יום שלישי, 18 באוגוסט 2015

כישלון המאמצים לפתור את המשבר בסוריה


האופוזיציה הסורית דוחה את כל ההצעות לפתרון המשבר בסוריה ועומדת על הדחתו של בשאר אסד מהשלטון.
רוסיה ואיראן נותנות מטריית הגנה לנשיא סוריה והדרך להדיחו היא רק במישור הצבאי.

בשבועיים האחרונים היו מאמצים של גורמים שונים לנסות ולמצוא פתרון למלחמת האזרחים בסוריה שיפסיקו את שפיכות הדמים ויאפשרו פתרון מדיני לאחר חמש שנים של מלחמה עקובה מדם שהביאה לכ300 אלף הרוגים ולכמה מיליוני פליטים.

המגעים המדיניים בנושא התקיימו במוסקבה, דוחא ואנקרה והיו מעורבים בהם גם שרי החוץ של רוסיה, איראן, טורקיה וסעודיה וכן נציגים ממדינות המפרץ והאופוזיציה הסורית.

המאמצים לנסות ולמצוא פתרון למשבר בסוריה באו בעקבות החתימה על הסכם הגרעין והניסיון ליצור סדר יום חדש במזרח התיכון כשבראשו המלחמה בטרור של ארגון דאע"ש, שיכולה להוות אינטרס משותף של כל הגורמים המעורבים במלחמת האזרחים בסוריה.

במסגרת המאמצים האלה פרסמה איראן יוזמה חדשה לפתרון המשבר בסוריה שעיקריה הם הפסקת אש מיידית, הקמת ממשלת אחדות לתקופת מעבר, שינוי החוקה ועריכת בחירות חדשות.

רוסיה, מצידה, חזרה והציעה את יוזמת הנשיא פוטין ליצירת מכנה משותף בין כל הגורמים המעורבים בסוריה, של מלחמה בטרור של דאע"ש באמצעות הקמת קואליציה משותפת נגדו שתורכב מסוריה-טורקיה-סעודיה-קטאר.

אולם האופוזיציה הסורית דחתה על הסף את הצעות רוסיה ואיראן ועמדה על עמדתה כי תנאי למציאת הסדר מדיני בסוריה הוא סילוקו של הנשיא בשאר אסד מן השלטון.

 בעמדה הזו תומכות גם סעודיה, קטאר וטורקיה.

סעודיה הסכימה, במסגרת המגעים האלה, להידבר ישירות עם משטר אסד בתיווך רוסי, שליח מיוחד של המשטר בדמשק, הגנרל עלי ממלוכ מהמועצה לביטחון לאומי, הגיע בחשאי במטוס רוסי לסעודיה ונפגש עם שר ההגנה הסעודי מחמד בן סלמאן במשך כמה שעות, אולם, הפגישה נכשלה בגלל סירובה של סעודיה לקבל את המשך הישארותו של בשאר אסד בשלטון במסגרת ההסדר המדיני החדש המוצע בסוריה.

במקביל למאמצים המדיניים למצוא פתרון למצב בסוריה, המשיכו סעודיה וקטאר לתמוך בנשק ובכסף בקואליציית המורדים המכונה "ג'יש פתח" הנלחמת בסוריה כדי להפיל את משטרו של בשאר אסד.

את הביטוי המוחשי ביותר לכשלון המאמצים הדיפלומטיים לפתור את המשבר בסוריה נתנו שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ושר החוץ האיראני ג'וואד ט'ריף במסיבת עיתונאים במוסקבה ב-18 באוגוסט לאחר שנועדו לפגישת עבודה משותפת, הראשונה ביניהם אחרי החתימה על הסכם הגרעין.

השניים הודיעו על עמדה משותפת התומכת ללא עוררין בהישארותו של הנשיא בשאר אסד על כס השלטון בכל הסדר מדיני לפתרון המשבר בסוריה.

הם הודיעו כי "רוסיה ואיראן מתנגדות לכל מעורבות חיצונית שתכפה הסדר למלחמה בסוריה".

שר החוץ הרוסי שב והזים את טענותיו של נשיא טורקיה ארדואן כי "הנשיא פוטין מוכן לוותר על בשאר אסד " ואמר כי "בשאר אסד הינו הנשיא החוקי של סוריה ומוסקבה מתנגדת לתנאי שבשאר אסד יודח מכס השלטון במסגרת המאמצים להשכין שלום (בסוריה)".

העמדה הפומבית והמוצהרת של רוסיה ואיראן העניקה מחדש לנשיא הסורי בשאר אסד מטריית הגנה חשובה, היא חיזקה את מעמדו והלגיטימציה שלו בקרב בני העדה העלווית ושיגרה מסר לכל מתנגדיו של הנשיא אסד ובראשם סעודיה וטורקיה כי הוא ממשיך לזכות בתמיכתה המלאה של המעצמה הגדולה רוסיה ושל איראן המעצמה האזורית החדשה במזה"ת, על כל המשתמע מכך.

 בין רוסיה, איראן וסוריה יש הבנה מלאה כי כל פתרון למצב בסוריה חייב להיעשות בהידברות ישירה בין ממשלת סוריה לנציגי האופוזיציה הסורית על כל פלגיה ללא תנאים מוקדמים וללא התערבות מבחוץ.

ההבנה הזו הינה  non starter  מבחינת האופוזיציה הסורית והגורמים הבוחשים מאחורי הקלעים כמו טורקיה, סעודיה וקטאר מה שמבטיח את המשך הלחימה בסוריה, הפלתו של בשאר אסד חשובה להם יותר מאשר סכנת הטרור של דאע"ש.

התרחיש הצפוי בטווח הקצר הוא שבשאר אסד, שהפך למריונטה רוסית –איראנית, ימשיך להינות מתמיכה מדינית וצבאית מרוסיה ואיראן ויישאר על כס שלטונו, גם אם המשמעות היא שבפועל הוא שולט רק על הבירה דמשק ואזור החוף הסורי.

הפלתו של בשאר אסד היא אתגר צבאי של האופוזיציה הסורית על כל פלגיה, בינתיים היא לא הצליחה להשיג את המטרה גם לאחר חמש שנים של לחימה, מי ששילם את מחיר הדמים הינם בני העם הסורי.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר