יום שני, 3 באוגוסט 2015

תנועת "האחים המוסלמים" תומכת בהסכם הגרעין


תנועת "האחים המוסלמים" הסונית תומכת באופן מפתיע בהסכם הגרעין עם איראן.

התנועה רוצה להתנקם בשליטי ערב הרודפים אותה עשרות שנים והיא רואה באיראן בת ברית חדשה וחזקה.

 

 

פגישת משלחת תנועת חמאס בראשות ח'אלד משעל ב-17 ביולי עם מלך סעודיה סלמאן בן עבד אלעזיז העניקה את הרושם כי מלך סעודיה מתקדם בהקמת "הציר הסוני" נגד התפשטות איראן השיעית והוא יצרף אליו גורם אזורי חשוב שהינו תנועת החמאס, אולם ההתפתחויות בסוף השבוע שעבר מעידות על עמדה שונה של תנועת "האחים המוסלמים" העולמית הסונית שהיא תנועת האם של תנועת החמאס.

העיתון המצרי "אליום אלסאבע" פירסם ב-31 ביולי את הודעתו של אברהים מוניר, מזכיר הארגון הבינלאומי של "האחים המוסלמים", המברכת את איראן על החתימה על הסכם הגרעין ותוקפת את ארצות הברית וישראל.

ההודעה מודיעה על נכונות התנועה לפתוח בדיאלוג עם איראן ומנוגדת לעמדת רוב מדינות ערב שנמנעו מלברך את הסכם הגרעין ועמדת התנועות הסלפיות שהזהירו מפני הסכנה האזורית שמהווה הסכם הגרעין.

הודעת תנועת "האחים המוסלמים" העולמית מהווה סטירת לחי לסעודיה ולמדינות המפרץ, נראה שהתנועה מנסה להתחשבן כעת עם המדינות הסוניות כמו סעודיה, מצרים ומאע"מ על כך שבתקופתו של המלך הסעודי עבדאללה בן עבד אלעזיז הן קיבלו את עמדתו של הנשיא המצרי א-סיסי והכריזו על התנועה כארגון טרור.

נראה כי תנועת "האחים המוסלמים" העולמית מעדיפה את האינטרסים הצרים שלה על פני האינטרסים של האסלאם הסוני, למרות שהיא התנועה הסונית הגדולה ביותר בעולם, והיא מחפשת בן ברית חדש וחזק כמו איראן בעקבות השינויים האזורים האחרונים.

הודעת התנועה התקבלה בתדהמה בקרב מדינות המפרץ נוכח העובדה שהמורדים החות'ים(השיעים) בתימן, הנתמכים בידי איראן, נלחמים נגד מפלגת "אלתג'מוע" התימנית שהיא הזרוע הפוליטית של תנועת "האחים המוסלמים" בתימן.

אולם למרות ההודעה הרשמית של התנועה התומכת בהסכם הגרעין ומברכת עליו, יש בתוך התנועה גם קבוצה הרואה באיראן סכנה גדולה לאיסלאם הסוני והקוראת לדיאלוג עם מדינות המפרץ כדי ליישר את ההדורים.

ד"ר אמיר בסאם, אחד ממנהיגי "האחים המוסלמים" שנמלט ממצרים וקיבל מקלט מדיני בטורקיה, תקף ב-1 באוגוסט את איראן וקרא לחרם כלכלי על טהרן.

 בהודעה שפרסם הוא קרא למיליארד וחצי המוסלמים בעולם להימנע מלקנות מוצרים איראנים וקרא להחרים את התיירות והטיסות האווירות לאיראן.

הוא האשים את איראן, שאותה כינה במילים, "האוייב האיראני הפרסי" ,  בניצול התנאים הכלכליים הקשים במדינות סוניות מובהקות באפריקה כמו סומאליה ומאוריטניה ומדינות במזרח הרחוק כדי לנסות ולהפיץ את הדת השיעית בקרבן, וקרא להקמת "ברית שיעית" שתכלול את טורקיה , מצרים ופקיסטאן.

אולם, נראה כי הדעה הרווחת בצמרת תנועת "האחים המוסלמים" העולמית היא כי זה הזמן להתנקם בשליטים והמלכים הערבים שרדפו את מנהיגי התנועה בשנים האחרונות במיוחד על רקע הכוונה של נשיא מצרים א-סיסי להוציא להורג עשרות מנהיגים של התנועה ובראשם הנשיא המודח מחמד מורסי שנגזרו עליהם עונשי מוות בבתי הדין במצרים.

להערכת פרשנים בעולם הערבי, התמיכה של תנועת "האחים המוסלמים" העולמית באיראן ובהסכם הגרעין תחליש את המחנה הסוני בראשותה של סעודיה אולם תגביר את השנאה ברחוב הערבי לתנועה.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר