יום שני, 24 באוגוסט 2015

מחמוד עבאס טורף את הקלפים מחדש


מהלכיו האחרונים של יו"ר הרש"פ עשויים להצביע דוקא על הישארותו בתפקיד ולא התפטרותו בקרוב.
מחמוד עבאס פועל בין היתר ממניעים אישיים כדי להבטיח את עתידו, עתיד בניו והשמירה על העסקים המשפחתיים.

מחמוד עבאס הצליח לבלבל את כולם ולהטיל מסך של סודיות על תוכניותיו וכוונותיו הפוליטיות.

 הדיון בוועד הפועל של אש"ף ב-22 באוגוסט הסתיים בידיעות סותרות על התפטרותם של מחמוד עבאס ותשעה חברים נוספים מהוועד הפועל של אש"ף לקראת כינוס המועצה הלאומית הפלסטינית (מל"פ) בחודש הבא.

בניגוד ליאסר ערפאת, מחמוד עבאס אינו מעדכן את חברי הועדה המרכזית של תנועת פת"ח (הפוליטבירו) בדבר כוונותיו הפוליטיות, הוא שומר את הקלפים צמוד לחזהו ומשתף בהחלטותיו את שני בניו וקומץ יועצים קרובים.

התמונה המצטיירת כרגע היא כי מחמוד עבאס מתכנן לפרק את אש"ף ולהרכיבו מחדש בחודש הבא באמצעות כינוס המועצה הלאומית הפלסטינית(מל"פ) שתבחר את הועד הפועל החדש של אש"ף המונה 18 חברים, יש ידיעות על כך שצפויות בחירות של חברי המל"פ עצמו המונה 719 חברים ששני שליש מהם כבר אינם מתפקדים בגלל גילם המתקדם.

 הכדור עבר עכשיו ליו"ר המל"פ הותיק, סלים זענון (אבו אלאדיב) שאמור להחליט באיזו מתכונת יתכנס המל"פ וכיצד יתבצעו בו השינויים שרוצה להכניס מחמוד עבאס, עפ"י גורמים בפת"ח, סלים זענון הינו ביחסים טובים עם מחמוד עבאס ויש להניח כי התיאום ביניהם יהיה מלא בהתאם לתוכניות של עבאס.

בשלב השני, שאמור להתרחש בסוף חודש אוקטובר, מתכנן מחמוד עבאס לכנס את הועידה השביעית של תנועת פת"ח כדי לבחור את המוסדות החדשים של מפלגת השלטון כמו הועדה המרכזית והמועצה המהפכנית.

השאלה הגדולה שאין עליה תשובה עד כה היא האם השינויים האלה שמתכנן מחמוד עבאס הינם לקראת פרישתו בקרוב מהבמה הפוליטית הפלסטינית או דווקא לקראת הישארותו עליה, למרות שעבר את גיל שמונים, ומתוך רצון לחזק את מעמדו.

התכנון המדויק של שני המהלכים האלה, מסך הסודיות והירידה לפרטים הקטנים ביותר מצדו של מחמוד עבאס דווקא מצביעים על התנהגות פוליטית של אדם שרוצה להמשיך בתפקידו ויש לו עוד קלפים פוליטיים בשרוול שאותם הוא רוצה לממש.

אחד הבכירים בתנועת פת"ח אמר לי שמדובר בטריפת הקלפים הפוליטיים על ידי מחמוד עבאס במטרה לחלקם מחדש באופן שיחזק את מחמוד עבאס מבחינה פוליטית ויסלק את מתנגדיו ומבקריו כמו יאסר עבד רבו ופארוק אלקאדומי.

 מחמוד עבאס יצבע את המהלכים שלו בצבעים יפים כאילו הוא מתכוון "להזרים דם חדש" לאש"ף ולתנועת פת"ח ל"טובת העם הפלסטיני" אולם מדובר במהלכים פוליטיים גרידא שנועדו לבצר את מעמדו.

מחמוד עבאס אינו שונה ממנהיגים ערבים אחרים במזרח התיכון כמו נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק, המלך הירדני חוסיין בן טלאל, נשיא סוריה חאפט' אלאסד ושליט לוב מועמר קד'אפי אשר ניצלו את השלטון להבטיח את העתיד הפוליטי והכלכלי של בניהם.

הכלל בפוליטיקה המזרח תיכונית הוא שכל דבר הוא אישי לפני שהוא לאומי ולטובת המדינה, למחמוד עבאס יש שני בנים, טארק ויאסר, שיש להם עסקים נרחבים בתחומי הרש"פ ובמדינות ערב, כל ילד בתחומי הרשות הפלסטינית יודע שברגע שמחמוד עבאס יירד מהבמה הפוליטית עלולים יורשיו להתחשבן עם שני בניו.

לכן, אי אפשר להתעלם מהשיקול הזה שהינו כבד משקל, טארק, בנו של מחמוד עבאס פעיל מאוד מבחינה פוליטית בתחומי הרש"פ והתנהגותו מזכירה את התנהגותו של ג'מאל מובארכ, בנו של חוסני מובארכ, במצרים שלפני "האביב הערבי".

אם צריך להמר בבורסה הפוליטית שיצר מחמוד עבאס, התרחיש הבא הוא בהחלט אפשרי, מחמוד עבאס  יבצע בחודשים הקרובים שינויים פוליטיים במוסדות אש"ף ותנועת הפת"ח כדי לחזק את מעמדו ואת מעמד שני בניו, הוא עשוי למנות סגן לתפקיד יו"ר הרש"פ שיירש אותו בבוא היום בגלל הקושי לקיים בחירות בשטחים בגלל הפיצול בין הגדה לרצועה, והוא יצור אווירה פוליטית וציבורית כאילו פניו להתפטרות בגלל המבוי הסתום בתהליך המדיני.

בפועל, מחמוד עבאס ימשיך להידבק לכיסאו בעיקר בגלל האינטרסים האישיים שלו והוא ידאג לכך שבקרב הציבור הפלסטיני בגדה יהיו קריאות רבות שיופנו אליו שלא להתפטר.

 כל עוד בריאותו טובה אין לו מה למהר ולרדת מהבמה הפוליטית הפלסטינית, הסכם מדיני עם ישראל איננו מבחינתו אופציה ריאלית בכל מקרה, לעומת זאת אם יישאר בתפקידו הוא יוכל להמשיך ולחלוב את עטיני השלטון ולצייר את התדמית של מי שנלחם בישראל מבחינה מדינית וכמי שעשה רפורמות באש"ף ובתנועת פת"ח.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר