלטון.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר