יום ראשון, 16 באוגוסט 2015

מחמוד עבאס יוזם את כינוס המל"פ


יו"ר הרש"פ מתכנן להחליף את הנהגת אש"ף והנהגת תנועת פת"ח לפני שיפרוש מתפקידו.
המהלך נועד לחזק את אש"ף מול חמאס ולחסל חשבון עם מתנגדיו הפוליטיים של מחמוד עבאס.

 

מצבו הפוליטי של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס הוא בכי רע, הוא אמנם עבר גם את גיל השמונים ומחפש יורש אולם ייתכן כי מוקדם מידי להתחיל ולהספיד אותו למרות מצבו.

נראה כי מחמוד עבאס מנסה לעצב מחדש את המצב במוסדות אש"ף ובתנועת הפת"ח באופן שישרת את האינטרסים שלו לפני שיירד מהבמה הפוליטית.

מחמד עבאס, המכהן גם כראש אש"ף, מתכוון לכנס בחודש הבא ברמאללה את המועצה הלאומית של אש"ף(מל"פ) שהינה למעשה הפרלמנט של הארגון שחבריו נמצאים בשטחים ובפזורה הפלסטינית.

 

המל"פ התכנס בפעם האחרונה ברצועת עזה ב1996 וחברים רבים בו כמעט ולא פעילים מבחינה פוליטית בגלל גילם המתקדם.

המל"פ מונה 719 חברים המתחלקים כלהלן:

תנועת פת"ח-49 חברים

החזית העממית לשחרור פלסטין(חז"ע)-27 חברים

החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין(חז"ד)-17 חברים

חזית המאבק העממי-13 חברים

מפלגת "פדא"- 12 חברים

חזית השחרור הערבית (חש"ע)- 12 חברים

ארגון "אל-צאעקה" -12 חברים

מפלגת העם- 9 חברים

החזית העממית-המפקדה כללית-7 חברים

החזית הערבית הפלסטינית- 6 חברים

הג'יהאד האסלאמי-"בית אלמקדס"- 5 חברים

 

שאר החברים במל"פ הינם נציגים של איגודים שונים ונציגים עצמאים.

 

מקורביו של מחמוד טוענים כי הכינוס הצפוי של המל"פ נועד להזרים דם חדש לאש"ף, אולם נראה כי באמצעות המהלך הזה מנסה מחמוד עבאס לחזק את אש"ף מול תנועת חמאס שמתחילה להתאושש מתוצאות מבצע "צוק איתן", היא התפייסה באחרונה עם סעודיה, ראש הלשכה המדינית ח'אלד משעל הוזמן לביקור במוסקבה והתנועה מנסה כעת להוביל מהלך של הסכם רגיעה ארוך טווח מול ישראל, בתיווך בינלאומי, ללא השתתפות הרש"פ במגעים, כדי להביא להסרת המצור, הקמת נמל ימי ולבסס את שליטתה ברצועת עזה.

כמו כן, המהלך הצפוי מעניק למחמוד עבאס הזדמנות להיפטר מיריביו הפוליטיים באש"ף, כמו יאסר עבד רבו, שכן,  צפוי שבכינוס המל"פ הקרוב יוחלפו כשני שליש מחבריו וייבחר ועד פועל חדש לאש"ף.

העיתון "ראי אליום" דיווח ב-15 באוגוסט כי פארוק אלקאדומי המתגורר בתוניס וד"ר זכאריה אלאע'א מרצועת עזה יורחקו מחברות בועד הפועל החדש של אש"ף וכי שלושה בכירים מתנועת פת"ח מבקשים לשדרג את מעמדם ולהפוך לחברים בועד הפועל החדש והם ג'בריל רג'וב, טייב עבד אלרחים ועזאם אלאחמד.

לקראת הכינוס הקים מחמוד עבאס ועדה שתכין את מתווה הכינוס שחברים בה מקורבו ד"ר צאיב עריקאת, שמונה לאחרונה לתפקיד מזכ"ל הועד הפועל של אש"ף, אחמד מג'דלאני חבר הועד הפועל של אש"ף ועזאם אלאחמד , חבר הועדה המרכזית של תנועת פת"ח.

אחמד מג'דלאני אמר ב-14 באוגוסט לעיתון "אל-חיאת" כי כינוס המל"פ נדחה זמן רב בהמתנה להשגת פיוס לאומי עם תנועת חמאס והרצון לשלב במל"פ נציגים של תנועת חמאס ושל ארגון הג'יהאד האסלאמי "אולם נראה כי הפיוס תקוע ויש הכרח לדון באתגרים המדיניים ולבחור מחדש את נציגי הפלגים והאיגודים(המקצועים) כדי להזרים דם חדש במוסד הנחשב לגוף המחוקק הגדול ביותר, הדלת תישאר פתוחה (להצטרפות) נציגי חמאס והג'יהאד האסלאמי במקרה של הסכם פיוס" הוסיף מג'דלאני.

הוא הוסיף כי כל נציגי הפלגים והכוחות הפוליטיים יוזמנו לכינוס כדי לבחור את נציגיהם למל"פ וכי צפוי כי יוחלפו יותר משני שליש של החברים מפאת גילם.

מהלך נוסף שיוזם מחמוד עבאס הינו כינוס הועידה השביעית של תנועת הפת"ח ב-29 בנובמבר שתתכנס אף היא ברמאללה.

הכינוס אמור לדון במצע המדיני של התנועה ולבחור את המוסדות החדשים של מפלגת השלטון הפלסטינית כמו הרכב חדש לועדה המרכזית של התנועה(הפוליטבירו) והרכב חדש למועצה המהפכנית שלה.

 

שני המהלכים האלה של מחמוד עבאס, אם יושלמו, יאפשרו לו לקבוע את פניה של ההנהגה הפלסטינית החדשה, לשלב את מקורביו בתפקידי מפתח ולחזק את מעמדו הפוליטי.

מחמוד עבאס מאותת למתנגדיו ומבקריו כי עדיין לא אמר את המילה האחרונה וכי באמתחתו יש עדיין הפתעות נוספות.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר