יום שלישי, 11 באוגוסט 2015

מחמוד עבאס מנסה להתקרב לאיראן


יו"ר הרש"פ מנסה להתקרב לאיראן בעקבות החתימה על הסכם הגרעין ויחסיה המתוחים עם תנועת חמאס.
מחמוד עבאס ייצא לביקור באיראן בתוך חודשיים ימים.
 

 

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס שמר מאז היבחרו לתפקיד בינואר 2005 על יחסים קפואים עם איראן והוא לא ביקר בה מלבד פעם אחת כאשר השתתף באוגוסט 2012 בועידת המדינות הבלתי מזדהות שהתכנסה בטהרן.

היחס הזה של מחמוד עבאס נבע מהתמיכה הגדולה שהעניקה איראן לאופוזיציה הפלסטינית דהיינו תנועת חמאס וארגון הג'יהאד האסלאמי, התנגדותה החריפה של איראן להסכמי אוסלו ולמשא ומתן המדיני עם ישראל ורצונו של מחמוד עבאס לשמור על קשרים טובים עם ארצות הברית ואירופה ולא לאפשר לישראל להציג את הרש"פ כידידה של איראן הקוראת להשמדת מדינת ישראל.

אולם, באחרונה חלו שני שינויים מהותיים שהביאו את מחמוד עבאס לחשיבה מחודשת ולשינוי מדיניותו כלפי איראן, השינוי הראשון הוא חתימת הסכם הגרעין עם איראן שנתנה לגיטימציה לאיראן להפוך למדינת סף גרעינית ולמעצמה אזורית מוכרת מבחינה בינלאומית במזרח התיכון, שמעתה ואילך ייאלצו מדינות העולם להתחשב בעמדותיה והאינטרסים שלה במזרח התיכון, והשינוי השני, התדרדרות היחסים בין איראן לתנועת חמאס וחידוש היחסים בין תנועת חמאס לסעודיה, אוייבתה של איראן.

מחמוד עבאס זיהה את הוואקום שנוצר בשטח, איראן צמצמה באופן משמעותי את הסיוע הכספי והלוגיסטי לתנועת חמאס וארגון הג'יהאד האסלאמי בגלל חילוקי דעות על העמדות שלהם בנושא מלחמת האזרחים בסוריה והמשבר בתימן, אולם, מאידך גיסא, איראן היא מעצמה אזורית המחפשת השפעה באיזור , במיוחד בנושא חשוב כמו הבעייה הפלסטינית ומעמדם של ירושלים ומסגד אלאקצאא'  והמחפשת גם דרכים לפגוע במדינת ישראל.

בתחילת השבוע שיגר מחמוד עבאס את אחמד אלמג'דלאני, חבר הועד הפועל של אש"ף לביקור רשמי בטהרן, מג'דלאני נועד ב10 באוגוסט עם שר החוץ האיראני ג'וואד ט'ריף ומסר לו איגרת של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לנשיא איראן חסן רוחאני.

אלמג'דלאני אמר ב-10 באוגוסט לסוכנות הידיעות הסינית כי  ביקורו "עסק בפתיחת אופקים ותיקון היחסים עם איראן, פיתוח הקשרים הבילטרלים ובחינת הסידורים הרשמיים לביקורו של מחמוד עבאס בטהרן".

מחמוד עבאס אמור לבקר באופן רשמי באיראן בחודשיים הקרובים, אלמג'דלאני מסר כי בביקורו בטהרן הוחלט על הקמת וועדה מייעצת משותפת בנושא המדיני ועל שת"פ מסחרי, תרבותי וחינוכי.

לאיראן יש עכשיו גם כן אינטרס להתקרב לרש"פ ולחזק בכך את מעמדה האזורי במיוחד נוכח המתיחות הקשה בינה לבין תנועת חמאס והתקרבות חמאס לסעודיה.

בנוסף לכך, הרעיונות שהעלה בעבר יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לגבי פיתרון המשבר בסוריה דומים לרעיונות המופיעים ביוזמה האיראנית החדשה בעניין, עבאס הציע בזמנו הפסקת אש מיידית בקרבות,הקמה ממשלה זמנית שתהייה ממשלת אחדות לאומית ועריכת בחירות חדשות בסוריה, בתוך שישה חודשים, בפיקוח בינלאומי.

כאמור לשני הצדדים יש אינטרס כרגע להתקרב זה לזה, אולם ניתן לראות בהתקרבות החדשה של מחמוד עבאס לאיראן איתות לארצות הברית , לישראל ולתנועת חמאס כי למרות היחלשותו הפוליטית הוא עדיין לא אמר את המילה האחרונה וכי "גם בחולשתו יש כוח".

למחמוד עבאס אין מה להפסיד כתוצאה מההתקרבות לאיראן אלא רק להרוויח,המשא ומתן המדיני תקוע, ארצות הברית לא מגבה אותו ואיננה מפעילה לחצים על ממשלת נתניהו לוויתורים והוא לא השיג התקדמות במאבק בישראל במוסדות הבינלאומיים.

במצב שנוצר, כל ידיד מדיני חדש שמחמוד עבאס יכול להשיג ולנופף בו מול ארצות הברית וישראל ומול הפלסטינים בשטחים, נחשב מבחינתו להישג מדיני, אולם גם מחמוד עבאס יודע היטב כי הנתק בין איראן לבין תנועת חמאס הינו זמני בלבד וכי שני הצדדים אינם מעוניינים בנתק מוחלט, בינתיים הוא מנסה להינות מההפקר.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר