יום שישי, 14 באוגוסט 2015

בשאר אסד מצליח לשמור על כסאו


הנשיא בשאר אסד הפך למריונטה רוסית-איראנית דבר שמעניק לו הגנה מפני כל מי שמנסה להדיחו מכס השלטון.
המגעים לסיום המשבר בסוריה נמשכים אך רוסיה ואיראן עומדות על כך שבשאר אסד ישולב בכל הסדר מדיני.

האירוע שקרה בשבוע שעבר בלב העיר לאד'קיה בצפון סוריה משקף יותר מכל את שלטון האימים והטרור שהשליט הנשיא הסורי בשאר אסד במדינה במהלך שנות שלטונו, ואת נטילת החוק לידיים, הפרת זכויות האדם והשחיתות שמשליטה משפחת אסד על סוריה במשך עשרות שנים.

מדובר במעשה רצח שביצע סלימאן הילאל אסד, גיסו של הנשיא, באור יום ולעיני העוברים ושבים בלאד'קיה, כשירה למוות בחסאן אלשיח',קצין מחיל האוויר הסורי בדרגת עקיד (אלוף משנה) לאחר שהאחרון חסם את רכבו.

הרצח עורר סערה בעדה העלווית, מאות מפגינים יצאו לרחובות לאד'קיה ומשפחת הנרצח דרשה את העמדתו לדין של הרוצח בפני בית משפט צבאי או אזרחי והוצאתו להורג, סוכנות הידיעות הסורית מסרה כי היורה נעצר והנשיא אסד הבטיח להעניש את הרוצח אך, עד כה, לא עשה דבר.

בסוריה עוקבים בעניין רב אחר הפרשה והשאלה המעסיקה רבים היא האם ינצל הנשיא אסד את שעת הכושר הזו לעשות סדר ולנקות את החבורה המושחתת המקיפה אותו או שימשיך לתת לה גיבוי ולהשניא את עצמו ואת בני משפחתו על בני העם הסורי שמרדו בו, לפני חמש שנים, בגלל שקצה נפשם בשלטונו המושחת והדיקטטורי.

בשאר אסד מצידו,ממשיך להתנהג בטבעיות ולהפגין ביטחון רב בכל הקשור להמשך השארותו על כס השלטון למרות שאיבד את השליטה על יותר ממחציתה של סוריה והוא נערך להמשך השלטון על "מדינת החוף" במערב סוריה, שם מרוכזים בני עדתו העלווית.

השבוע קיבל בשאר אסד תמיכה פומבית מרוסיה ומאיראן, שהינן שתי המדינות הממשיכות לתמוך בו ללא עוררין, למרות הספינים שמפיץ נשיא טורקיה ארדואן כאילו הנשיא הרוסי ולדמיר פוטין "מוכן לוותר על בשאר אסד".

איראן פרסמה יוזמה חדשה לפתרון המשבר בסוריה שעיקריה הם הפסקת אש מיידית, הקמת ממשלה זמנית, שינוי החוקה ובחירות חדשות בפיקוח בינלאומי אולם אין בה שום אזכור להחלפתו של בשאר אסד.

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב נועד ב-11 באוגוסט במוסקבה עם שר החוץ הסעודי עאדל ג'ביר בניסיון למצוא פתרון למשבר בסוריה אך רוסיה לא הייתה מוכנה להקריב את בשאר אסד כדי להגיע להבנות עם סעודיה.

ההתקדמות בין העמדה הסעודית לעמדה הרוסית הייתה בהסכמה על הקמת גוף מעבר שלטוני שישמור על כל מוסדות המדינה הסורית עד לעריכת בחירות חדשות ועל הצורך להתגייסות משותפת למלחמה בדאע"ש, אך רוסיה עומדת על הישארותו של בשאר אסד בכיסאו עד לעריכת הבחירות.

שר החוץ הסעודי עאדל ג'ביר לא חסך בשבט לשונו כלפי בשאר אסד והודיע במסיבת העיתונאים המשותפת עם שה"ח לברוב כי  "בשאר אסד סיים את תפקידו, אין לו חלק בעתידה של סוריה ועדיף שיילך באמצעות פתרון פוליטי שימנע שפיכות דמים", אולם הנשיא בשאר אסד איננו מתרגש מהדברים הוא ממשיך להינות מהתמיכה הבלתי מסוייגת של רוסיה ושל איראן ובן חסותה ארגון חזבאללה הנלחם עבורו בתוך סוריה.

 

מה סודו של בשאר אסד? כיצד הוא ממשיך לקבל את התמיכה מרוסיה ואיראן?

נראה כי לרוסיה יש עמדה עקרונית בכל הקשור לשינוי המשטר בסוריה והיא הגיעה למסקנה כי בשאר אסד הינו "הדבק" היחיד שיכול להמשיך וללכד את בני העדה העלווית ולהבטיח את האינטרסים שלה בסוריה ובמזרח התיכון, במיוחד בכל הקשור לשירותי העגינה של הצי הרוסי בנמל טרטוס ונוכחותו בים התיכון.

רוסיה חוששת שירידתו של בשאר אסד מכס השלטון תשנה את מאזן הכוחות בסוריה והיא מרוצה מהאופן שבו הוא נלחם בארגוני הטרור הג'יהאדיסטים.

רוסיה משחקת משחק כפול, כלפי חוץ היא אומרת למתנגדיו של בשאר אסד כי איננה מתעקשת על המשך הישארותו בשלטון אולם בפועל היא תומכת בו ללא עוררין.

הנשיא ולדימיר פוטין הציע לפני חודש יוזמה להקמת קואליציה מרובעת של סוריה-סעודיה-טורקיה- קטאר למלחמה בדאע"ש שהבסיס שלה הינו המשך שלטונו של בשאר אסד.

גם איראן תומכת בהמשך שלטונו של בשאר אסד,

המנהיג הרוחני של איראן עלי ח'מינאי הודיע בנאום ב-18 ביולי, לאחר החתימה על הסכם הגרעין כי " ההסכם לא יצור שום שינוי במדיניות האיראנית במזרח התיכון או ביחסים עם וושינגטון, אירן תמשיך לתמוך בבנות בריתה בפלסטין, תימן, סוריה, עיראק בחריין ולבנון".

בשאר אסד הסכים לכל דרישותיה של איראן, הוא אפשר לה לשלוח יועצים צבאים מ"משמרות המהפכה"  ושכירי חרב שיעים שילחמו לצד צבאו נגד המורדים ולמעשה איראן היא שמכתיבה לבשאר אסד כיצד להתנהל בשדה הקרב ובזירה המדינית באופן שמשרת את האינטרסים שלה בצורה מלאה.

במצב הזה, כשבשאר אסד משמש כמריונטה רוסית-איראנית הוא ממשיך לזכות בגיבוי מלא מהן ולהינות מתמיכה צבאית מדינית המבטיחים את המשך ישיבתו על כס השלטון, למרות ההצהרות הטורקיות והסעודיות על סיום שלטונו נראה כי המציאות היא אחרת.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר