יום רביעי, 12 באוגוסט 2015

בכירים בפת"ח מובילים מהלך למינוי סגן ליו"ר הרש"פ


גוברת  הדרישה בקרב בכירים בתנועת פת"ח למנות סגן לתפקיד יו"ר הרש"פ שיירש בתפקיד בעתיד את מחמוד עבאס.
הנושא אמור לעלות בוועידה השביעית של הפת"ח בחודש נובמבר אם מחמוד עבאס לא ידחה את כינוסה.

 בכירים בתנועת פת"ח לא אהבו, בלשון המעטה, את ניסיונו האחרון של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, להכשיר את ד"ר צאיב עריקאת, ראש צוות המשא ומתן עם ישראל, ליורשו בתפקיד באמצעות מינויו למזכיר הכללי של הועד הפועל של אש"פ במקום יאסר עבד רבו שאותו הדיח מחמוד עבאס מהתפקיד בגלל קשריו עם מחמד דחלאן, יריבו הפוליטי המושבע של עבאס.

מחמוד עבאס עבר את גיל שמונים וקרב הירושה ברש"פ נמצא בעיצומו, מחמוד עבאס פועל לחסל את יריביו הפוליטיים ולהכשיר מועמד מתאים לצרכיו שיירש אותו ויבטיח את עתידו, עתיד משפחתו ועתיד העסקים הכלכליים הענפים של שני בניו.

בכירים בתנועת פת"ח החליטו ליזום מהלך כדי לנסות לכפות על מחמוד עבאס מינוי של סגן לתפקיד יו"ר הרש"פ, שייבחר במוסדות התנועה, ויהפוך ליו"ר הרש"פ ברגע שמחמוד עבאס יירד מן הבמה הפוליטית.

כרגע אין אפשרות לעריכת בחירות בשטחים בגלל הפיצול בין הגדה לרצועה וסביר להניח שמי שייבחר לתפקיד סגן יו"ר הרש"פ הוא שיירש את מחמוד עבאס בתפקיד היו"ר עד לעריכת בחירות כלליות לנשיאות.

עבאס זכי, חבר הועדה המרכזית של תנועת פת"ח, מסר בהודעה שפרסם ב-9 באוגוסט, כי "תנועת פת"ח מתרכזת כעת במאמץ לקיים את הועידה השביעית של התנועה וכי בועידה יוצע למנות בקרוב סגן ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס", הוא הוסיף כי "הועידה תתכנס בחודש נובמבר הקרוב וכי היא תדון גם במצב הפנימי בתנועה, בתוכניתה המדינית ובאסטרטגיה הבאה שלה".

כינוס הועידה השביעית של תנועת פת"ח ב-29 בנובמבר הקרוב, הינו כינוס חשוב שבו אמורים להיבחר גם הועדה המרכזית החדשה של פת"ח והמועצה המהפכנית החדשה של התנועה.

על רקע הצהרתו של עבאס זכי נראה כי צפוי מאבק בועידה על הדרישה למנות סגן לתפקיד יו"ר הרש"פ, עמדתו של מחמוד עבאס לא ברורה עד כה וייתכן שהוא יתנגד למהלך ויפעל לטרפדו ולהסירו מסדר היום כדי להשאיר את הכוח בידיו למנות את היורש.

 

 

מחמוד עבאס סיבך את קרב הירושה

לפני כחודש כינס יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס את הועדה המרכזית של אש"ף כדי לקבל את הסכמתה למנות את צאיב עריקאת לתפקיד מזכ"ל הועד הפועל של אש"ף במקומו של יאסר עבד רבו.

תפקיד מזכ"ל הועד הפועל של אש"ף הינו תפקיד חשוב, יאסר עבד רבו לא השתייך לתנועת פת"ח, שהיא מפלגת השלטון, ולכן לא איים על אף אחד מאלה הרואים עצמם כיורשיו של מחמוד עבאס.

 בישיבה היו חילופי דברים חריפים בין מחמוד עבאס לג'בריל רג'וב ותוופיק טיראווי אשר התנגדו למינויו של צאיב עריקאת ואף הצביעו נגד ההחלטה.

על פי מקורות בפת"ח, ג'יבריל רג'וב הטיח במחמוד עבאס כי עריקאת איננו ראוי לתפקיד וכי התרגיל שלו שקוף כיוון שברור שמינויו של צאיב עריקאת לתפקיד המזכ"ל הינו תחנה בדרך למינויו לתפקיד היו"ר.

"איננו מטומטמים(טראטיר-במקור בערבית) ואנחנו יודעים מה מתרחש אצלנו" אמר רג'וב בלעג למחמוד עבאס.

ג'יבריל רגו'ב נחשב עד לא מזמן לנאמנו של מחמוד עבאס אשר סייע לו רבות במלחמתו נגד מחמד דחלאן.

רג'וב ראה את עצמו כיורש עוד במהלך תקופתו של יאסר ערפאת, ערפאת חשד כי רג'וב חותר תחתיו כדי לרשת אותו והדיח אותו מתפקיד ראש המודיעין המסכל בגדה.

בזמנו הופצו ידיעות מגורמים שונים, שהוכחשו על ידי ג'בריל רגו'ב, כי רג'וב הבטיח לראש הCIA ג'ורג' טנט כי אם ארצות הברית תתמוך בו במאמציו לרשת את ערפאת הוא יילחם בטרור החמאסי וישתף פעולה עם ארצות הברית וישראל.

באחרונה ניסה ג'בריל רג'וב לשדרג פוליטית את מעמדו באמצעות גירוש ישראל ממוסדות פיפ"א אך הוא נכשל וגרם נזק מדיני לרשות הפלסטינית ואף סיבך את יחסיה עם ירדן לאחר שסירב לתמוך במועמדות הנסיך הירדני עלי בן אלחוסיין לתפקיד יו"ר פיפ"א.

המהלך הזה של רג'וב הביא למתיחות רבה ביחסים שלו עם מחמוד עבאס אשר פועל בתקופה האחרונה לחסל פוליטית כל מי שעשוי להיות יורשו הפוליטי או כל מי שמקורב למחמד דחלאן.

על פי מקורות בפת"ח, מחמוד עבאס זועם על רג'וב שלדעתו מנסה גם לרוקן מתוכן את תפקיד שר הנוער והספורט ברש"פ, בתוקף היותו יו"ר התאחדות הכדורגל, והוא עשוי להדיחו בקרוב מתפקידו כדי לקצץ את כנפיו ולחסום את דרכו לראשות הרש"פ.

רג'וב מצידו, מנסה לתקן את טעויותיו כדי לצמצם את הביקורת נגדו, בשבוע שעבר הוא יזם סולחה , נסע לירדן והתפייס עם הנסיך הירדני עלי בן אלחוסיין.

 

 

לאן פני הדברים?

 

למרות הפרסומים האחרונים בתקשורת, לא נראה שמחמוד עבאס יתפטר בקרוב מתפקידו כיו"ר הרש"פ, מצבו הפוליטי הוא קשה והוא לא יפרוש מבלי שיצליח למנות יורש המקובל עליו.

 מחמוד עבאס עבר כאמור את גיל שמונים, מצב בריאותו הינו טוב אך עשר שנות שלטונו בתפקיד יו"ר הרש"פ הינן כישלון פוליטי מהדהד, הוא איבד את השליטה ברצועת עזה לטובת חמאס, הפיצול בין הגדה לרצועה נמשך והמשא ומתן עם ישראל תקוע.

מחמוד עבאס שיש לו אישיות רופסת, הצליח לסבך את קרב הירושה, הוא הסתבך גם בניסיונותיו להכפיש את יריביו הפוליטיים, הוא ניסה להדביק למחמד דחלאן  חשדות בשחיתות ולסלאם פיאד, ראש הממשלה לשעבר, חשדות בהלבנת כספים.

אולם נראה כי התביעה הכללית הפלסטינית וראשי מנגנוני הביטחון מריחים את חולשתו של מחמוד עבאס ואינם רוצים להסתבך עם יו"ר הרש"פ הבא ולכן הם לא ממהרים לתת לעבאס את מבוקשו.

לכן נכשל מחמוד עבאס עד עכשיו במערכה המשפטית שהוא מנהל נגד מחמד דחלאן וסלאם פיאד.

גם זיאד הב אלריח, ראש מנגנון הביטחון הפלסטיני בגדה, שהבטיח, עפ"י מקורות פלסטינים, למחמוד עבאס "לעקור משורש" את כל תומכיו של מחמד דחלאן בגדה, נכשל במשימתו, כוחו של מחמד דחלאן במחנות הפליטים בגדה גובר והולך ואף הגיע לעימותים אלימים עם נאמניו של מחמוד עבאס במחנה הפליטים בלאטה הסמוך לשכם.

 מחמד דחלאן זוכה לפופולאריות גדולה ברצועת עזה ונהנה מתמיכתו של נשיא מצרים א-סיסי ומתמיכה של כמה ממדינות המפרץ.

מחמוד עבאס סיבך כאמור את קרב הירושה ונראה כי יהיה לו קשה מאוד למנות את צאיב עריקאת לסגנו.

לעריקאת יש אישיות חלשה בדיוק כמו למחמוד עבאס והוא לא יעמוד בלחצים שיופעלו עליו מצד בכירי תנועת פת"ח שמזלזלים בו.

אין לו שום רקע של מאבק צבאי בישראל, הוא מעולם לא ישב בכלא הישראלי והוא נחשב בשטחים לאדם בלתי אמין, בלשון המעטה, שאחראי למשא המתן הכושל עם ישראל במשך עשרים השנים האחרונות.

ישנם בכירים נוספים בתנועת הפת"ח הרואים את עצמם כראויים לתפקיד יו"ר הרש"פ כמו מחמד א-שתייה ומחמוד אלעלול שהינם חברי הועדה המרכזית של התנועה, עד כה העריכו בשטחים כי מחמוד עבאס מעוניין למנות לתפקיד את מקורבו מאג'ד פרג' ראש המודיעין הכללי הפלסטיני, אך עבאס הפתיע כששלף את מינויו של צאיב עריקאת לתפקיד מזכ"ל הועד הפועל של אש"ף.

בכיר הפת"ח מרוואן ברגותי, העצור בישראל אחרי שהורשע בחמישה מעשי רצח של אזרחים ישראלים במהלך האינתיפאדה השנייה, והמכונה בקרב הפלסטינים "נלסון מנדלה הפלסטיני", מתחרה גם כן על תפקיד יו"ר הרש"פ ואם ייבחר לתפקיד סגן היו"ר עלול הדבר להביך את ישראל.

כרגע, נראה שמחמוד עבאס מבין את חומרת מצבו, הוא ימשיך בתפקידו וינסה למצוא מוצא מהתסבוכת שהוא יצר בעצמו, עד סוף חודש נובמבר יש עוד זמן רב ולא מן הנמנע שמחמוד עבאס ימצא דרכים ותירוצים, כפי שעשה עד כה, לדחות את כינוס הועידה השביעית של הפת"ח למועד בלתי ידוע נוכח הכוונה לכפות מהלך של בחירה של סגן לתפקיד יו"ר הרש"פ.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר