יום רביעי, 19 באוגוסט 2015

איראן חותרת נגד השלטון בכווית


שלטונות כווית לכדו רשת טרור הקשורה לארגון חזבאללה ולאיראן.
ממשל אובאמה מתעלם מפעילות הטרור של איראן כדי להעביר בכל מחיר את הסכם הגרעין בקונגרס.

 

היחסים בין כווית לאיראן נראו עד לא מזמן כיחסים טובים למדי, שליט כווית, הנסיך צבאח אלאחמד אלג'אבר, ביקר לפני כחודשיים בטהרן והצהיר כי המנהיג הרוחני העליון של איראן, עלי ח'מינאי, "איננו רק המדריך (הדתי) הכללי של המהפכה האיראנית אלא של האזור כולו".

גם היחסים של כווית עם ארגון חזבאללה, הזרוע הארוכה של איראן, נחשבו עד לאחרונה כיחסים סבירים , בעקבות הפיגוע הגדול של דאע"ש במסגד השיעי בכווית ב-26 ביוני, שבו נהרגו 27 בני אדם ועוד מאות נפצעו, יצא מנהיג חזבאללה חסן נצראללה מגדרו כדי לשבח באופן פומבי ולתמוך בשליט כווית ובעם הכוויתי "על האופן שבו תפקדו וטיפלו בפיגוע".

ממשלת כווית הגיבה בסיפוק על דברי נצראללה ולרגע נדמה היה שהכוויתים שכחו את נסיון הנפל של ארגון חזבאללה לחסל בשנת ,1985 באמצעות מכונית תופת, את שליט כווית ,דאז, השיח' ג'אבר אלאחמד אלצבאח ואת חטיפת המטוס הכוויתי ב- 1988 בידי רב המחבלים עמאד מוע'נייה על רקע האשמות איראן כי כווית תמכה בעיראק במהלך מלחמת איראן-עיראק והדרישה לשחרר פעילי חזבאללה שנעצרו בכווית לאחר שעשו פיגועים במתקנים במדינה ב-1983.

אולם, בשטח הדברים נראים אחרת, ב-16 באוגוסט התכנסה ממשלת כווית לישיבת חירום לדון בהתפתחויות האחרונות הקשורות לחשיפת רשת טרור הקשורה לחזבאללה ואיראן, זאת לאחר שמשרד הפנים הכוויתי הודיע ב-13 באוגוסט כי "גורמי הביטחון לכדו שלושה חברי חוליית טרור והחרימו מצבור ענק של נשק תחמושת וחומרי נפץ".

התובע הכללי של כווית, צ'ראר אל עסעווסי, פרסם הנחיה המטילה איפול תקשורתי על פרסום כל פרט על לכידת רשת הטרור של אזרחים כוויתים שנעצרו וברשותם כמויות גדולות של נשק, תחמושת וחומרי חבלה הקשורים לארגון חזבאללה.

הוא הודיע כי " הדיבורים על הנושא מזיקים לאינטרס הכללי ולחקירה המתנהלת ופוגעים באחדות הלאומית והאינטרסים הלאומיים של המדינה".

האיפול התקשורתי של כווית לא עזר, ברשתות החברתיות של כווית החל גל הדלפות על רשת הטרור השיעית שנלכדה, סופר שם כי חלק מחברי הרשת נמלטו מכווית וכי החקירה תביא ללכידת חוליות נוספות, עד כה נעצרו שמונה חשודים וגורמי הביטחון מחפשים אחר שישה חשודים נוספים בעלי אזרחות איראנית, לבנונית וסורית.

כמו כן דווח ברשתות החברתיות כי פוליטיקאים כוויתים, חברי פרלמנט ואומנים ממוצא שיעי קשורים לרשת הטרור וכי חבר פרלמנט שיעי הסתיר נשק בביתו.

העיתון "א-שרק אלאווסט" דיווח ב-16 באוגוסט כי חלק מחברי רשת הטרור  התאמנו בירי פצצות RPG במחנות של "משמרות המהפכה" באיראן וציטט את העיתונות הכוויתית שדיווחה כי כווית לכדה בשבוע שעבר משלוח גדול של נשק שהוברח לשטחה מאיראן.

לכידת רשת הטרור השיעית הקשורה לחזבאללה ואיראן שפעלה בכווית משקפת את מדיניות השקר והרמייה של איראן, רק לפני כשבועיים ביקר בכווית שר החוץ האיראני ג'וואד ט'ריף ולאחר פגישה עם שליט כווית קרא, במסיבת עיתונאים שכינס, למדינות המפרץ "לשלב זרועות עם טהרן כדי להילחם נגד גורמים קיצונים הפועלים במזרח התיכון ובהם ארגון דאע"ש".

איראן מנסה לנצל את הפחד של מדינות המפרץ מפני הטרור של ארגון דאע"ש אולם בפועל היא זו שחותרת, באמצעות פעולות טרור, תחת האושיות של מדינות המפרץ,  לפני כחודש הודיעה בחריין כי הצליחה לסכל הברחת נשק מאיראן לשטחה ובמחאה הורתה לשגרירה בטהרן לשוב לארצו להתייעצויות.

 כווית, שאוכלוסייתה מורכבת מ60 אחוזים סונים ו 40 אחוזים שיעים חוששת מגל טרור של דאע"ש ושל איראן שינסה, כל אחד מהאינטרסים שלו, לעורר את ה"שד העדתי" וליצור אנדרלמוסיה במדינה על רקע המאבקים בין הסונה לשיעה בעולם הערבי זאת, כדי לערער את היציבות.

החשש מאיראן בקרב מדינות המפרץ, מלבד סעודיה, גבר לאחר חתימתה על הסכם הגרעין מכיוון שהן חשות שארצות הברית בגדה בהן והיא מגבה כעת את איראן, הן מעדיפות לשחק את המשחק הצבוע של איראן של "הידברות  ושכנות טובה", סעודיה, לעומתן, איננה חוששת להתעמת בגלוי עם איראן, המלך הסעודי סלמאן בן עבד אלעזיז נוקט מדיניות תקיפה נגד מעורבות איראן בסוריה ובתימן ומנסה לחשוף בפומבי את מגמות ההתפשטות של איראן במזרח התיכון.

 ההתפתחויות האלה ידועות היטב לממשל אובאמה, אולם, למרבה הצער, הוא מעדיף לטמון את ראשו בחול ולהתעלם מהמעורבות של איראן בטרור ולהעביר בכל מחיר את הסכם הגרעין בקונגרס.

אפשר להניח בסבירות גבוהה כי ברגע שיאושר הסכם הגרעין בקונגרס תרגיש איראן  בביטחון גדול יותר נוכח הרפיסות האמריקאית ותגביר את פעולות הטרור שלה בקרב מדינות המפרץ.

 


 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר