יום חמישי, 16 ביולי 2015

סעודיה וישראל באותה השוחה


סעודיה כועסת על ממשל אובאמה ומחזיקה בעמדה זהה לעמדתה של ישראל כי הסכם הגרעין הינו טעות היסטורית.
סעודיה תאלץ לגבש אסטרטגיה חדשה כיצד להתמודד עם הסכנה האיראנית בעקבות הסכם הגרעין.

 

 

אפשר למצוא קווי דימיון משותפים בין מצבה של ישאל ומצבה של סעודיה כתוצאה מהסכם הגרעין בין איראן למעצמות.

הראייה לכך היא שיחות הטלפון שבחר הנשיא אובאמה לעשות, מייד אחרי החתימה על ההסכם, הוא בחר להתקשר לראש הממשלה בנימין נתניהו ואל מלך סעודיה סלמאן בן עבד אלעזיז בניסיון להפיג את חששותיהם, להרגיעם ולהבטיח כי ארצות הברית תשמור על ביטחון מדינותיהם.

הסכם הגרעין התקבל בקרב מדינות המפרץ בדאגה רבה, כווית ומאע"מ אומנם בירכו על ההסכם ואמרו כי "מדובר בהסכם היסטורי שיכול להוות פתיחת דף חדש ביחסי האזור" אולם השתיקה הרועמת של סעודיה היא המשקפת באמת את התחושה במדינות המפרץ.

מקור סעודי בכיר הגיב על ההסכם בתדרוך לרשת הטלוויזיה האמריקנית CNN והשתמש בדיוק באותן המילים בהן השתמש ראש הממשלה בנימין נתניהו, " ממשל אובאמה עשה טעות היסטורית" אמר המקור הבכיר הסעודי.

כדאי לשים לב למאמר קצר שפרסם הנסיך בנדר בן סולטאן בו עבד אלעזיז ב-15 ביולי באתר האינטרנט "אילאפ", הנסיך בנדר שימש כראש המודיעין הסעודי והיה השגריר הסעודי בוושינגטון בין 1981 ל2005.

במאמרו דוחה הנסיך בנדר את ההשוואה בין הסכם הגרעין עם איראן לבין הסכם הגרעין שעשה הנשיא קלינטון עם צפון קוריאה, "העובדות הן מרות ואי אפשר להתעלם מהן", כתב הנסיך בנדר ובחר לצטט את שר החוץ האמריקני לשעבר הנרי קיסינג'ר שאמר " על אויבי אמריקה לחשוש מאמריקה, אולם על ידידיה לחשוש ממנה יותר".

גורמים סעודיים ציטטו אתמול, מפי מקורות באיראן, מידע על האווירה שהייתה בצמרת האיראנית בזמן המשא ומתן על הסכם הגרעין ועל ההחמצה הגדולה של המעצמות ובראשן ארצות הברית.

המקורות האיראנים סיפרו כי המעצמות יכלו להשיג הסכם טוב יותר בהרבה ממה שהשיגו, ההנהגה האיראנית הייתה מוכנה אפילו לוותר על פרויקט הגרעין בגלל הסכנות הכלכליות הכבדות ששיתקו את הכלכלה וסיכנו את יציבות המשטר, אך נציגי המערב מצמצו ראשונים והפסידו את ההזדמנות להשיג הסכם מוצלח.

הדאגה העיקרית של סעודיה שמשמשת כיום בתפקיד "השוטר של המפרץ" והיא שעומדת בראש החנית של המאמץ לעצור את התפשטותה של איראן, לראיה, המבצע הצבאי שהיא מובילה נגד המורדים החות'ים (השיעים) בתימן, היא שהסכם הגרעין ייתן "רוח גבית" לאיראן להגביר את השפעתה במזרח התיכון ולזעזע את היציבות בעיראק, סוריה, לבנון ותימן.

סעודיה כבר נערכת לבאות, היא רכשה 18 כורים גרעיניים מרוסיה ותגדיל השנה את רכישות הנשק שלה ביותר מ50 אחוז, היא שוקלת גם לרכוש פצצת גרעין מוכנה מפקיסטן ולהפוך באופן מיידי למדינה גרעינית.

ההנהגה הסעודית בראשות המלך סלמאן בן עבד אלעזיז לא פוסלת  את האפשרות לפתח, בתקופת עשר השנים של ההסכם עם איראן, ביחד עם מדינות נוספות במפרץ, פרויקטים גרעינים כדי ליצור מצב חדש של הרתעה מול איראן בדומה למאזן האימה הגרעיני הקיים בין הודו לפקיסטן.

 האכזבה בסעודיה מממשל אובאמה בגלל האופן שבו ניהל את המשא ומתן עם איראן היא גדולה, הסימן הבולט לכך הייתה העובדה שהמלך הסעודי, סלמאן בן עבד אלעזיז החרים לפני כחודשיים את מפגש הפסגה שקיים הנשיא אובאמה עם מנהיגי המפרץ בקמפ דיוויד.

המסקנה הסעודית היא שהיא איננה יכולה לסמוך על ארצות הברית שתילחם את מלחמתה, היא נמצאת לבדה מול איראן ותצטרך לגבש מעתה אסטרטגיה חדשה מול הסכנה האיראנית.

סעודיה היא מנהיגת הציר הסוני ושנאתה של איראן השיעית אליה איננה פחותה משנאתה התהומית של איראן לישראל, אולם ישראל חזקה הרבה יותר מסעודיה ויכולה לעמוד בהצלחה בפני האיומים האיראנים.

כוונותיה של איראן לאחר החתימה על הסכם הגרעין יתבררו במהרה, אבן הבוחן הראשונה שלה תהיה התנהגותה בכל הקשור למשבר בתימן, אם תדחוף את המורדים החותי'ם להגיע להסדר מדיני עם המשטר "החוקי" במדינה יהיה זה אות שהיא בדרך לפיוס עם שכנותיה במפרץ ובראשן סעודיה.

אולם אין לצפות ליותר מידי, כבר נאמר" "היהפוך כושי עורו ונמר חברבורותיו?"

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר