יום ראשון, 30 באוגוסט 2015

מוקד מתיחות חדש בין חמאס למצרים


תנועת חמאס מאשימה את מצרים בחטיפת ארבעה פעילים של הזרוע הצבאית בסיני בשיתוף עם הרש"פ.
חמאס מאיימת בתגובה אם הם לא ישוחררו כולל חידוש ירי הרקטות לעבר ישראל.

 

 

תנועת חמאס טענה בשבועות האחרונים כי חלה רגיעה במתיחות בינה לבין מצרים וכי היחסים עמה נמצאים במגמת שיפור, אולם נראה כי גם אם אכן הייתה רגיעה כלשהי הרי שהיא הייתה רופפת ושברירית.

בשבועיים האחרונים נוצר מוקד מתיחות חדש ביחסי חמאס עם מצרים, שמהווה מבחינתה של חמאס "פצצה מתקתקת" האמורה להתפוצץ בכל רגע אם לא תיפתר, ואף להוות אמתלה להפרת הפסקת האש עם ישראל.

מדובר בסיפור חטיפתם של ארבעה פעילי "הקומנדו הימי" של הזרוע הצבאית של חמאס שנחטפו על אדמת מצרים לאחר שחצו את מעבר רפיח בדרכם לקהיר.

הארבעה הורדו מהאוטובוס שבו נסעו ונעצרו על ידי אנשי המודיעין המצרי בצפון חצי האי סיני.

אתר חמאס "אל-רסאלה" טען בדיווח שפרסם ב-28 באוגוסט כי שירותי הביטחון של מצרים חטפו את הארבעה וכי למעצר הזה היו קשורים גם מנגנון המודיעין הכללי הפלסטיני בראשות מאג'ד פרג' ושגרירות אש"ף בקהיר.

האתר פרסם מסמך שנשלח לגנרל מאג'ד פרג' ב-15 באוגוסט ובו דיווח על כוונתם של ארבעה פעילי חמאס לצאת לאימונים באיראן דרך מצרים וטורקיה כדי לעבור אימוני קומנדו ימי תחת הכיסוי של לימודים וקבלת טיפול רפואי.

לדברי אתר חמאס, המסמך מעיד על שיתוף פעולה אמריקני-בריטי-מצרי-ישראלי ללכוד את החולייה כדי ללמוד על מעשי חמאס בתחומי הקומנדו הימי, חפירת מנהרות ופעילותה בחצי האי סיני ובטורקיה.

על פי הדיווח,הארבעה שנעצרו מוחזקים בכלא סודי של שלטונות מצרים באזור סואץ.

בתנועת חמאס רואים באירוע החטיפה נסיון מצרי לערב את התנועה בנעשה בחצי האי סיני ולהטיל עליה את האחריות למעשי הטרור של ארגון דאע"ש, באמצעות השלוחה שלו בסיני המכונה "מחוז סיני" או "אנצאר בית אלמקדס", וזאת בגלל כשלונו של צבא מצרים בטיפול בטרור.

חמאס טוענת כי נפלה קורבן לחילוקי הדעות בממסד הביטחוני המצרי בין המודיעין הצבאי לבין המודיעין הכללי בראשותו של הגנרל ח'אלד פוזי.

 

המודיעין הצבאי המצרי בטוח כי תנועת חמאס היא האויב של מצרים בעוד המודיעין הכללי סבור שאין לה כל קשר לארועי הטרור בחצי האי סיני. 

ההתפתחות המסוכנת המאיימת על הרגיעה הביטחונית ברצועת עזה הינה ההודעה של הזרוע הצבאית של חמאס, עז א-דין אלקסאם, שהודיעה רשמית כי ארבעת העצורים משתייכים אליה וזאת כדי להזהיר את מצרים כי עלולות להיות לארוע השלכות מסוכנות אם יאונה רע לעצורים, עם זאת היא מתקשה בינתיים להפעיל לחץ ממשי על שלטונות מצרים לשחררם.

הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה ב-24 באוגוסט באתר האינטרנט שלה מאמר של הפרשן אברהים אלמדהון שטען כי המודיעין המצרי פנה בבקשה לחמאס כי תסייע לו להילחם בארגון "אנצאר בית אלמקדס" בסיני אך היא דחתה את הבקשה והבהירה כי המדיניות שלה הינה שלא להתערב בענייני מדינות ערב, עם זאת היא הסכימה להדק את האבטחה על גבולות רצועת עזה.

אלמדהון טוען כי קיימת אפשרות שישראל מעורבת באופן ישיר או עקיף בארוע החטיפה.

העובדה שהזרוע הצבאית של חמאס נטלה על עצמה לטפל בפרשה מהווה "נורה אדומה" כי חמאס איננה מוכנה להשלים עם חטיפת פעיליה וכי המשך מעצרם עלול להיות הרה סכנות.

תנועת חמאס מאותתת כי אם העניין לא יפתר במהרה היא איננה פוסלת את אפשרות חידוש הירי לעבר ישראל דבר שיטרוף מחדש את כל הקלפים באזור, כולל קלפיה של מצרים.

עד כמה שברירית הפסקת האש ברצועת עזה ניתן ללמוד מדברים שאמר רמדאן שלח, ראש ארגון הג'יהאד האסלאמי, בראיון לערוץ אלמיאדין ב-28 באוגוסט, הוא הסביר כי ארגונו "הסכים לרגיעה עם הכיבוש כצעד זמני שאיננו קדוש", "נפר את הרגיעה אם הכיבוש ישחק עם בני עמנו", הזהיר שלח.

הוא גילה כי הזרוע הצבאית של חמאס לא התנגדה לכך שארגונו ישגר רקטות לעבר ישראל בתגובה על צעדי ישראל נגד האסיר שובת הרעב מחמד עלאן וכי "היא ביקשה מארגונו להודיע לה לפני שיגור הרקטות כדי שתוכל לעשות את ההכנות הדרושות".

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר