יום ראשון, 5 ביולי 2015

דאע"ש מנסה להשתלט על צפון סיני


ארגון דאע"ש פועל להשתלט על אזור צפון סיני ולהפוך אותו למחוז של "הח'ליפות האסלאמית" שהקים בשנה האחרונה.
מאזן הכוחות הוא לטובת הצבא המצרי אך הנשיא א-סיסי צריך להיערך לטיפול מערכתי במצב בסיני.

התמונה המלאה על התקפת הטרור הגדולה של ארגון "אנצאר בית אלמקדס", השלוחה של ארגון דאע"ש בסיני, בשבוע שעבר על יחידות הצבא המצרי בצפון סיני התבהרה ועכשיו ניתן לקבוע כי המטרה העיקרית שלה הייתה להשתלט על אזור העיירה שיח' זוויד-רפיח בצפון סיני ולהפוך אותו לחלק מ"הח'ליפות האסלאמית" שעליה הכריז מנהיג הארגון אבו בכר אלבגדאדי בעיראק לפני שנה.

מהתחקירים שעשה הצבא המצרי, ההודעות של הארגון "אנצאר בית אלמקדס" ודיווחי אמצעי התקשורת המצרים עולה כי מדובר בפעולה צבאית מתוכננת היטב של ארגון דאע"ש שתוכננה זמן רב, לקראת הפעולה שלח דאע"ש לצפון סיני עשרות פעילים מסוריה, עיראק ומלוב שעברו אימונים בסיני במשך כמה שבועות כדי להכיר את השטח לקראת המבצע.

אחד היועצים בצבא לוב, ד"ר צלאח א-דין עבד אלכרים אמר לעיתון "אלשרק אלאווסט" ב-3 ביולי כי עשרות פעילי דאע"ש נמלטו מלוב למצרים ולמדינות אחרות בחודשים האחרונים בגלל הלחץ עליהם מצד הצבא הלובי במיוחד בעיר דרנה.

על פי כמה דיווחים גם תנועת חמאס ברצועת עזה סייעה בהכנות למבצע באמצעות אימונים בסיני וגם מתן סיוע לחלק מהפצועים בקרבות שהועברו מצפון סיני , דרך המנהרות, לטיפול בבית חולים ברצועה.

דובר הזרוע הצבאית של חמאס הכחיש ב-4 ביולי את הדיווחים האלה ואמר כי ארגונו לא מתערב בנעשה בסיני.

בדיקת הגופות של חלק מאנשי הארגון שנהרגו בקרבות על ידי חיילי צבא מצרים מעידה כי חלק מהם הינם בדואים מאזור צפון סיני וחלקם האחר הינם זרים.

ביום הפעולה עצמו התפרסו כ300 פעילי ארגון "אנצאר בית אלמקדס" בתוך העיירה שיח' זוויד ובבית החולים שלה והכריזו ברמקולים של המסגדים כי העיירה הפכה לחלק מ"החליפות האסלאמית".

במקביל תקפו עשרות פעילים אחרים כמה נקודות של הצבא המצרי באזור תוך שהם מנצלים את אלמנט ההפתעה ועבודת המודיעין שעשו קודם לכן, הם השתמשו בכלי רכב מצויידים במקלעים, ירי מרגמות, נשק נ"ט מתקדם מסוג "קורנט" ונשק נגד מטוסים ומכונית תופת.

יחידות הצבא המצרי שהופתעו מהפעולה ספגו אבידות כבדות של עשרות הרוגים ופצועים ונאלצו להזעיק סיוע אווירי כדי להתמודד עם ההתקפה של דאע"ש.

מה שהכריע את הקרב היה המעורבות של חיל האוויר המצרי שהשתמש במסוקי קרב מסוג "אפאצ'י" ומטוסי אפ 16 כדי להדוף את מתקפת אנשי דאע"ש.

הצבא המצרי ניצל גם בסוף השבוע את היתרון האווירי שיש לו ומטוסי חיל האוויר המצרי הפציצו יעדים של דאע"ש בצפון סיני.

על פי דיווחי הצבא המצרי, מיום ההתקפה ועד היום נהרגו 205 פעילים של ארגון "אנצאר בית אלמקדס" בקרבות והפצצות חיל האוויר המצרי.

 

 

 

שינוי האסטרטגיה של ארגון "אנצאר בית אלמקדס"

 

ההתקפה על יחידות הצבא המצרי בשבוע שעבר בצפון סיני והנסיון להשתלט על אזור שיח' זוויד-רפיח מהווה שינוי בדפוסי הפעולה של ארגון "אנצאר בית אלמקדס" עד כה, ששואב עידוד מהצלחות ארגון דאע"ש בסוריה, עיראק ולוב.

זו הפעם הראשונה שהארגון מבצע מאז הקמתו התקפה על יחידות הצבא המצרי בסדר גודל גדודי תוך שהוא נעזר במודיעין מדוייק, סיוע מרגמות וירי נ"ט ונ"מ.

עד כה הסתפק הארגון בלוחמת גרילה נגד יחידות הצבא והמשטרה המצרים, פעיליו היו מגיחים במפתיע ממחבואיהם מבצעים את הפיגועים  ונמלטים בחזרה למקומות המסתור שלהם בקרב האוכלוסיה המקומית ובשטחים החקלאים מסביב לעיירה שיח' זוויד שם בנו מנהרות ומחסני נשק מתחת לאדמה.

ארגון "אנצאר בית אלמקדס" זיהה את נקודת התורפה של השלטון המצרי בצפון סיני, מדובר בשטח שהוזנח במשך שנים רבות והשלטון המרכזי בקהיר אינו שולט בו באופן מלא, לכן הוא ניסה להשתלט עליו ולהקים בו מחוז עצמאי של "הח'ליפות האסלאמית".

רבים מחברי הארגון הינם בדואים מהשבטים המקומיים והם מנצלים את קשרי המשפחה שלהם והקשרים השבטיים כדי להסתתר ולקבל סיוע במזון ובהברחות נשק.

מייסד הארגון הינו אבו עבדאללה תוופיק אלפריג' המכונה "אבו סהיב אלאנצארי" שנהרג בהתקלות עם הצבא המצרי באזור רפיח.

הוא השתייך לשבט הבדואי אלסווארכה בצפון סיני ואחיו נהרג בגל פיגועי הטרור בסיני ב2005.

 "אבו סהיב אלאנצארי" היה גם אחראי לניסיון להתנקש בחיי שר הפנים המצרי לשעבר מחמד אברהים באמצעות מכונית תופת בספטמבר 2013.

השבטים הבדואים בצפון סיני  טוענים כי הם נוקטים עמדה נייטרלית ואינם מסייעים לארגון "אנצאר בית אלמקדס".

הצבא המצרי ניסה לפני כחודשיים לרתום את השבטים הבדואים למלחמה בארגון, כ12 ראשי שבטים הביעו את הסכמתם אולם נראה כי אין להם שליטה על בני הדור הצעיר והם חוששים ממעשי נקם של ארגון "אנצאר בית אלמקדס" ומשתפים עמו פעולה בעל כורחם.

גורמי הביטחון במצרים טוענים כי הסיוע של תנועת חמאס לארגון "אנצאר בית אלמקדס" הוא במסגרת הנחיות שקיבלה מתנועת האם שלה שהיא תנועת "האחים המוסלמים" במצרים.

המצרים חוששים כי יש שיתוף פעולה בין תנועת "האחים המוסלמים" במצרים להפיל את שלטונו של א-סיסי וליצור רצף טריטוריאלי חדש בין אזור שיח זוויד-רפיח לרצועת עזה לקראת הקמת ישות אסלאמית חדשה.

ארגון "אנצאר בית אלמקדס" מנסה לערב גם את ישראל בנעשה בצפון סיני, בסוף השבוע הוא שיגר רקטה לעבר ישראל והודיע כי מדובר בנקמה על כך שישראל מסייעת לצבא המצרי בסיני במלחמה נגדו.

 

מי ינצח במערכה?

 

השאלה הטבעית העולה בעקבות אירועי סוף השבוע שעבר בסיני היא האם יצליח ארגון "אנצאר בית אלמקדס" במטרתו להקים מחוז אסלאמי עצמאי בצפון סיני או שהאזור יהפוך לבית הקברות שלו ויהווה תבוסה גדולה לארגון דאע"ש.

צריך לזכור כי הקטע הבעייתי בצפון חצי האי סיני הינו קטע  של 1600 ק"מ  מרובע שמספר התושבים שבו הינו כ100 אלף איש מתוך השטח הגדול של סיני המונה 61 אלף ק"מ מרובע.

מאזן הכוחות הינו לטובת הצבא המצרי שהינו צבא גדול המצוייד בנשק מתקדם.

כבר עכשיו נחשפה נקודת החולשה של ארגון "אנצאר בית אלמקדס" שאין לו תשובה מתאימה להתמודדות עם הפצצות חיל האוויר המצרי.

הצבא המצרי צריך לשפר את החיץ בין אזור צפון סיני לרצועת עזה כדי שהארגון לא יקבל סיוע מתנועת חמאס ולהדק את אחיזתו הצבאית באזור שיח' זוויד באופן שהיוזמה בלחימה תעבור לידיו ופעילי הארגון יהפכו לנרדפים ומבוקשים.

אולם הפיתרון איננו צבאי בלבד, מה שנדרש הינו טיפול מערכתי של השלטון המצרי כדי לעקר את המוטיבציה של השבטים הבדואים בצפון סיני להתגייס לשורות ארגון "אנצאר בית אלמקדס" ולסייע לו.

משטרו של א-סיסי צריך לתת באופן מיידי פיצוי כספי לכל תושבי שיח' זוויד שבתיהם נפגעו במהלך הקרבות ולפצותם על הנזקים שנגרמו לשטחים החקלאים שלהם.

הוא צריך להזרים תקציבים לפיתוח האזור ומציאת פתרון לבעיית האבטלה הקשה של הדור הצעיר.

 תופעת ההברחות של הבדואים בצפון סיני לרצועת עזה, שהייתה מקור הכנסה עיקרית שלהם, כמעט ונפסקה בגלל פעילות הצבא המצרי ואם שלטון א-סיסי לא ימצא לה תחליף הולם תגבר המוטיבציה שלהם לסייע לדאע"ש.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר