יום שישי, 21 באוגוסט 2015

עסקת בלייר-משעל"-רגיעה או הגזמה?


תנועת חמאס מגזימה בתיאור ההתקדמות להשגת רגיעה ארוכת טווח ברצועה מתוך רצון להראות לתושבי הרצועה כי השיגה הישגים במבצע "צוק איתן".
ישראל מכחישה מגעים עם חמאס כדי להרגיע את מצרים והרש"פ ולשמור על התיאום הביטחוני עם מחמוד עבאס.

 התחרות על ליבו של  התושב הפלסטיני בגדה וברצועה גוברת נוכח המבוי הסתום במגעים לפיוס לאומי בין פת"ח לחמאס.

הציבור הפלסטיני מאוכזב מהרש"פ ומתנועת חמאס כאחד, רוב התושבים הפלסטינים בשטחים סבורים שהמשך הפיצול הפנימי פוגע קשות בבעיה הפלסטינית וכי הפיוס איננו יוצא אל הפועל בגלל שיקולים אינטרסנטים וריב לא ענייני "על כסאות וסמכויות" בין הרש"פ לתנועת חמאס.

 הרש"פ ותנועת חמאס קשובות לרחשי דעת הקהל והן מנסות להפחית את תחושות הכעס והתסכול מהמצב ולהראות כי למרות הכול הן פועלות לטובת האינטרס הלאומי הפלסטיני.

האסטרטגיה שאותה מציג  מחמוד עבאס בפני הפלסטינים היא כי הוא עשה את המקסימום להשיג הסדר מדיני צודק עם ישראל והוא מתכוון להתפטר בקרוב מתפקידו עקב המבוי הסתום.

הוא מסביר כי לפני כן הוא רוצה לעצב את פני ההנהגה הפלסטינית  ולהזרים לה דם חדש, זאת באמצעות בחירת מועצה לאומית פלסטינית חדשה(מל"פ) בחודש הבא, מינוי ועד פועל חדש ובחירת הנהגה חדשה של תנועת הפת"ח באמצעות כינוס הועדה השביעית של הפתח בסוף חודש נובמבר.

גורמים בתנועת פת"ח טוענים כי מחמוד עבאס בחר את העיתוי הזה מכיוון שהוא ממתין לפתיחת שנת הלימודים בגדה ולחזרתם של עשרות אלפי תלמידים פלסטינים לספסלי הלימודים, מקורביו מתכננים להוציא אותם לרחובות הערי הגדה, להפגנות המוניות, בדרישה ממחמוד עבאס שלא להתפטר ולהמשיך בתפקידו כיו"ר הרש"פ, כך הוא יזכה בלגיטימציה מחודשת ברחוב הפלסטיני.

הרש"פ תולה את המבוי הסתום בתהליך המדיני וכישלון מאמציה הבינלאומיים במדיניות ממשלת הימין בישראל ואוזלת ידו של הממשל האמריקני אשר העדיף את הטיפול בהסכם הגרעין עם איראן על חשבון הטיפול בסוגיה הפלסטינית.

ההערכה ברש"פ היא כי עד שלא  יוכרע גורל הסכם הגרעין בקונגרס האמריקני תדחק הבעיה הפלסטינית לקרן זווית בסדר היום הבינלאומי.

לרש"פ יש עכשיו טקטיקה חדשה שאותה היא מנסה לנצל  בעקבות הסכם הגרעין, היא דורשת להעתיק את המנגנון שטיפל במשא ומתן עם איראן, בדרג המעצמות 1+5,לערוץ המשא ומתן הישראלי פלסטיני.

שר החוץ הפלסטיני ריאצ' אלמאלכי אמר לעיתון "א-שרק אלאווסט" ב-19 באוגוסט כי העלה את הדרישה בפני שה"ח הרוסי סרגיי לברוב בעת שביקר במוסקבה לפני שבועיים, לברוב הבטיח לבדוק את הרעיון עם עמיתו האמריקני ג'ו קרי.

תנועת חמאס, בניגוד למחמוד עבאס המצייר תמונת מצב פסימית, מנסה לנטוע תקווה ואופטימיות בקרב תושבי רצועת עזה.

היא מגזימה מאוד בתיאור המגעים העקיפים עם ישראל על הסכם רגיעה ארוך טווח עם ישראל, שזכה לכינוי "עסקת בלייר-משעל", כדי לתת תחושה לתושבי הרצועה כי היא פועלת להסרת המצור מעל הרצועה, היא גם מפריזה בתיאור שיפור היחסים כביכול בינה לבין מצרים.

 בתום שנה למבצע "צוק איתן" היא צריכה להפגין הישגים, שיטת ההגזמה עובדת והתחושה בקרב תושבי הרצועה היא כי הם על סף הסרת המצור ותחילת בנייתו של נמל ימי.

גם לגורמים האחרים הבוחשים מאחורי הקלעים יש אינטרס רב להגזים בתיאור המגעים להשגת רגיעה ברצועה, טורקיה ניצבת בפני בחירות חדשות ולכן הנשיא ארדואן מנסה לצייר תמונת מצב בתקשורת כי הוא זה שמסייע לחמאס בעזה בהשגת הסכם רגיעה עם ישראל ואף מתנה את ההגעה להסכם פיצויים על נפגעי המרמרה בהסרת המצור מעל הרצועה.

גם קטאר מדליפה מידע מגמתי מוגזם לתקשורת הערבית כי היא מסייעת לחמאס בהשגת הרגיעה, ואילו הרשות הפלסטינית מצידה מעוניינת בניפוח הידיעות כי הסכם רגיעה בין ישראל לחמאס יושג בקרוב כדי לצייר את תנועת חמאס כמי "שבגדה בעניין הפלסטיני" ,התעלמה מאש"ף שהוא הנציג הבלעדי של העם הפלסטיני ופועלת לחתום על הסכם רגיעה עם ישראל שינתק את הרצועה מהגדה וידחה את הטיפול בסוגיות הקבע כמו ירושלים והפליטים למועד בלתי ידוע.

 ניתן להעריך כי המגעים להסכם רגיעה ארוך טווח בין ישראל לחמאס ברצועה לא הבשילו, מדובר ביוזמה של טוני בלייר, לשעבר שליח הרביעייה הבינלאומית למזה"ת, שלדברי גורמים בפת"ח יש לו גם עסקים פרטיים ואינטרסים אישיים בנושא, והוא עדכן גורמים בישראל על יוזמתו.

ממשלת ישראל מכחישה נמרצות כי היא מקיימת מגעים ישירים או עקיפים עם חמאס בנושא, ישראל איננה מעוניינת לקלקל את יחסיה עם מצרים שהיא המתווכת בינה לבין חמאס מאז מבצע "צוק איתן" ולפגוע במעמדה של הרש"פ שהיא הכתובת הרשמית למשא ומתן עם ישראל.

 האינטרס הישראלי הראשון במעלה הוא לשמור על רגיעה ביטחונית בגדה, הרש"פ מקיימת באדיקות את הסכם שיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל, מהאינטרסים שלה, וישראל אינה מעוניינת לפגוע בשיתוף הפעולה הזה שמשרת את המשך הרגיעה בגדה.

ההכחשה הישראלית למגעים עם חמאס נועדה להרגיע את הרש"פ ומצרים, מדובר בעסקה בין טוני בלייר לח'אלד משעל, שנופחה בתקשורת מאינטרסים שונים, אך לא זכתה עדיין לדיון מעמיק בממשלת ישראל ולהסכמתה.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר