יום חמישי, 30 ביולי 2015

איראן מחדשת הפעילות לערער את היציבות בבחריין


בחריין מאשימה את איראן כי היא מבצעת פיגועי טרור בשטחה כדי לערער את יציבות השלטון.
למרות הצהרותיה בעקבות הסכם הגרעין איראן איננה מתכוונת להפסיק את כוונות ההתפשטות שלה.

 



מי שרצה להאמין כי איראן תשנה את מדיניות ההתפשטות שלה במזרח התיכון בעקבות החתימה על הסכם הגרעין לא היה צריך להמתין זמן רב כדי להתבדות.

ב-27 ביולי אירע פיגוע חבלני בכפר סתרה, סמוך למנאמה בירתה של בחריין, שכתוצאה ממנו נהרגו שני אנשי משטרה ועוד חמישה בני אדם נפצעו.

את האחריות לפיגוע לקח על עצמו ארגון בלתי ידוע בשם "ההתנגדות האסלאמית- פלוגות ועדאללה".

מקור בטחוני בבחריין אמר ב-28 ביולי לעיתון "א-שרק אלאווסט" כי "מדובר בארגון חדש ובלתי מוכר" אולם שלטונות בחריין תדרכו את עיתונות המפרץ כי מאחורי הפיגוע עומדת איראן.

בעקבות הפרסומים בעיתונות המפרץ האשימה טהרן את בחריין כי "היא יוצרת מתיחות באזור ומפריחה האשמות חסרות בסיס".

גורמי הביטחון בבחריין לכדו כמה ממבצעי הפיגוע אך עדיין לא פרסמו את זהותם, אולם, אליס סמעאן, שגרירת בחריין בלונדון, אמרה לעיתון "אלחיאת" ב-29 ביולי כי שלטונות בחריין לכדו באחרונה כמה סירות שהגיעו מאיראן ועליהן כמויות גדולות של נשק, תחמושת ומטעני חבלה שהיו  מיועדים לפיגועים בבחריין, היא הוסיפה כי "יש הוכחות ברורות לכך שמשמרות המהפכה האיראנים מעורבים בייצור אמצעי המלחמה האלה".

הפיגוע בבחריין גרר גל של גינויים מצד כל מדינות המפרץ ובראשן סעודיה ומצד הליגה הערבית, כמה מהתגובות הטילו ספק בהצהרות האיראניות אחרי החתימה על הסכם הגרעין על "רצונה לשפר את יחסיה עם מדינות ערב", הפיגוע בבחריין אירע בזמן ביקורו של שר החוץ האיראני ג'וואד ט'ריף בכווית, קטאר ועיראק כדי להפגין, כביכול, את רצונה של איראן לשפר את יחסיה עם מדינות המפרץ.

עיתון "א-שרק אלאווסט" פרסם ב-29 ביולי הודעה של ד"ר אנוואר קרקאש, שר המדינה לענייני חוץ של מאע"מ שבה הוא  הביע פליאה על כך "שאיראן קראה לפתיחת דף חדש עם מדינות האזור נגד המלחמה בטרור בעוד שהיא מנסה לפגוע בביטחון והיציבות של מדינות באזור ובמיוחד בבחריין באמצעות אימון גורמי טרור ומתן מחסה (למחבלים) נמלטים מפני מערכת המשפט ומנסה להבריח נשק ואמצעי לחימה לתוך בחריין..."

נביל אלערבי , מזכ"ל הליגה הערבית, גינה את האשמותיה של איראן כלפי בחריין וחזר בהודעתו על החלטות הליגה הערבית שדרשו מאיראן "לתרגם לשפת המעשה את הודעתה על רצונה לשפר את יחסיה עם מדינות ערב".

הפיגוע בבחריין הינו סימן מדאיג אך לא מפתיע לגבי כוונותיה של איראן לנסות ולעצב מחדש את מפת המזרח התיכון, הוא מוכיח כי איראן איננה ממתינה , למרות החתימה על הסכם הגרעין והצהרותיה המפייסות, ומנסה לחדש את פעילותה כדי לזעזע את היציבות בבחריין.

איראן טוענת מזה כ200 שנה כי בחריין היא חלק מאיראן, בשנת 1957 היא הכירה בה כפרובינציה ה-14 של איראן ורק ב1971 היא הסכימה לוותר על תביעתה ולהכיר בעצמאותה של בחריין, אולם לאחר המהפכה האסלאמית החומיינסטית באיראן שוב התחדשה הדרישה לספח את בחריין לאיראן.

בממלכת בחריין יש רוב שיעי גדול של כ80 אחוזים מהאוכלוסיה, המקיים קשרים הדוקים עם איראן והנשלט על ידי אליטה סונית, המלך הוא חמד אבן עיסא אלח'ליפה,

 איראן מנסה בשנים האחרונות להתסיס את השיעים בבחריין נגד השלטון, דפוס הפעולה הזה הינו אופייני לאיראן בדיוק כפי שהיא תומכת בפעילות המורדים החות'ים, שהינם שיעים, נגד השלטון המרכזי בתימן.

ניתן להעריך בסבירות גבוהה כי איראן תמשיך במאמציה לערער את השלטון בבחריין כפי שהיא ממשיכה בפעילותה החתרנית בתימן.

מאז החתימה על הסכם הגרעין אין שום סימן כי בכוונתה של איראן למתן את שאיפות ההתפשטות שלה, הפיגוע בבחריין הוא סימן רע לבאות.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר