יום שלישי, 28 ביולי 2015


שר החוץ האיראני יצא למסע יחסי ציבור במדינות המפרץ במטרה ליחצן את הסכם הגרעין עם המעצמות.
העולם הערבי מפולג ואין לו תוכנית ואסטרטגיה כיצד להתנגד לאיראן, חלק ממנו כבר מוכן להתפייס עם בשאר אסד.

 איראן מנסה למנף עוד יותר את ההצלחה הגדולה שלה בחתימה על הסכם הגרעין עם המעצמות ולנסות למוסס את התנגדות מדינות המפרץ להסכם שאותה מובילה סעודיה.

אי אפשר לשלול את האפשרות שאיראן מנסה לנקוט מדיניות של "הפרד ומשול" וכי זוהי הסיבה ששר החוץ האיראני ג'וואד ט'ריפ, "האדריכל" של הסכם הגרעין, יצא בתחילת השבוע לביקור בכמה ממדינות המפרץ, ביקורו של ט'ריף כולל את כווית , קטאר ועיראק, אבו ט'אבי שהייתה הראשונה לברך על הסכם הגרעין איננה כלולה בתוכנית הביקור, ייתכן שאיראן חשה כי היא כבר מונחת בכיסה.

שר החוץ האיראני מגדיר את הביקור כ "הצהרת כוונות של איראן כלפי שכנותיה", הוא מדבר במתק שפתיים על חיזוק הקשרים בין איראן למדינות המפרץ ועל שיתוף פעולה אזורי, את המשימה לנסות ולרכך את התנגדותה של סעודיה להסכם הגרעין, שאיננה כלולה בביקורו של ט'ריף, לקחה על עצמה מתאמת מדיניות החוץ של האיחוד האירופי מוגריני שהגיעה לביקור בסעודיה ופגישה עם שר החוץ הסעודי עאדל ג'ביר כדי להסביר את ההיגיון האירופי לחתימה על הסכם הגרעין.

אף אחד מהמנהיגים הערביים איננו מאמין למילה אחת של נופת הצופים והחנופה שמרעיף שר החוץ האיראני ט'ריף, כולם מבינים את ההשלכות המסוכנות של הסכם הגרעין אשר חיזק עוד יותר את מעמדה וכוחה של איראן במזרח התיכון, שר החוץ האיראני יודע זאת ולכן הוא מנסה למצוא מכנה משותף בין איראן ומדינות המפרץ והוא המלחמה בדאע"ש, גם זה לא ישכנע את מנהיגי המפרץ הרואים בסכנה האיראנית סכנה גדולה יותר מסכנת הטרור של דאע"ש.

ביקורו של שר החוץ האיראני במדינות המפרץ הינו חלק ממסע יחסי הציבור של איראן כדי להראות לעולם בעקבות ניצחונה הדיפלומטי כי כוונותיה טובות וכי היא מפגינה כלפי מדינות המפרץ "נדיבות של מנצחים".

האופציות העומדות בפני מדינות המפרץ להתמודד עם הסכנה האיראנית לאחר החתימה על הסכם הגרעין אינן רבות, האופציה הצבאית איננה ריאלית בגלל כוחה הצבאי העצום של

איראן.

מדינות המפרץ לא נערכו כראוי לאפשרות שייחתם הסכם הגרעין, אין להן שום תוכנית חלופית והן לא גיבשו שום תוכנית דיפלומטית או אסטרטגית.

לכן, לא מן הנמנע, שחלק מהן דווקא ירצה לנהל דיאלוג עם איראן על הבעיות האזוריות כמו המצב בסוריה ובתימן, המצב בעיראק וההתמודדות עם הטרור של דאע"ש, ייתכן שאיראן תנסה בהמשך לתקוע חיץ בין כמה ממדינות המפרץ לבין סעודיה המובילה את הקו התקיף והנוקשה מול איראן.

סעודיה וקטאר תומכות ביחד עם טורקיה, בכסף ובנשק, בקואליציית המורדים המכונה "גי'ש פתח" הפועלת בסוריה במטרה להפיל את שלטונו של בשאר אסד, בן הטיפוחים של איראן.

 

מעמדו של בשאר אסד מתחזק

 

הסכם הגרעין חיזק את מעמדה של איראן מכל הבחינות והתחזוקתה מהווה גם התחזקות של בן בריתה הנאמן בשאר אסד.

תוכניתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין להציל את משטרו של בשאר אסד על ידי הקמת קואליציה מרובעת שתילחם בדאע"ש ותורכב מטורקיה-סעודיה-סוריה וירדן איננה נראית כבר דימיונית כל כך.

טורקיה עשתה, מסיבותיה, שינוי אסטרטגי והצטרפה לקואליציה הנלחמת בדאע"ש בתוך שטח סוריה והיא התחייבה שלא להכניס כוחות קרקעים לתוך סוריה ולהסתפק בהתקפות אוויריות.

היא גם העמידה לרשות חברות הקואליציה את שדה התעופה אנג'רליק הקרוב לגבול סוריה ועיראק דבר שיאפשר להגביר את ההתקפות האוויריות על דאע"ש.

 בכך היא מחזקת את כוחו של בשאר אסד אויבו המושבע של הנשיא ארדואן.

תוניסיה חידשה את הקשרים הדיפלומטיים עם סוריה ומזכ"ל הליגה הערבית, נביל אלערבי, הודיע על נכונותו לפגוש את שר החוץ הסורי ווליד מועלם בהקדם האפשרי ובכל מקום שייקבע כדי לדון בביטול הקפאת חברותה של סוריה בליגה הערבית.

אלערבי אומנם חזר בו מדבריו בגלל לחץ של סעודיה, אולם יש סימנים ראשונים של שחיקה בעמדות של כמה ממדינות ערב כלפי משטרו של בשאר אסד ונראה שההיבט המוסרי של מלחמת האזרחים בסוריה כבר לא מעניין אותן אלא האינטרסים שלהן.

העיתון " אלראי אליום" דיווח ב-26 ביולי כי משלחת של מאע"מ הגיעה לדמשק כדי לבדוק את האפשרות של פתיחת השגרירות שלה מחדש בדמשק.

 

הסכם הגרעין מאפשר לאיראן לשמור על השפעתה בתוך סוריה ועל בן בריתה בשאר אסד, הסכם הגרעין שינה את סדר העדיפויות במזרח התיכון וגם מדינות המערב שתמכו בהפלת משטרו של בשאר אסד, רוצות לשמור על יחסים טובים עם איראן ויצטרכו כעת להתחשב בעמדתה בכל הקשור לבשאר אסד.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר