יום רביעי, 29 ביולי 2015

המשחק הכפול של חמאס


תנועת חמאס משחקת משחק כפול ומנסה לקבל סיוע כספי מאיראן ומסעודיה המתחרות ביניהן על ההגמוניה במזרח התיכון.
משלחת נוספת של חמאס תצא בקרוב לסעודיה כדי לדון בסיוע הכספי לתנועה.

 

 

הסכם הגרעין אמור לשפר את מצבה הכלכלי של איראן בצורה ניכרת ויוזרמו אליה מאות מיליארדים של דולרים כתוצאה מהסרת הסנקציות והפשרת הכספים שלה שהוקפאו בחו"ל.

על פי ההערכות, חלק מהכספים שיכנסו לקופתה של איראן יועברו לבנות בריתה במזרח התיכון כדי לחזק את מגמות ההתפשטות שלה.

איראן תומכת כספית בחזבאללה בלבנון, במורדים החות'ים בתימן ובארגוני הג'יהאד האסלאמי וחמאס ברצועת עזה.

ארגון הג'יהאד האסלאמי הודיע באחרונה כי הוא סובל ממצוקה כספית גדולה בעקבות הפסקת הזרמת הסיוע הכספי מאיראן.

תנועת חמאס נמצאת במחלוקת עמוקה עם איראן על רקע מלחמת האזרחים בסוריה והיחס שלה למשטרו של בשאר אסד שהינו בן טיפוחה של איראן.

על הרקע הזה חל קרע בין ההנהגה המדינית של חמאס לבין ההנהגה האיראנית אולם איראן המשיכה ,עד לאחרונה, להזרים כספים ונשק לזרוע הצבאית של חמאס עז א-דין אלקסאם.

 לפני שבוע ביקרה משלחת של חמאס בראשות חא'לד משעל, ראש הלשכה המדינית של התנועה, בסעודיה ונפגשה עם המלך סלמאן בן עבד אלעזיז לפגישה שהיוותה שלב חדש ביחסים בינה, שכן עד לינואר 2015 התייחסה סעודיה בראשות המלך עבדאללה בן עבד אלעזיז, שבינתיים הלך לעולמו, אל חמאס כארגון טרור.

ההתקרבות המחודשת בין חמאס לסעודיה  נבעה מאינטרס משותף, המלך סלמאן רצה לחזק את הציר הסוני שהקים נגד התפשטותה של איראן במזרח התיכון והוא רואה בחמאס ובתנועת "האחים המוסלמים" גורם אזורי סוני חשוב ואילו חמאס רצתה לקבל רהביליטציה מהשלטון הסעודי החדש.

אולם, עתה מתברר כי גם הגורם הכספי והכלכלי היווה שיקול חשוב בהתקרבות המחודשת של חמאס לסעודיה.

ד"ר מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס גילה בראיון שהעניק ב-27 ביולי לרשת אלג'זירה כי איראן הפסיקה את הסיוע לתנועת חמאס.

"הסיוע של איראן לחמאס ולעזה נפסק והקשר בין טהרן לחמאס עדיין מוקפא" הוא אמר.

ואילו צאלח אלעארורי, חבר הלשכה המדינית ומציג חמאס בטורקיה שהשתתף בפגישה עם המלך הסעודי אמר לאתר אל-רסאלה ב-27 ביולי כי "הדיונים עסקו בהסרת המצור מעל הרצועה, תמיכה בשיקום הרצועה ותמיכה ברצועת עזה".

הוא גילה כי שר ההגנה הסעודי הנסיך מחמד בן סלמאן אמר לחברי משלחת חמאס"תקבלו תמיכה בעזה טובה יותר ממה שאתם מצפים ומעריכים".

תנועת חמאס מנסה עכשיו לרקוד על שתי חתונות, מחד גיסא לשמור על המשך הקשר עם סעודיה ומאידך לא להתנתק לגמרי מאיראן, שהתחזקה עוד יותר כתוצאה מהחתימה על הסכם הגרעין ואשר תתעשר בקרוב בעוד כמה מאות מיליארדי דולרים,זאת מתוך ציפיה לקבל כספים גם מסעודיה וגם מאיראן כדי לחזק את מעמדה ברצועה תוך שהיא מציגה עצמה כ"נייטרלית" וכמי שאינה נוטלת חלק ביריבות בין איראן לסעודיה על ההגמוניה במזרח התיכון.

מוסא אבו מרזוק אף שיגר לאוויר רעיון, בראיון שהעניק לרשת אלג'זירה, כיצד לפתור את המחלוקת בין תנועתו לבין איראן על המצב בסוריה והציע "לנקוט עמדה נייטרלית ולהתמקד בקשר ההדדי לפלסטין וירושלים".

הוא גם ניצל את הראיון להחניף לאיראן ולשבח אותה על חתימתה על הסכם הגרעין ואמר: " ההסכם הוא לטובתה של איראן שהיא מדינה אזורית גדולה ומשפיעה, הוא מהווה הכרה גדולה של הקהילה הבינלאומית ושש המעצמות במעמדה המדיני של איראן באזור".

משלחת של תנועת חמאס תצא בקרוב לסעודיה כדי לדון בפרטי הסיוע הכספי הסעודי לרצועת עזה, כך גילה צאלח אלעארורי בראיון לאתר אל-רסאלה.

נראה כי תנועת חמאס משחקת משחק כפול ומנסה להרוויח סיוע כספי מסעודיה הסונית ומאיראן השיעית המסוכסכות ביניהן, סעודיה הסכימה כבר להעביר כספים לתנועת חמאס אך איראן שומרת עדיין על שתיקה.

אולם, אי אפשר לפסול את האפשרות שלמרות המחלוקת של איראן עם חמאס בנושא הסורי היא תחדש את הסיוע לחמאס, ייתכן  שהיא לא תרצה לאפשר לסעודיה, יריבתה,  "בעלות" על תנועת חמאס ואסור כמובן לשכוח את שנאתה לישראל ורצונה להשמידה בכל מחיר.

במצב הזה חמאס עשוייה להינות משני העולמות ולהתחזק באמצעות כסף סעודי וכסף איראני דבר שאיננו משרת , בלשון המעטה, את האינטרסים של ישראל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר