יום שישי, 31 ביולי 2015

מחמוד עבאס מסבך את קרב הירושה


מחמוד עבאס מנסה להכשיר את צאיב עריקאת כיורשו אך המהלך שלו נתקל בהתנגדות שעלולה להביא לשפיכות דמים.

מחמוד עבאס  סיבך את קרב הירושה ברש"פ והוא ימשיך בתפקידו עד שיימצא פיתרון לסוגיית היורש.

 

 

צמרת הרשות הפלסטינית רועשת ורוגשת בעקבות המחטף שמנסה לעשות מחמוד עבאס ולהכשיר את נאמנו צאיב עריקאת, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני ליורשו.

עד כה, ההערכה בצמרת הרש"פ הייתה כי מחמוד עבאס שואף למנות ליורשו את מאג'ד פרג', ראש המודיעין הכללי, הנחשב לאחד מנאמניו, אולם לא מן הנמנע כי מדובר במהלך מתוחכם של מחמוד עבאס שהפיץ את השמועות האלה כדי להסיח את דעתם של מתנגדיו ולהפתיעם באמצעות מינויו של צאיב עריקאת.

ההערכות ברחוב הפלסטיני הן כי גורמים שונים, הרואים עצמם כמתאימים וראויים לתפקיד יו"ר הרש"פ, ובראשם מחמד דחלאן, ג'בריל רג'וב, מרוואן ברגותי,סלאם פיאד ועוד, יפעלו בקרוב כדי לסכל את תוכניתו של מחמוד עבאס לכפות את מינויו של צאיב עריקאת לתפקיד יו"ר הרש"פ. המתיחות בשטח היא קשה מאוד ובכירים בפת"ח אינם שוללים כי צאיב עריקאת יקבל איומים על חייו להסיר את מועמדותו לתפקיד היו"ר או אפילו  שיהיה ניסיון פיזי לפגוע בו  ובמשפחתו.

לפני כשבועיים כינס יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס את הועדה המרכזית של אש"ף כדי לקבל את הסכמתה למנות את צאיב עריקאת לתפקיד מזכ"ל הועד הפועל של אש"ף במקומו של יאסר עבד רבו שהודח על ידי מחמוד עבאס שחשד בו כי הוא מסייע ליריבו המושבע מחמד דחלאן.

תפקיד מזכ"ל הועד הפועל של אש"ף הינו תפקיד חשוב, יאסר עבד רבו לא השתייך לתנועת פת"ח, שהיא מפלגת השלטון, ולכן לא איים על אף אחד מאלה הרואים עצמם כיורשיו של מחמוד עבאס.

 בישיבה היו חילופי דברים חריפים בין מחמוד עבאס לג'בריל רג'וב ותוופיק טיראווי אשר התנגדו למינויו של צאיב עריקאת ואף הצביעו נגד ההחלטה.

על פי מקורות בפת"ח, ג'יבריל רג'וב הטיח במחמוד עבאס כי עריקאת איננו ראוי לתפקיד וכי התרגיל שלו שקוף כיוון שברור שמינויו של צאיב עריקאת לתפקיד המזכ"ל הינו תחנה בדרך למינויו לתפקיד היו"ר.

"איננו מטומטמים(טראטיר-במקור בערבית) ואנחנו יודעים מה מתרחש אצלנו" אמר רג'וב בלעג למחמוד עבאס.

 

 

מחמוד עבאס עשוי להדיח את רג'וב

 

ג'יבריל רגו'ב נחשב עד לא מזמן לנאמנו של מחמוד עבאס אשר סייע לו רבות במלחמתו נגד מחמד דחלאן.

רג'וב ראה את עצמו כיורש עוד במהלך תקופתו של יאסר ערפאת, ערפאת חשד כי רג'וב חותר תחתיו כדי לרשת אותו והדיח אותו מתפקיד ראש המודיעין המסכל בגדה.

בזמנו הופצו ידיעות מגורמים שונים, שהוכחשו על ידי ג'בריל רגו'ב, כי רג'וב הבטיח לראש הCIA ג'ורג' טנט כי אם ארצות הברית תתמוך בו במאמציו לרשת את ערפאת הוא יילחם בטרור החמאסי וישתף פעולה עם ארצות הברית וישראל.

באחרונה ניסה ג'בריל רג'וב לשדרג פוליטית את מעמדו באמצעות גירוש ישראל ממוסדות פיפ"א אך הוא נכשל וגרם נזק מדיני לרשות הפלסטינית ואף סיבך את יחסיה עם ירדן לאחר שסירב לתמוך במועמדות הנסיך הירדני עלי בן אלחוסיין לתפקיד יו"ר פיפ"א.

המהלך הזה של רג'וב הביא למתיחות רבה ביחסים שלו עם מחמוד עבאס אשר פועל בתקופה האחרונה לחסל פוליטית כל מי שעשוי להיות יורשו הפוליטי או כל מי שמקורב למחמד דחלאן.

על פי מקורות בפת"ח, מחמוד עבאס זועם על רג'וב שלדעתו מנסה גם לרוקן מתוכן את תפקיד שר הנוער ובספורט ברש"פ, בתוקף היותו יו"ר התאחדות הכדורגל, והוא עשוי להדיחו בקרוב מתפקידו כדי לקצץ את כנפיו ולחסום את דרכו לראשות הרש"פ.

 

 

מה יהיה היורש?

 

למרות הפרסומים האחרונים בתקשורת, לא נראה שמחמוד עבאס יתפטר בקרוב מתפקידו כיו"ר הרש"פ, מצבו הפוליטי הוא קשה והוא לא יפרוש מבלי שיצליח למנות יורש המקובל עליו ושיבטיח את שלומו ושלום משפחתו ואת האינטרסים הכלכליים של שני בניו שיש להם עסקים נרחבים בתחומי הרש"פ.

מחמוד עבאס עבר את גיל שמונים, מצב בריאותו הינו טוב אך עשר שנות שלטונו בתפקיד יו"ר הרש"פ הינן כישלון פוליטי מהדהד, הוא איבד את השליטה ברצועת עזה לטובת חמאס, הפיצול בין הגדה לרצועה נמשך והמשא ומתן עם ישראל תקוע.

מחמוד עבאס שיש לו אישיות רופסת, הצליח לסבך את קרב הירושה, הוא הסתבך גם בניסיונותיו להכפיש את יריביו הפוליטיים, הוא ניסה להדביק למחמד דחלאן  חשדות בשחיתות וסלאם פיאד, ראש הממשלה לשעבר, חשדות בהלבנת כספים.

אולם נראה כי התביעה הכללית הפלסטינית וראשי מנגנוני הביטחון מריחים את חולשתו של מחמוד עבאס ואינם רוצים להסתבך עם יו"ר הרש"פ הבא ולכן הם לא ממהרים לתת לעבאס את מבוקשו.

לכן נכשל מחמוד עבאס עד עכשיו במערכה המשפטית שהוא מנהל נגד מחמד דחלאן וסלאם פיאד.

גם זיאד הב אלריח, ראש מנגנון הביטחון הפלסטיני בגדה, שהבטיח למחמוד עבאס "לעקור משורש" את כל תומכיו של מחמד דחלאן בגדה, נכשל במשימתו, כוחו של מחמד דחלאן במחנות הפליטים בגדה גובר והולך ואף הגיע לעימותים אלימים עם נאמניו של מחמוד עבאס במחנה הפליטים בלאטה הסמוך לשכם.

בהעדר אפשרות לקיים בחירות לנשיאות הפלסטינית עקב המצב בשטחים והפיצול בין הגדה לרצועה, נראה כי הדרך המהירה היא למנות סגן לתפקיד יו"ר הרש"פ.

מחמוד עבאס סיבך את קרב הירושה ונראה כי יהיה לו קשה מאוד למנות את צאיב עריקאת לסגנו.

לעריקאת יש אישיות חלשה בדיוק כמו למחמוד עבאס והוא לא יעמוד בלחצים שיופעלו עליו מצד בכירי תנועת פת"ח שמזלזלים בו.

אין לו שום רקע של מלחמה בישראל והוא נחשב בשטחים לאדם בלתי אמין, בלשון המעטה, שאחראי למשא המתן הכושל עם ישראל במשך עשרים השנים האחרונות.

כרגע, נראה שמחמוד עבאס מבין את חומרת מצבו, הוא ימשיך בתפקידו וינסה למצוא מוצא מהתסבוכת שהוא יצר בעצמו.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר