יום שלישי, 7 ביולי 2015

הקשר הקטארי לאירועי הטרור במצרים


מצרים חושדת שקטאר מעורבת במימון וסיוע למבצעי הפיגועים האחרונים בקהיר ובצפון סיני.
קטאר דחתה את בקשת מצרים להסגיר לידיה את מנהיגי "האחים המוסלמים" שקיבלו מקלט מדיני בשטחה.

מספר דיווחים באמצעי התקשורת הערביים בימים האחרונים מצביעים על קשר ישיר בין קטאר לגל הטרור שפקד את מצרים ב-1 ביולי.

ערוץ הטלוויזיה המצרי "אלבלד" דיווח ב-2 ביולי מפי מומחי ביטחון מצרים כי חומר הנפץ ששימש להתנקשות בחיי התובע הכללי השאם ברכאת הועבר למצרים באמצעות הדואר הדיפלומטי של שגרירות קטאר בקהיר.

ואילו בירדן יצא העיתון "אלערב אליום" בגלוי נגד קטאר, בדיווח שפרסם ב-5 ביולי נמסר כי קטאר מימנה את התקפות הטרור של ארגון "אנצאר בית אלמקדס" על יחידות הצבא המצרי בסיני ואף קיבצה גורמי טרור שהגיעו מסוריה, עיראק ולוב לסיני ועברו שם אימונים לקראת ההתקפה.

בדיווח נטען כי קטאר היא שתיאמה את הסיקור התקשורתי של התקפות הטרור על צבא מצרים באמצעי התקשורת הערביים והבינלאומיים.

כך למשל סיקר ערוץ אלג'זירה, המשדר מדוחא וממומן על ידי שלטונות קטאר, בשידור ישיר את ההתקפה על הצבא המצרי מרגע תחילתה בשבע בבוקר ביום הפיגוע והדגיש בצילומיו את הנפת הדגלים השחורים של דאע"ש בעיירה שיח' זוויד.

אימות לדיווחים האלה ניתן לראות בהסלמה נוספת של המתיחות בימים האחרונים בין מצרים לקטאר.

יומיים לאחר גל הטרור במצרים בשבוע שעבר מינה משרד החוץ המצרי  את מחמד מרסי עווד, השגריר שלו בקטאר לתפקיד הקונסול הכללי של מצרים בבומביי שבהודו והותיר את השגרירות שלו בדוחא ללא שגריר .

השגריר המצרי בקטאר הוחזר לארצו בינואר 2014 במחאה על "התערבותה של קטאר בענייניה הפנימיים של מצרים" ומאז הוא המתין בקהיר עד למינויו לתפקיד הקונסול הכליי בבומביי שבהודו.

פרשנים במצרים רואים בצעד הזה איתות של מצרים לקטאר על מורת רוחה וכי גורמי הביטחון במצרים מודעים למוערבות שלה בגל הטרור האחרון.

קטאר פרסמה הודעה גינוי להתנקשות בחיי התובע הכללי המצרי הישאם ברכאת אך במצרים אומרים כי הודעת הגינוי הייתה רפה והיוותה "מס שפתיים" בלבד.

הצעד של משרד החוץ המצרי מזכיר את הטיפול הדומה שהעניק לטורקיה לפני כשנה  בגלל תמיכתה בתנועת "האחים המוסלמים" במצרים, הוא החזיר מאנקרה את השגריר עבד אלרחמן צאלח ומינה אותו לתפקיד עוזר שר החוץ המצרי.

היחסים בין מצרים לקטאר הינם מתוחים מאז עליית הנשיא א-סיסי לשלטון לפני כשנתיים, קטאר תומכת באופן גלוי בתנועת "האחים המוסלמים" במצרים ומממנת את פעילותה ואף מעניקה מקלט מדיני לעשרות מנהיגי התנועה שנמלטו ממצרים לאחר הדחתו של הנשיא מחמד מורסי מהשלטון.

ערוץ אלג'זירה תוקף באופן עקבי וקבוע את שלטון א-סיסי ואף הקים שלוחה מיוחדת נפרדת ששידרה ממצרים ונקראתה "מצר מובאשר".

מלך סעודיה עבדאללה בן עבד אלעזיז ניסה לפייס בין מצרים לקטאר ולאחר מותו, לפני כשלושה חודשים, המשיך בכך יורשו המלך סלמאן בן עבד אלעזיז במסגרת מאמציו להקים גוש של המדינות הסוניות כדי למנוע את התפשטותה של איראן השיעית במזרח התיכון.

אולם קטאר לא עמדה בכללי הפיוס שקבע מלך סעודיה וההתקפות התקשורתיות על שלטון א-סיסי בערוץ אלג'זירה וההסתה נגדו  נמשכות ביתר שאת, גם הקשר שלה עם מנהיגי תנועת  "האחים המוסלמים" במצרים, שהוצאה מחוץ לחוק, נמשך, לפני כמה ימים אירח שליט קטאר, השיח' תמים בן חמד לארוחת שבירת הצום של רמאדאן את השיח' יוסף קרדאווי מבכירי הנהגת "האחים המוסלמים" שנמלט ממצרים ועל ראשו מרחף גזר דין מוות.

מצרים פנתה בדרישה לקטאר ולטורקיה להסגיר לידיה את מנהיגי ה"האחים המוסלמים" שמצאו מקלט מדיני בשטחן אך הן מסרבות.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר