יום שלישי, 4 באוגוסט 2015

ארה"ב מיישרת קו עם משטר א-סיסי


ארצות הברית רוצה לרצות את מצרים ומאשרת כי הנהגת "האחים המוסלמים" מעורבת בפעולות אלימות.
"האחים המוסלמים" מודאגים ומאשימים את ארה"ב בבגידה בעקרונותיה ובערכיה למען האינטרסים שלה במזה"ת.

 

 

הסכם הגרעין עם איראן ורצונה של ארצות הברית לשמור על היציבות במזרח התיכון הביאו אותה להתקרב מחדש למצרים ולשנות את מדיניותה כלפי משטרו של הנשיא עבד אלפתאח א-סיסי.

לקראת ביקורו של שר החוץ האמריקני ג'ון קרי במצרים ב-3 באוגוסט הודיעה ארצות הברית על חידוש הדיאלוג האסטרטגי עם מצרים בתום נתק של חמש שנים ומסירת שמונה מטוסים קרב מסוג 16 F לחיל האוויר המצרי, ארבעה מטוסים נוספים ימסרו לו בעוד כמה חודשים.

במצרים יש קורת רוח מתוצאות ביקורו של שר החוץ האמריקני במדינה, ההנהגה המצרית מזהה שינוי במדיניות האמריקנית והכרה בלגיטימיות של המשטר הנוכחי שהדיח את הנשיא הקודם מוחמד מורסי, מראשי הנהגת "האחים המוסלמים", וכן  שינוי ביחס האמריקני כלפי תנועת "האחים המוסלמים" שעד לאחרונה הוא ניסה לכפות אותה על משטר א-סיסי וטען כי מדובר "בתנועה אסלאמית מתונה".

מבחינתה של ההנהגה המצרית, גולת הכותרת בביקורו של שה"ח האמריקני ג'ון קרי בקהיר הייתה הצהרותיו במהלך מסיבת העיתונאים עם שה"ח סאמח שוכרי והראיון שהעניק ל"ניו יורק טיימס", כי "לארצות הברית יש מידע כי חלק מהנהגת תנועת "האחים המוסלמים" היה מעורב בפעולות אלימות" והגיבוי שנתן למצרים במלחמתה נגד הטרור.

נראה כי ממשל אובאמה נתון בלחץ והוא רוצה לחדש את הברית הישנה שהייתה לו עם מצרים בתקופת הנשיא חוסני מובארכ,שר החוץ האמריקני  תיאר זאת במסע"ת בקהיר כהחזרת היחסים בין שתי המדינות ל"בסיס איתן".

 ארצות הברית מודאגת מהכרסום במעמדה במזרח התיכון לאחר החתימה על הסכם הגרעין עם איראן והעובדה שמדינות המפרץ איבדו את האמון בה.

לכן, מתוך הדאגה לאינטרסים האמריקנים בלבד , היא מעוניינת להדק את קשריה עם מצרים בראשותו של א-סיסי, שעל משטרו היא מתחה ביקורת חריפה בשם הדמוקרטיה ושמירה על זכויות האדם, ומוכנה "למכור" את תנועת "האחים המוסלמים" כדי להתקרב מחדש למשטר המצרי בראשותו של א-סיסי ולהעניק לו לגיטימיות מלאה בתום שנתיים של שלטון.

שר החוץ המצרי לשעבר, מחמד אלעראבי, אמר ב-3 באוגוסט לעיתון המצרי "אליום אלסאבע" :

ארצות הברית פועלת לרצות את מדינות ערב באזור לאחר השינויים במזרח התיכון, למצרים יש תפקיד חשוב באזור, אולם על מצרים לצפות שהקשר( עם ארה"ב) לא יהיה טוב לאורך כל הדרך וייתכן שיהיו בו משברים בכל רגע".

שר החוץ האמריקני ג'ון קרי היה מתון מאוד במהלך מסיבת העיתונאים המשותפת שקיים ב3 באוגוסט עם שר החוץ המצרי סאמח שוכרי בקהיר, הוא התעלם מעשרות עונשי המוות שנגזרו על מנהיגי תנועת "האחים המוסלמים" ומעצרם של אלפי צעירים מצרים ללא משפט, הוא הביע "דאגה כללית" מנושא זכויות האדם במצרים והדגיש את חשיבות ההליך הדמוקרטי  ו"הצורך בקיום בחירות בקרוב לפרלמנט המצרי שיהיו חופשיות ושקופות בשיתוף כל זרמי החברה הפוליטית במצרים".

מדובר במכה קשה לתנועת "האחים המוסלמים" שבנתה על ממשל אובאמה ועל הקונגרס האמריקני במאבקה נגד משטרו של א-סיסי.

הנהגת התנועה קיבלה בדאגה רבה את הצהרותיו החדשות של שר החוץ האמריקני קרי ובהודעה שהיא פרסמה באתרי האינטרנט שלה היא תקפה את ארצות הברית על כך שהיא טוענת כי היא מכבדת את זכויות האדם אך באותה העת היא מתעלמת מהן במזרח התיכון, "ארצות הברית בוגדת בערכים שלה ובעקרונות שלה במזרח התיכון כדי להגשים את האינטרסים שלה" נאמר בהודעה.

פרשנים ערבים אומרים כי התחושה בקרב תנועת "האחים המוסלמים" היא שממשל אובאמה ניצל אותה ועכשיו הוא משנה את מדיניותו כלפיה כדי לשמור על האינטרסים האמריקנים במזרח התיכון.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר