יום שישי, 3 ביולי 2015

מצרים-מי רצח את התובע הכללי ?


גורמי הביטחון במצרים חשפו את מתכנני הפיגוע בתובע הכללי ואת הקשר להם למדינה ערבית התומכת ב"אחים המוסלמים".
ההערכה הרווחת במצרים היא כי מנהיגי התנועה מחמד מורסי ומחמד בדיע יוצאו בקרוב להורג כדי ליצור הרתעה מפני פעולות טרור נוספות.

 
תנועת" האחים המוסלמים" במצרים מקפידה שלא לגנות את ההתנקשות בחיי התובע הכללי השאם ברכאת ב-29 ביוני ולא לקחת אחריות על הפיגועים שמבצעים פעיליה בתוך מצרים, דובריה מציגים באמצעי התקשורת את התנועה כ"תנועה עשוקה" שנגנב ממנה ה"שלטון החוקי" לפני שנתיים ושנגרם לה עוול גדול.

בתוך תנועת "האחים המוסלמים" העולמית התגלעה מחלוקת בשל ויכוח עקרוני האם על שלוחת התנועה במצרים לעבור לפעילות טרור ולתקוף את המוסדות הרשמיים במדינה כמו רצח התובע הכללי והתקפות טרור על הצבא והמשטרה.

מפלגת "אלנהצ'ה", שהינה שלוחת "האחים המוסלמים" בתוניסיה גינתה את רצח התובע הכללי במצרים השאם ברכאת והודיעה כי היא "מתנגדת לחיסולים פוליטים".

השיח' יוסף קרדאווי, ממנהיגי "האחים המוסלמים" במצרים שנמלט לקטאר ושנדון לעונש מוות, תקף בחריפות את המשטר במצרים וקרא למדינות העולם להתערב ולהפסיק את מה שקורה במדינה.

ג'מאל חשמת,ראש "הפרלמנט הגולה" של "האחים המוסלמים" בטורקיה האשים את "משטר א-סיסי והכנופיה שלו" ברצח התובע הכללי השאם ברכאת וקרא לצעירים במצרים שלא להתגייס לצבא ולמשטרה "כדי שלא ללכלך את הידים בדמם של חפים מפשע".

בינתיים בשטח עצמו נמשכים הפיגועים בידי פעילי "האחים המוסלמים", ביומיים האחרונים נטרלו כוחות הביטחון של מצרים שורה של מטעני חבלה מאולתרים שהונחו באזורי אלג'יזה,אסיוט ובני סוויף.

במחוז בני סוויף התפוצץ מטען חבלה שהוונח על מסילת הרכבת וגרם לשיתוק תנועת הרכבות לכמה שעות.

שיטת הפיגוע הפופלארית בקרב "האחים המוסלמים" הינה פיצוץ עמודי מתח גבוה בערי מצרים, עד כה פוצצו בשנתיים האחרונות, מאז הדחתו של הנשיא מורסי, מאות עמודי חשמל כאלה.

הפיצוצים גורמים לעלטות ממושכות בשכונות מגורים גדולות ומעודדים את השנאה של חלקים בציבור המצרי לתנועת "האחים המוסלמים".

 

מי רצח את התובע הכללי השאם ברכאת?

 

חקירת ההתנקשות בחיי התובע הכללי המצרי השאם ברכאת נמשכת, שלטונות מצרים הטילו צנזורה חמורה על פרטי החקירה אולם מההדלפות עולה כי  מתכנן הפיגוע הינו פעיל "האחים המוסלמים" בשם השאם עשמאווי, בן 35  שפוטר מהצבא המצרי והקים חוליית טרור עם עוד ארבעה קצינים שפוטרו אף הם מהצבא בגלל הקשר שלהם לתנועת "האחים המוסלמים" שהוצאה מחוץ לחוק במצרים. 

 הנשיא א-סיסי אמר בפומבי כי "ההוראה לחסל את התובע הכללי יצאה מתוך תאי הנאשמים של מנהיגי "האחים המוסלמים" ואילו העיתונות הרשמית המצרית המזוהה עם השלטון טוענת כי את הוראת החיסול נתן הנשיא המודח מורסי בעצמו.

העיתון המצרי  "אליום אלסאבע" פרסם סרטון באתר האינטרנט שלו שבו נראה הנשיא המודח מורסי מסדר את לבושו בתא הנאשמים וטען כי תנועת היד של הנשיא הנראית בסרטון הייתה סימן לפעיליו לרצוח את התובע הכללי.

עורך דין מצרי בשם סמיר צברי פנה לתביעה הכללית במצרים בדרישה לחקור את הנשיא המודח מורסי בחשד להשתתפות ברצח התובע הכללי וטען כי הוא ידע מראש על הרצח ונתן את ההוראה לבצעו.

אולם לטענת המצרים גם גורמים אזוריים התומכים בתנועת "האחים המוסלמים" היו שותפים לתכנון ההתנקשות בחיי התובע הכללי.

 לעבר  מכוניתו המשוריינת של התובע הכללי שנסעה במרכז קהיר הופעל מטען חבלה רב עוצמה במשקל של בין 400 ל500 ק"ג שהוטמן במכונית.

ערוץ הטלוויזיה המצרי "אלבלד" דיווח מפי מומחה ביטחון מצרי כי חומר הנפץ ששימש לפיגוע הועבר למצרים באמצעות הדואר הדיפלומטי של שגרירות קטאר בקהיר.

קטאר אומנם גינתה את רצח התובע הכללי במצרים אולם ידוע לכל כי מדובר ב"מס שפתיים".

קטאר הינה התומכת הראשית של תנועת "האחים המוסלמים" במצרים והמממנת שלה, היא מעניקה מקלט מדיני לעשרות ממנהיגי התנועה שנמלטו ממצרים לאחר עליית א-סיסי לשלטון וערוץ הטלוויזיה שלה "אלג'זירה" מנגח באופן קבוע ושוטף את משטרו של א-סיסי.

כוחות הביטחון המצרים חיסלו ב-1 ביולי 13 חברי חוליית טרור של "האחים המוסלמים" שהסתתרו בדירה שכורה בשכונת "6 באוקטובר" בקהיר ושבה תכננו ככל הנראה את הפיגוע בתובע הכללי  ופיגועים נוספים.

בדירת המסתור התגלו תכתובות בדואר האלקטרוני של חבריי החוליה שהופעלו על מנהיגים "האחים המוסלמים" בקטאר ובטורקיה.

במסמכים שנמצאו בדירה היו מפות ותרשימים של מתקנים חיוניים שבהם תכננו לפגוע ורשימת מועמדים לחיסול  שכללה שמות של שופטים ואנשי תקשורת. 

 

 

שלב חדש במלחמה נגד "האחים המוסלמים"

 

במצרים נפל דבר, ההנהגה המצרית בראשותו של הנשיא א-סיסי השתכנעה כי היא חייבת להנחית מכה אנושה על תנועת "האחים המוסלמים" שקיבלה החלטה אסטרטגית לנקוט פעולות טרור בתוך מצרים כדי להפיל את השלטון לאחר שנכשלו מאמצי התיווך שהיא הניעה ל "פיוס לאומי" והלחצים הבינלאומיים על משטרו של א-סיסי כדי שיאפשר לה לשוב לחיים הפוליטיים.

קשה מאוד לחסל את התנועה שהפכה לתנועה פוליטית חברתית רחבה אולם משטר א-סיסי נחוש לפגוע בה קשות ולשתק את פעילות הטרור שלה.

אחד הכלים העיקריים למחלמה בטרור הינו הפעלת "החוק החדש למלחמה בטרור", בעקבות גל הטרור האחרון במצרים אושר החוק על ידי הממשלה המצרית ועל ידי הנשיא א-סיסי.

החוק ייכנס בקרוב לפועל והוא ישמש, לדעת ההנהגה המצרית, כלי יעיל לטיפול בטרור של "האחים המוסלמים".

בין היתר יאפשר הדבר את קיצור ההליכים המשפטייים, כולל זכות הערר, על עונשי המוות שהוטלו על מנהיגי "האחים המוסלמים" וביצועם בקרוב.

ההערכה במצרים היא שבקרוב יוצאו להורג הנשיא המודח מחמד מורסי והמדריך הכללי של "האחים המוסלמים" מחמד בדיע כדי לשגר מסר אזהרה ראשון של שלטון א-סיסי לתנועה לחדול מפעולות הטרור.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר